شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[13 / 12 / 1399] سردار شهید محمد‌جواد دل‌آذر؛
[13 / 12 / 1399] شهید مدافع حرم سرهنگ مجتبی ذوالفقارنسب؛
[13 / 12 / 1399] مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس یزد؛
[13 / 12 / 1399] سردار احمدعلی گودرزی؛
[14 / 12 / 1399] در برنامه زنده دلیرستان صورت گرفت؛
[13 / 12 / 1399] شهید «قاسم اصغریان کاسگری»؛
[13 / 12 / 1399] سروده‌ای در‌باره شهید «دل آذر»؛
[13 / 12 / 1399] همرزم شهید «عبداله مونسی سردرودی»؛
[13 / 12 / 1399] سردار کارگر در دیدار با خانواده شهید مظفریان تا ...
[13 / 12 / 1399] شهید حاج احمد غلامی روایت کرده است؛
[14 / 12 / 1399] طلبه شهید «حسین فاطمی»؛
[14 / 12 / 1399] مديركل حفظ آثار دفاع مقدس كرمانشاه خبر داد؛

 

کدخبر: 78662
تاریخ انتشار: 27 بهمن 1399 _23:25:42
عقد اخوت و پیمان شهادتی که به وصال یار رسید

همرزم شهید تورجی زاده گفت: شهید محمد‌رضا تورجی‌زاده و شهیدسید رحمان هاشمی دوستان صمیمی هم بودند و با یک دیگر عقد اخوت و پیمان شهادت بستند؛ این در حالی بود که شهید رحمان هاشمی چند ماه زودتر از شهید تورجی زاده به شهادت رسیده بود.

تا شهدا؛ شهید محمدرضا تورجی‌زاده در 23 تیرماه 1343 در اصفهان به دنیا آمد، از همان دوران کودکی و نوجوانی به خاندان عصمت و طهارت علاقه و ارادت خاصی داشت.در دوران مدرسه همراه با تحصیل در مغازه پدرش مشغول بود.دوره سوم راهنمایی وی مقارن با قیام مردم قم شد که در مدرسه و همراهی هم کلاسی‌ها دست به اعتراض زدند.

با اوج‌گیری انقلاب، فعالیت‌های سیاسی را در مسجد آغاز و در تظاهرات ضد حکومت ستم‌شاهی شرکت می‌کرد و شب‌ها به پخش اعلامیه‌های امام خمینی (ره) مشغول بود.بعد از انقلاب نیز به مبارزه علیه گروهک‌های ضد انقلاب می‌پرداخت که چندین بار مورد ضرب و شتم این گروهک‌ها قرار گرفته بود.علایق مذهبی و عشق و ارادت او به ائمه اطهار (ع) مشوق او در مداحی و نوحه خوانی برنامه‌های مذهبی بود و در دوره دبیرستان در برنامه‌های مناجات خوانی، مداحی می‌کرد.

 

عقد اخوت و پیمان شهادت، شهید تورجی زاده را به وصال یار رساند

 

سال 1361 به جبهه عزیمت و با شرکت در تیپ نجف اشرف در عملیات محرم، والفجرها و کربلا ها شرکت کرد. در جبهه نیز رزمندگان از نوحه سرایی و نوای دلنشین او بهره می‌جستند؛ به گونه‌ای که بسیاری از همرزمانش وصیت کرده بودند تا در مراسم هفته، محمد رضا مداحی کند.

تقاضای رزمندگان به جایی رسید که شهید تورجی زاده تصمیم به برپایی هیئت گردان یا زهرا (س) گرفت و هر دوشنبه در گردان و هنگام مرخصی در اصفهان، این هیئت برگزار می‌شد؛ این هیئت بعدها به هیئت محبان حضرت زهرا(س) و اکنون با نام هیئت رزمندگان اسلام شهر اصفهان معروف است که بعد از گذشت این سال‌ها، هنوز این هیئت در مواقع ویژه مذهبی، مراسم های پر‌شوری برگزار می‌کند.

علاقه وی به حضرت زهرا(س) به اندازه‌ای بود که وصیت کرده بود در صورت بازگشت پیکرش، نام حضرت زهرا(س) بر قبرش حک شود و سرانجام این شهید والامقام در عملیات کربلای 10منطقه کردستان و در 5 اردیبهشت ماه سال 1366 بر اثر اصابت گلوله به پهلو و بازو به شهادت رسید.

محمد علی فلاحت، همرزم شهید محمدرضا تورجی‌زاده با اشاره به خاطره آخرین عملیات شهید اظهار داشت: سال1366 برای عزیمت به منطقه بوالحسن کردستان، همراه با رزمندگان در خیابان کمال اسماعیل روبه روی سپاه صاحب الزمان (عج) برای حرکت آماده می‌شدیم.شهید تورجی زاده با حالت غمگین از بین جمعیت به کنار من آمد و جویای علت ناراحتی او شدم. وی از اینکه به دوستان و همرزمانش شهیدش ملحق نشود می‌ترسید و به قدری ناراحت بود که سر بر شانه من، شروع به گریستن کرد.

 

عقد اخوت و پیمان شهادت، شهید تورجی زاده را به وصال یار رساند

 

فلاحت در خصوص جریان شهید تورجی‌زاده و دوستش شهید سید رحمان هاشمی گفت: شهید تورجی و هاشمی دوستان صمیمی برای هم بودند و با یک دیگر عقد اخوت بستند تا باهم شهید شوند و حتی در کنار هم در گلستان شهدای اصفهان دفن شوند.این در حالی بود که شهید سید رحمان هاشمی در دی‌ماه 65 و در عملیات کربلای 5 به شهادت رسیده بود.

وی تصریح کرد:محمد رضا مرا قسم داد و از من خواست که برای شهادتش دعا کنم.وی برعکس دیگر شهدا می‌گفت که دوست دارم پیکرم برگردد.

همرزم‌شهید با اشاره به گذشت دو روز از ماجرای آن روز و عزیمت به منطقه عملیاتی کربلای 10 اظهار داشت: در 5 اردیبهشت‌ماه سال1366 از شهید شدن محمد رضا باخبر شدیم و طبق وصیت خودش، پیکر را به اصفهان منتقل کردیم.

فلاحت خاطرنشان کرد: شهید تورجی‌زاده در حسینیه بنی فاطمه شستشو  و طبق وصیتش با لباس سپاه کفن کردیم و در کنار یار و دوستش شهید سید رحمان هاشمی در گلستان شهدای اصفهان آرام گرفت.

ابزار هدایت به بالای صفحه