شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[26 / 7 / 1400] به مناسبت سالگرد شهادت «شیخ شریف‌قنوتی» منتشر شد؛
[26 / 7 / 1400] تلاش شهید «سید کاظم کاظمی» برای رسوا کردن حقیقت ...
[26 / 7 / 1400] به مناسبت سالروز شهادت سردار شهید نورعلی شوشتری ...

 

کدخبر: 80427
تاریخ انتشار: 17 شهریور 1400 _13:13:33
جوانمردی فرمانده ایرانی تیپ زینبیون برای نجات همرزمانش

شهید نظری از جمله فرماندهانی بود که در دل نبرد با دشمن تکفیری با رفتار و سلوکی که از خود به نمایش گذاشت، یاد و خاطره‌ای شیرین و همیشگی را در دل بازماندگان و همرزمانش نهادینه کرد.

 

تا شهدا؛ حاج اکبر نظری در نخستین اعزام رسمی به سوریه با توجه به توانایی بالایی که در فرماندهی و رزم عملیاتی و همچنین تجربه جنگ چریکی داشت، از سوی شهید حاج قاسم سلیمانی به‌عنوان فرمانده تیپ زینبیون انتخاب و با همراهی شهید علیخانی، مشغول به فعالیت در سوریه و کارزار دفاع از حرم شد.

ایستادگی فرمانده مدافع حرم برای دفاع از همرزمان خود

روایات متعددی از دلاورمردی‌های همرزمان مرصاد در نقطه نقطه سوریه به ثبت رسیده است که برای نمونه می‌شود به عملیات تیپ زینبیون در منطقه شهرک ۱۰۷۰ حلب اشاره کرد. به نقل از یکی از همرزمان شهید حاج اکبر نظری، شهید نظری به همراه جمعی از نیرو‌های پاکستانی مدافع حرم برای بازپس‌گیری مناطقی استراتژیک از این شهر به قلب دشمن زد و پس از درگیری سنگین بر منطقه مورد نظر مسلط شد. دشمن تکفیری که توان رو در رو جنگیدن با فرمانده شجاع تیپ زینبیون را نداشت به محاصره منطقه رو آورد.

نیرو‌های خودی در فرماندهی پس از ساعت‌ها تلاش موفق شدند برای لحظاتی حلقه محاصره را بشکنند تا فرمانده شجاع تیپ زینبیون که خط‌شکن عملیات مرصاد و نصر ۷ بوده را از محاصره دربیاورند. در ارتباط رادیویی (بی‌سیم) از حاج اکبر که فرماندهی نیرو‌های زینبیون (پاکستانی‌ها) را در این عملیات بر عهده داشت، خواسته می‌شود با نفربری که به محل استقرار آن‌ها اعزام می‌شود به عقب برگردد، اما فرمانده شجاع و رفیق روز‌های سخت، همرزمانش را تنها نمی‌گذارد.

هیچ‌گاه هیچ‌کدام از هم‌رزمانش در دفاع مقدس یا دفاع از حرم سراغ ندارند حاج اکبر که مرد واقعی میدان نبرد بود، رفقایش را تنها بگذارد و برگردد. این‌چنین است که شهید نظری در این ارتباط رادیویی به فرماندهی اعلام می‌کند: «اگر زرهی نباشد نمی‌توانیم به عقب برگردیم، خدا شاهد است من هم پیش این بچه‌ها می‌مانم، یک قدم هم عقب نمی‌آیم.»

وقتی اصرار را برای بازگشتش دید، گفت: «اگر می‌توانید زرهی بیاورید که همه بچه‌ها را عقب بیاوریم، و اگر نه، من هم عقب نمی‌آیم.» و تاکید می‌کند این را به فرمانده قرارگاه دفاع از حرم در سوریه هم بگویند. سرانجام با فشار قرارگاه مدافعان حرم در سوریه، حلقه محاصره تکفیری‌ها شکسته و شهرک ۱۰۷۰ پس از مدت‌ها که در تصرف تکفیری‌ها بود، آزاد می‌شود.

ابزار هدایت به بالای صفحه