شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

 

کدخبر: 80640
تاریخ انتشار: 2 آبان 1400 _15:55:56
نیازمند بسترسازی برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت هستیم

سردار سلیمانی با بیان اینکه امروز نیاز به بسترسازی برای ترویج فرهنگ ایثار، جهاد و شهادت هستیم، گفت: جنگ ما ادامه دارد.

 

تا شهدا؛ همایش «نویسندگان نوقلم»، آئین افتتاحیه اردوی آموزشی و فرهنگی «شهید آوینی» با حضور خانواده‌های معظم شهدای مدافع حرم، نویسندگان، جمعی از یادگاران دوران دفاع مقدس، سردار یعقوب سلیمانی معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران، سید مستجاد حسینی مدیرکل ورزش و اردویی و رحیم نریمانی مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران، سلیمان رستمیان مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز و دیگر مسئولین در سالن شهید چمران دهکده آرامش اردوگاه فرهنگی و ورزشی ایثار واقع در کردان کرج برگزار و در پایان نیز از ترجمه کتاب «زیر درخت کاج» نوشته «معصومه رامهرمزی»، به زبان انگلیسی که به تازگی توسط سرکار خانم «می خوش» ترجمه شده و کتاب «پلاک ۷۸» نوشته «مصطفی محمدی» رونمایی شد.

سردار سلیمانی در این مراسم با تبریک هفته وحدت و میلاد با سعادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) و گرامی داشت یاد و خاطر شهدا و ایثارگران با بیان اینکه امروز مفتخریم در خدمت خانواده‌های معظم شهدای مدافع حرم و نویسندگان عزیز آن هم در عرصه ایثار، جهاد و شهادت هستیم، اظهار داشت: دفاع ما ادامه دارد، دفاعی که تجلی گاه حقانیت نظام و یکی از قله‌های رفیع تاریخ انقلاب اسلامی است، دفاع مقدسی که آیات آسمانی روی زمین هست. امروز از این گنجی که درواقع مقام معظم رهبری مدظله العالی هم به آن اشاره فرمودند هرچه استقرار و استخراج شود مطلب و حرف نو دارد.

وی افزود: ما خلل داریم در انشا، استخراج و ترویج این گنج، باید بسترسازی و زیرساخت‌های آن فراهم شود و یک جامعیتی پیدا کند که بتوانیم و بتوانند قلم بزنند.

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه قدم گاه و مقتل شهید اهل قلم «شهید آوینی» را همواره پناهگاه و مرجعی برای ترویج فرهنگ ایثار، جهاد و شهادت دانست و تصریح کرد: اکثریت قریب به اتفاق زائرین مناطق عملیاتی و زائرین راهیان نور با مراجعه به محل مجاهدت، فداکاری، ایثارگری و از خودگذشتگی شهدا، جانبازان و رزمندگان ما در مناطق عملیاتی، زمانی که به مقتل و یادمان شهید آوینی رجوع می‌کنند متفاوت برمی‌گردند.

سردار سلیمانی گفت: امروز نیاز داریم به بستر سازی برای ترویج فرهنگ ایثار، جهاد و شهادت، جنگ ما ادامه دارد در مقطع هشت ساله جنگ ما رودررو و با اسلحه بود و امروز قلم، اندیشه و تفکر است.

وی افزود: دشمنان اسلام و انقلاب بسیج و تهیج عملی و عمومی شدند و همه ظرفیت‌ها را در راستای خدشه وارد کردن به اندیشه امامین انقلاب و اندیشه و ارزشهای دفاع مقدس بکار گرفته‌اند، بستر و زیرساختی که می‌تواند در جهت تقابل با تهاجم، هجوم و هجمه فرهنگی ایستادگی و مقاومت کند، عزیزانی هست که باید در این بستر آموزش ببینند و فضا را مناسب ایجاد کنند، عزیزانی که باید قلم بزنند، اندیشه و تفکر کنند و مطالب را با نگاه‌های مختلف انشاالله رقم بزنند.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران در پایان با تشکر از تمامی عوامل اجرایی این کارگاه آموزشی گفت: ما ایثارهای متفاوتی را در عرصه‌های مختلف داریم که باید قلم زده بشوند و ترکیب و تلفیق شوند. ما اگر شهید فهمیده‌ها، بهنام محمدی‌ها و شهیده کرجوها را در دوران دفاع مقدس داشتیم امروز هم در تداوم همان حرکت شهید علی لندی ها را داریم که به نوعی تداعی گر و ادامه و استمرار همان حرکت هستند.

وی افزود: خاطره نگاری و خاطره شفاهی والدین شهدا، همسران شهدا و جانبازان همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری مدظله العالی است.

در این برنامه ضمن خاطره گویی تعدادی از یادگاران دوران دفاع مقدس، از سرکار خانم «می خوش» مترجم کتاب زیر درخت کاج، راوی دوران دفاع مقدس آقای «رضا افشارنژاد» و دبیر علمی همایش آقای «رحیم مخدومی» تجلیل به عمل آمد.

اردوی آموزشی و فرهنگی شهید آوینی از چهارشنبه ۲۸ مهرماه با حضور ۴۴ نویسنده نوقلم از هفت استان تهران، شهرستان‌های استان تهران، قزوین، قم، مازندران، گیلان و البرز در دو بخش خاطره نویسی و داستان نویسی با تدریس اساتید برجسته کشوری به همت اداره اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران به میزبانی استان البرز در دهکده آرامش اردوگاه ایثار کردان کرج برگزار و تا جمعه ۳۰ مهرماه نیز ادامه دارد.

ابزار هدایت به بالای صفحه