شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

 

کدخبر: 78965
تاریخ انتشار: 6 اسفند 1399 _18:47:06
شهید فقیه جویباری شهید شاخص ورزش مازندران در سال۱۴۰۰ شد

رئیس سازمان بسیج ورزشکاران سپاه کربلای مازندران گفت: از سوی اداره کل ورزش و جوانان و سازمان بسیج ورزشکاران سپاه کربلای مازندرا، شهید حسن فقیه جویباری به عنوان شهید شاخص جامعه ورزش استان در سال ۱۴۰۰ معرفی شد.

تا شهدا؛ به نقل از روابط عمومی سازمان بسیج ورزشکاران استان مازندران، حسن افشار اظهار داشت: شهید حسن فقیهی متولد سال 1333 اهل شهرستان جویبار پایتخت کشتی جهان، مهد دلیران و پهلوانان نامی جهان و کشور است.

وی افزود: این شهید والامقام، آموزش کشتی را از نونهالی و با حضور در مجامع مختلف کشتی آموخت و مدارک و مدارج مختلف کشتی را در سطوح مختلف تا قهرمانی استانی و کشوری و به عنوان رئیس هیئت کشتی شهرستان جویبار در پرونده خود دارد.

افشار بیان کرد: این ورزشکار شهید از همراهان  و هم‌رزمان سرداران  شهیدی چون سردار بی‌سر شهید ذبیح الله عالی فرمانده گردان مسلم بن عقیل، سردار صابریان فرمانده سپاه شهرستان جویبار و سردار شعبانعلی فکوری معلم مجاه، متفکر و عارف محسوب می‌شود واز افتخارات دیگر این شهید  شهادت دو برادر دیگر ایشان به نام‌های علی و محمد فقیهی است.

وی افزود: سرانجام این شهید بزرگوار در پنجم اسفند ماه سال 62 در مناطق جنگی دهلران در عملیات غرور آفرین والفجر 6 به درجه رفیع شهادت نائل می ٱید و  و پس از 10 سال  به عنوان شهید مفقودالاثر در سال 72 پیکر مطهر او در کنار سایر همرزمانش به خاک سپرده می‌شود.

افشار، هدف از انتخاب شهدای شاخص را معرفی الگوهای برجسته و نمونه  به آحاد جامعه جوانان و نوجوانان عنوان کرد و گفت: جوانان و عموم مردم باید با الگوگیری از سیره و ویژگی‌های شخصیتی و سبک زندگی این شهدا و  انس بیشتر با آنها سعی در الگوپذیری از آنان  کنند.

وی با بیان اینکه سازمان بسیج ورزشکاران مازندران از سال 89 شهدای شاخص استان را از بین هزار و 200 شهید ورزشکار معرفی می‌کند، گفت: سازمان بسیج ورزشکاران به طور رسمی با همراهی  اداره کل ورزش و جوانان استان و با همکاری هیئت‌های ورزشی  استان هر ساله به معرفی شهدای شاخص می‌پردازد و امسال نیز شهید بزرگوار حسن فقیهی جویباری به عنوان شهید شاخص استان و شهید شاخص شهرستان جویبار انتخاب شدند.

رئیس سازمان بسیج ورزشکاران مازندران گفت: در سال هزار و 400 علاوه بر تعیین و معرفی شهید شاخص استانی هر یک از کانون‌های بسیج ورزشکاران سراسر استان با همکاری ادارات ورزش و جوانان  و هیئت‌های ورزشی نسبت به معرفی شهید شاخص اقدام کردند.

وی با اشاره به ضرورت تقویت و ترویج سیره شهدای شاخص ورزشکار از مسئولان و متولیان ورزش استان خواست: نسبت به بزرگداشت و تقدیس نام این افراد در سطح جامعه با اجرای برنامه‌های متنوع از جمله جشنواره‌های فرهنگی و ورزشی، ساخت مستند از سیره شهدا، ساخت و تولید نرم افزارها و اپلیکشن‌ها در جامعه اقدام تا فراموشی از روی خاطره‌های این عزیزان برداشته شود.

ابزار هدایت به بالای صفحه