اخبار

ادای احترام فضانورد روس به شهید حسن طهرانی

به گزارش تا شهدا؛ الکساندر لازوتکین، فضانورد و مهندس طراحی سامانه های فضایی روسیه در بدو ورود به ایران با حضور در  گلزار شهدای بهشت زهرای تهران به مقام شهید طهرانی مقدم پدر صنعت موشکی ایران که نقش ویژه ای در شکل‌گیری صنعت فضایی و ساخت ماهواره برها در کشور داشته، ادای احترام کرد.
شهید طهرانی‌مقدم که ۲۵ سال از عمر خود را صرف ایجاد و توسعه صنعت موشکی ایران کرد، ضمن راه‌اندازی توپخانه سپاه پاسداران و فرماندهی موشکی زمین به زمین سپاه در سالهای نخست جنگ تحمیلی، نقش ویژه ای در طراحی و اجرای طرح‌های مختلف موشکی در سالهای جنگ و پس از آن داشت که زمینه ساز دستیابی ایران به توانمندی پرتاب ماهواره و کاوشگرها شد.شهید طهرانی مقدم در روند تحقیقات و ساخت موشک شهاب ۳ در دهه ۱۳۷۰ نیز نقشی ویژه ایفا کرد.
سردار طهرانی مقدم که از سال ۱۳۸۵ به عنوان مشاور فرمانده کل سپاه در امور موشکی و رییس سازمان جهاد خودکفایی سپاه خدمت می کرد، ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۰ در حالی که برای یک آزمایش موشکی آماده می شد بر اثر انفجاری که در پادگان امیرالمومنین(ع) شهرستان ملارد رخ داد به همراه جمعی از همکارانش به فیض شهادت رسید.
گفتنی است لازوتکین از مهندسان برجسته شرکت انرگیا، سازنده سفینه‌های مختلف فضایی از جمله ناو کیهانی سایوز است  وی تا کنون به عنوان یکی از  مدیران کلیدی در آموزش و ترویج فضانوردی فعالیتهای فراوانی داشته است.
وی تا حدود دو هفته دیگر در ایران خواهد بود و به شهرهای دامغان، اصفهان و نهاوند سفر خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا