اخبار

آیت‌الله «شیخ محمد آل‌اسحاق» به فرزند شهیدش پیوست

به گزارش تا شهدا؛ پیکر این عالم مجاهد با حضور علما و روحانیون، مردم انقلابی قم و خانواده‌های معظم شهدا، ساعت ۱۰ صبح روز سه‌شنبه ۲۲ دی ماه، از مسجد امام حسن عسکری(ع) به سمت حرم مطهر حضرت معصومه(س) تشییع شد.
جمعی از مسئولان کشوری و استانی با حضور در منزل این عالم بزرگوار در محله زاویه قم، با خانواده و فرزندان وی به ویژه یحیی آل اسحاق عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن اظهار همدردی کردند.
آیت‌الله شیخ محمد آل اسحاق، فرزند مرحوم آیت‌الله شیخ عبدالکریم خوئینی و برادر مرحوم آیت‌الله حاج شیخ علی آل اسحاق، از شاگردان مبارز و انقلابی حضرت امام خمینی(ره) در نجف، تهران، قم و غیره بود و همچون سربازی وفادار به انقلاب و نظام اسلامی، شجاعانه و فعالانه در عرصه های مبارزه با رژیم ستمشاهی حضور یافت.
این عالم بزرگوار با سخنرانی های روشنگرانه خود در شهرهای اهواز، خرم آباد، دزفول، اراک و غیره به معرفی شخصیت انقلابی امام خمینی(ره)، افشاء جنایات رژیم طاغوت و ایجاد حرکت‌های انقلابی در مردم می‌پرداخت و همزمان به تربیت دینی و شور انقلابی جوانان همت می‌گمارد تا اینکه بدست ساواک، شناسایی و دستگیر شد. زندان‌های رژیم منحوس پهلوی هنوز فریاد «یا الله» این مبارز خستگی‌ناپذیر را زیر شکنجه های «کمالی» شکنجه‌گر معروف به یاد دارد به طوری که آثار شکنجه تا پایان عمر همچنان در بدن وی باقی بود.
این روحانی برجسته پس از تحمل بیش از چهار سال زندان، در آبان سال ۵۷ به همراه جمعی از دیگر زندانیان سیاسی آزاد شد و تا زمان پیروزی انقلاب، هیچگاه دست از مبارزه بر نداشت.
آیت‌الله آل اسحاق پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا سال ۶۱ به عنوان نماینده حضرت امام(ره) در استان مرکزی مشغول انجام مسئولیت انقلابی بود و بارها در جمع رزمندگان اسلام در جبهه‌های حق علیه باطل حضور یافت.
وی سپس از سال ۶۵ به طور رسمی در حوزه علمیه قم به ترویج طب اسلامی پرداخت و پس از تربیت صدها شاگرد در این زمینه در موسسه «طب سنتی بوعلی» و معالجه و درمان هزاران بیمار صعب العلاج از سراسر کشور در قم، سرانجام روح بیقرارش روز دوشنبه ۲۱ دی ماه ۹۴ به ملکوتی اعلی پیوست.
شهید مهندس ابوالحسن آل اسحاق فرزند آیت‌الله آل اسحاق، به همراه شهید مهدی باکری و سردار سید یحیی رحیم صفوی از دانشجویان مبارز انقلابی در دانشگاه تبریز بود و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به عنوان فرمانده سپاه تبریز منصوب شد و در دفاع از انقلاب و مقابله با جریاناتی چون غائله خلق مسلمان، نقش آفرینی موثری داشت.
وی مدتی نیز به سمت معاونت عمرانی استانداری ایلام منصوب شد و سرانجام، به عنوان نیروی بسیجی همراه و همرزم شهید مهدی باکری به جبهه اعزام و پس از یک سال و چند ماه حضور در جبهه، در عملیات بدر در اسفند سال ۶۳ به شهادت رسید و در گلزار شهدای علی بن جعفر(ع) قم به خاک سپرده شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا