شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[13 / 12 / 1399] سردار شهید محمد‌جواد دل‌آذر؛
[13 / 12 / 1399] شهید مدافع حرم سرهنگ مجتبی ذوالفقارنسب؛
[13 / 12 / 1399] مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس یزد؛
[13 / 12 / 1399] سردار احمدعلی گودرزی؛
[14 / 12 / 1399] در برنامه زنده دلیرستان صورت گرفت؛
[13 / 12 / 1399] شهید «قاسم اصغریان کاسگری»؛
[13 / 12 / 1399] سروده‌ای در‌باره شهید «دل آذر»؛
[13 / 12 / 1399] همرزم شهید «عبداله مونسی سردرودی»؛
[13 / 12 / 1399] سردار کارگر در دیدار با خانواده شهید مظفریان تا ...
[13 / 12 / 1399] شهید حاج احمد غلامی روایت کرده است؛
[14 / 12 / 1399] طلبه شهید «حسین فاطمی»؛
[14 / 12 / 1399] مديركل حفظ آثار دفاع مقدس كرمانشاه خبر داد؛

 

کدخبر: 78703
تاریخ انتشار: 28 بهمن 1399 _23:45:08
گوش به فرمان امر رهبر باشید

شهید «محمّدباقر اسدی گرمارودی» فرزند «رجبعلی» یکم فروردین ۱۳۴۴ در تنکابن به دنیا آمد و در تاریخ ۲۸ بهمن ۱۳۶۲ در مریوان به شهادت رسید.

تا شهدا؛ به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس و در سالروز شهادت شهید «محمّدباقر اسدی گرمارودی» زندگی‌نامه این شهید را از نظر می‌گذرانیم.

زندگی‌نامه شهید:

همگام با آغازین طلوع بهار ۱۳۴۴، صدای گریه نورسید‌های در کاشانه «رجب­علی و کبری» طنین‌انداز شد. زوج سختکوش و متدینی که با پیشه کشاورزی، روزگار سپری می‌کردند.

 

نگاهی به زندگی شهید «محمّدباقر اسدی گرمارودی»

 

کودکانه‌های «محمّدباقر» در کوی و برزن «کبودکلایه» از توابع تنکابن و دامان پرعطوفت خانواده خاطره شد. به گفته پدر، «محمدباقر اشتیاق فراوانی برای رفتن به مسجد داشت. زمانی که نوحه­‌خوانی می‌­کردم، توّجه میکرد و سعی داشت همگام با من تکرار کند. علاوه بر آن، در نوجوانی در تنکابن به کلاس آموزش قرآن می‌رفت و نسبت به ادای نماز جماعت نیز مقید بود.»

او دانش آموز پایه سوّم متوسطه در رشته ساختمان از هنرستان فنّی «شهید مُسلمی» تنکابن بود که به قصد عزیمت به جنگ، ترک تحصیل کرد.

 

نگاهی به زندگی شهید «محمّدباقر اسدی گرمارودی»

 

محمدباقر که تحت تأثیر اندیشه‌های شهید مطهّری بود، در روز‌های انقلاب به صفوف تظاهرات کنندگان پیوست. او علاوه بر آن، در توزیع اعلامیه­‌های امام خمینی در تنکابن، خرّم آباد و رامسر نیز فعالیت داشت.

«شهربانو» در مورد برادرش چنین می‌گوید: «پاکدامنی و ادبش زبانزد همگان بود. هرگز زودتر از دیگران دست به غذا نمی‌برد و سیر نمی‌خورد. ما را به حفظ حجاب سفارش می‌کرد و می‌گفت: حافظ این انقلاب باشید و اجازه ندهید به دست نامحرمان و نااهلان بیفتد. هر چند ساده می‌زیست، اما استوار و ثابت‌قدم بود. ندیدم نماز اول وقتش ترک شود.»

 

نگاهی به زندگی شهید «محمّدباقر اسدی گرمارودی»

 

و، امّا روایتی از «محمد اسماعیل‌پور» از همرزمش؛ «نسبت به دیگر همکاران، قدّ بلندی داشت و بی‌سیم‌چی ما بود. در مأموریت‌های طرح جنگل که آنتن بی­‌سیمش به شاخه درخت گیر می‌کرد، می‌گفت: قدّ بلند، این بدی را هم دارد. داخل جنگل با شاخه‌های درخت، سیخ درست می‌کرد و بالای سَر بچه‌ها می­‌ایستاد و با آن، میوه کمپوت‌شان را برمی‌داشت. می‌گفت: باید هوای بی‌سیمچی را داشته باشید.» محمدباقر در ۱۵/۸/۱۳۶۱ از سپاه تنکابن راهی مناطق نبرد شد؛ و سرانجام، او در ۲۸ بهمن ۱۳۶۲ در مریوان به دیدار معبود شتافت و با بدرقه اهالی کبودکلایه، در گلزار شهدای این روستا آرام گرفت.

 

نگاهی به زندگی شهید «محمّدباقر اسدی گرمارودی»

 

توصیه‌نامه شهید:

به شما عزیزانم توصیه می‌کنم هرگز رهبری را تنها نگذارید و گوش به فرمان امر رهبر باشید. راه شهدا را ادامه دهید. قرآن بخوانید و به آن عمل کنید. نماز اول وقت را فراموش نکنید و در نماز جمعه و جماعات شرکت نمایید. به خواهرانم توصیه می‌کنم حجاب خود را به نحو احسن رعایت کنند.

ابزار هدایت به بالای صفحه