آگاهی دو شهید سمنانی از همسایگی در خانه آخرت

تا شهدا؛ شهید علی آقا طاهریان که به روایت ثبت احوال، مسن ترین شهید سمنان محسوب می شود، شاعری دینی و انقلابی و معتقد بود که حضورش در جبهه های حق علیه باطل الگوی جوانان و کوچکتر از خودش بود. 

فرزند این شهید گرانمایه شهادت را هنر مردان خدا می داند و تمام شهیدان انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس را هنرمند می نامد و می گوید: امروز تنها وظیفه داریم تا از خون این شهیدان حفاظت کنیم و یاد و خاطره آنها را زنده نگه داریم. 

خانم طاهریان افزود: امروز هر چه داریم مدیون خون پاک شهیدان است و به برکت خون پاک این عزیزان است که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دارای اقتدار، استقلال و پیشرفت و تعالی شده است. 

وی در بیان خاطره ای از شهید حاج علی آقا طاهریان، با اشاره به اینکه ایشان حتی تاریخ شهادت و محل خاکسپاری خود را از قبل از شهادت می دانست، گفت: شهید طاهریان قبل از شهادت حتی با همسایه خانه آخرت خود نیز قول و قراری گذاشته بوده است. 

فرزند شهید حاج علی آقا طاهریان اضافه کرد: شهید طاهریان قبل از شهادت به یکی از همرزمان شهیدش به نام ˈشهید زرگرˈ می گوید من و تو یک روز و یک ساعت و در یک محل تشییع و در یک قبر به خاک سپرده می شویم، فقط من نمی دانم من بالاتر از تو دفن می شوم یا تو بالاتر از من. 

وی گفت: وقتی که شهید حاج علی آقا طاهریان در عملیات فتح بستان به شهادت می رسد، پیکر پاک این شهید حدود دو هفته در خاک عراق می ماند، شهید زرگر نیز در این عملیات مجروح و به بیمارستان تهران فرستاده می شود. 

وی ادامه داد: پس از ۱۵ روز که پیکر شهید طاهریان پیدا و به سمنان فرستاده می شود، شهید زرگر نیز در بیمارستان تهران به شهادت می رسد و پیکر پاک این شهید را نیز به سمنان می آورند و طبق قول و قراری که باهم گذاشته بودند، در یک روز و یک ساعت و در یک محل تشییع و در یک قبر قرار داده می شوند. 

طاهریان ادامه داد: شهید حاج علی آقا طاهریان در اشعار و نوشته های خود نیز این مطلب را ذکر کرده بود و تاریخ و محل شهادت وی در اشعار و سروده های وی پیدا بود. 

دیوان اشعار شهید حاج علی آقا طاهریان در سال ۱۳۶۲ به چاپ رسیده است و بنا بر برنامه ای در اختیار حوزه هنری استان سمنان قرار گرفته تا مجموعه ای از آثار این شهید اهل قلم، ویرایش، چاپ و نگهداری شود. 

خانواده این شهید همچنین کتاب مفاتیح الجنانی که به دست خود شهید صحافی و دوخته شده است و در جبهه های جنگ همراه وی بوده را نیز برای نگهداری در پارک موزه دفاع مقدس، در اختیار اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان سمنان قرار داده است. 

شهید حاج علی آقا طاهریان مهر سال ۱۲۹۵ در سمنان متولد و در آذر ۱۳۶۰ در عملیات فتح بستان به درجه رفیع شهادت نائل آمد و در گلزار شهدای امامزاده یحیی ابن موسی(ع) سمنان به خاک سپرده شد. 

نمونه ای از شعر شهید علی آقا طاهریان که نادانی را بلای بزرگ انسان و آفت دین و دلیل اصلی مصائب اولیای الهی می داند: 

از ضلالت شد علی(ع) خانه نشین 

آن امام راستین مسلمین 

مردمی از دست داده نور عین 

از ضلالت کشته می گردد حسین 

از ضلالت بر حسن دادند زهر 

آن امام پارسا، یکتای دهر 

از ضلالت شد نهان صاحب زمان 

تا به امر حق شود روزی عیان 

از ضلالت کشته شد هابیل پاک 

از ضلالت قوم فرعونی هلاک 

از ضلالت می شود زینب اسیر 

از ضلالت شد یزید دون، امیر 

از ضلالت آدمی شد خوار و زشت 

از ضلالت آدم آمد از بهشت 

استان سمنان بیش از سه هزار شهید در راه دفاع از اسلام و انقلاب اسلامی، تقدیم کرده است که از این تعداد، ۵۵ تن از شهدا هنرمند بودند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا