اخبار

آشنایی با نوجوان ترین شهید زنجان

به گزارش تا شهدا؛ یادواره ۴۲۸ شهید نوجوان استان زنجان در پنج بهمن ماه سال جاری در زنجان برای نخستین بار برگزار می‌شود.
گفتنی است، نوجوان ‌ترین شهید دوران دفاع مقدس استان زنجان، شهید رضا سلیمانی ۱۱ ساله بود، ۳۱۴ نفر از شهدای نوجوان استان از شهرستان زنجان، ۵۶ نفر از شهرستان خدابنده، ۳۸ نفر از شهرستان ابهر، ۱۳ نفر از شهرستان خرمدره و هفت نفر نیز از شهرستان ماهنشان به جبهه اعزام شده ‌اند.
در میان کل شهدای نوجوان استان زنجان چهار نفر شهید نوجوان انقلاب و ۲۴ نفر نیز جزو شهدای سادات استان هستند.
شهدای کودک و نوجوان بمباران استان ۲۱ نفر و خردسال ‌ترین شهید بمباران شهری نیز شش ماهه بوده است.
همچنین یادواره ۴۲۸ شهید نوجوان استان با عنوان (ستاره‌های بی‌غروب) توسط اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان و با مشارکت استانداری، اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان و همکاری سایر دستگاه ‌های اجرایی، روز دوشنبه پنجم بهمن ماه ۹۴ ساعت از ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه در سالن اجتماعات جهاد کشاورزی زنجان برگزار خواهد شد.
 
*زندگینامه نوجوان ترین شهید استان زنجان
شهید "رضا سلیمانی" به عنوان خردسال ترین شهید زنجان دوران "دفاع مقدس" می باشد كه به رغم كم سن و سال بودن، دلیر مرد بود و قلبی بزرگ داشت. ین شهید والامقام و رضوان جایگاه، دردوم خرداد سال ۶۱ به درجه رفیع شهادت نایل شد تا نامش برای همشیه جاوید و ماندگار باشد.
این شهید جاویدالاثر كه متولد ۳۰/۰۶/۱۳۴۹ است هنگام شهادت تنها ۱۱ سال و هشت ماه و سه روز از عمرش می گذشت.
"شهید سلیمانی" در "خرمشهر" و در عملیات "بیت المقدس" به هنگام درگیری با سربازان رژیم بعث عراق بر اثر "اصابت تركش خمپاره به ناحیه كتف و پشت" ، به درجه رفیع شهادت نایل شد تا نشان دهد كه مردان خدا با آغوش باز و با شهامت و شجاعت هرچه تمام از شهادت استقبال می كنند.
 این شهید گرانقدر، فرزند مرحوم "نورالله سلیمانی" و در "روستای توزلو" بخش "بزینه رود" از توابع شهرستان "خدابنده" استان زنجان دیده به جهان گشوده و میزان تحصیلات وی نیز مقطع "سوم ابتدایی" بود.
از ابتدای انقلاب تاكنون سه هزار نفر از مردم استان زنجان به فیض شهادت نایل آمده اند و ۴۹ نفر از آنهایی كه در طول دوران جبهه و جنگ، شهد شیرین شهادت را نوشیند، زیر ۱۵ سال سن داشتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا