شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

 

کدخبر: 79201
تاریخ انتشار: 13 اسفند 1399 _21:12:47
بیان ناگفته‌هایی از زندگی خلبان شهید بیرجند بیگ محمدی در از آسمان

ناگفته‌هایی از زندگی خلبان شهید "بیرجند بیک محمدی" که پیکرش پس از سال‌ها، توسط جست‌وجوگران نور تفحص شده بود در قالب برنامه از آسمان و از قاب دوربین به سمع و نظر مردم شهید پرور ایران اسلامی می‌رسد.

تا شهدا؛ دو روز پیش بود که پیکر خلبان شهید بیرجند بیک محمدی وارد پایگاه سوم شکاری کشور شده و بر دستان همکاران تیز پروازش در پایگاه هوایی شهید نوژه تشییع شد.

حالا خبر رسیده قرار است ناگفته‌هایی از زندگی این خلبان شهید که پیکرش پس از سال‌ها توسط جست‌وجوگران نور تفحص شده بود از قاب دوربین به سمع و نظر مردم شهید پرور ایران اسلامی برسد.

ازآسمان در برنامۀ این هفتۀ خود ( جمعه 15 اسفندماه) ناگفته‌های زندگی خلبان شهید بیرجند بیگ محمدی از ورود به دانشکدۀ همافری تا پذیرفته شدن در رشتۀ خلبانی، سفر به آمریکا و بازگشت به ایران و حضور مداوم در دفاع مقدس را بازخوانی می‌کند.

 

بیان ناگفته‌هایی از زندگی خلبان شهید بیرجند بیگ محمدی در "از آسمان"‌

 

تهیه کننده و کارگردان برنامه " از آسمان"  با بیان اینکه زمانیکه خبر تفحص و شناسایی پیکر خلبان شهید بیرجند بیک محمدی را که شنیدیم فوراً تولید برنامه از این قهرمان عزیز و گمنام را شروع کردیم اظهار داشت: علت تولید و پخش این برنامه پیش از تولید، اهمیت پرداخت رسانه‌ای به موضوع و اطلاع‌رسانی جامع پیش از ورود پیکر به تهران بودکه امیدواریم با نگاه پر مهر مردم به این مهم دست پیدا کنیم.

امیر خورشیدی فرد عنوان کرد: هواپیمای خلبان بیرجند بیک محمدی سال 1367 در کانال ماهی سقوط کرد و پیکر ایشان چند روز پیش توسط کمیتۀ جستجوی مفقودین تفحص و شناسایی شد.

خلبان شهید بیرجند بیک محمدی در سال 1326 در تهران متولد شده، دوران طفولیت، تحصیلات ابتدائی و متوسطه را در تهران گذرانیده و در سال 49 تحت عنوان همافر به استخدام نیروی هوائی در آمد.

 وی دوره‌های تخصصی وسائل زمینی هواپیمای اف 4 را در ایران و امریکا گذراند، سپس تغییر رسته داده و به دانشکده خلبانی رفت. این شهید معزز آموزش خلبانی را با پرواز با هواپیماهای اف 33، تی 41، تی 37 و تی 38 با 350 ساعت پرواز سپری کرده و با اتمام آموزش خلبانی به عنوان خلبان اف 5 در پایگاه‌های هوائی شکاری تاکتیکی و درمسئولیت‌های مختلف گردان‌های پروازی انجام وظیفه کرد.

پایگاه دوم شکاری پیش از شروع جنگ تحمیلی به واسطه نا آرامی‌های کردستان همواره در آمادگی به سر می‌برد و بخشی از مأموریت‌های شناسایی و عملیاتی به آن واگذار می‌شد. در این مقطع شهید بیک محمدی به عنوان مسئول امنیت پرواز یگان مذکور در آمادگی کامل دفاعی بسر می‌برد و با همان آمادگی نیز وارد صحنه دفاع مقدس شد.

شهید بیک محمدی از ابتدای جنگ تحمیلی تا تاریخ مفقودیت در پایگاه‌های خط مقدم و به عنوان یکی از خلبانان فعال حضور داشته و پروازهای عملیاتی به ثبت رسیده از او نشا نگر آن است که در عملیات‌های متعددی شرکت داشته است.

جنگنده خلبان شهید بیرجند بیک محمدی چند ماه قبل از خاتمه جنگ هنگام پرواز در منطقه شلمچه مورد اصابت پدافند دشمن قرار گرفته و مفقود الاثر می‌شود.

سرانجام همزمان با روز ولادت حضرت علی (ع) در تاریخ 7 اسفندماه 99، سردار سرتیپ پاسدار محمد باقرزاده، فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح در مراسمی که امیر سرتیپ نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش و تعدادی از مسئولین و پیشکسوتان این نیرو در منزل شهید «بیرجند بیک محمدی» حضور داشتند، طی یک مکالمه تلفنی، خبر کشف پیکر مطهر این شهید سرافراز در داخل خاک عراق منطقه کانال پرورش ماهی را به خانواده معظم ایشان، اطلاع داد.

برابر اعلام فرمانده نیروی هوایی ارتش مراسم تشییع و تدفین این شهید والامقام 25 رجب مصادف با 19 اسفند همزمان با سالروز شهادت امام موسی کاظم (ع) و در آستانه ولادت این شهید بزرگوار با رعایت تمام شیوه نامه‌های بهداشتی در تهران برگزار خواهد شد.

/تسنیم

ابزار هدایت به بالای صفحه