شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[5 / 11 / 1399] سردار شهید علی‌اصغر بَرغَمَدی؛
[5 / 11 / 1399] شهید مدافع حرم علی سعد؛
[5 / 11 / 1399] مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس کرمانشاه خبر داد؛
[5 / 11 / 1399] مدیرکل حفط آثار دفاع مقدس قزوین؛
[5 / 11 / 1399] مدیرکل کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگرا ...
[5 / 11 / 1399] بیانیه اداره‌کل حفظ آثار دفاع مقدس مازندران به ...
[5 / 11 / 1399] معاون پرورشی و فرهنگی آموزش‌ و‌ پرورش کردستان؛
[5 / 11 / 1399] مسئول نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع م ...

 

کدخبر: 77028
تاریخ انتشار: 12 آذر 1399 _20:15:20
جبهه‌ میدان‌گاه موحدان است

سردار شهید «قاسم هاشم‌زاده هریسی» در فرازی از وصیت‌نامه خود آورده است: جبهه، میدان‌گاه موحدان است و توحید واقعی در عمل و عبادت، به معنای گسستن از غیر خداست و از آنجایی که زمینه‌‎ی قطع وابستگی‌ها و بریدن تعلقات دنیوی در جبهه فراهم و آماده است، پس جبهه‌ها بهترین مکان برای ارتباط نزدیک با خداست.

تا شهدا؛ سردار شهید «هاشم‌زاده هریسی» در سال 1338 در شهرستان هریس چشم به جهان گشود. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز جنگ تحمیلی راهی جبهه‌های حق علیه باطل شد و پس از مدتی مبارزه با نیروهای دشمن بعثی و جراحات مکرر در عملیات‌های مختلف، سرانجام 24 اسفندماه 1363 در عملیات بدر به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

 

جبهه‌، میدان‌گاه موحدان است

 

زندگی‌نامه شهید:

سردار شهید «هاشم‌زاده هریسی» در سال 1338 در شهرستان هریس چشم به جهان گشود. وی در سن 10 سالگی مادرش را  از دست داد و سپس برای ادامه تحصیل، به شهرستان قم نزد برادرش رفت. او علم و صنعت را به هم آمیخته بود و همزمان با تحصیل علم به كارهای فنی نیز اشتغال داشت. شهید «هاشم‌زاده هریسی» در سال 1355 پس از دریافت مدرک دیپلم متوسطه در رشته اتومکانیک، بار دیگر به تبریز بازگشت و در انستینوی فنی تبریز تحصیلات عالیه گرفت.

او به همراه برادرش، پا به پای جوانان آن زمان علیه رژیم طاغوت عصیان کرده و در اعتصاب دانشگاه‌ها و برنامه‌های تظاهراتی انجمن‌های اسلامی حضور فعال داشت. این شهید در سال 1358 پس از ورود به آموزش و پرورش در پیشبرد مسائل فرهنگی و تقوا و اخلاق اسلامی همتی عظیم گماشت و به‌عنوان اولین مسئول امور تربیتی در شهرستان هریس مشغول به کار شد.

شهید «هاشم‌زاده هریسی» همچون سایر جوانان غیور آن زمان، با مشاهده تجاوز دشمن به کشور عزیزمان، به فرمان جهاد رهبر کبیر انقلاب اسلامی لبیک گفت و عازم جبهه‌های حق علیه باطل شد و پس از مدتی مبارزه با نیروهای دشمن بعثی و جراحات مکرر در عملیات‌های مختلف، سرانجام 24 اسفندماه 1363 در عملیات بدر به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

فرازی از وصیت‌نامه شهید:

خدایا دلشكسته‌ای به‌سوی تو آمده و عقده‌های دل خود را برای تو باز كرده كه دیگر ما خسته شدیم. دوستان سوی تو شتافتند هنوز ما اندر خم یک کوچه‌ایم، ما را هم به آن‌ها پیوند ده، الهی ما بیچاره و دلشكسته و فقیر و تهی دستیم، درمانده‌ی بی‌درمان و بریده از همه جاییم و غیر از تو كسی را نداریم و رو به آستان تو نهاده‌ایم.

جبهه، میدان‌گاه موحدان است و توحید واقعی در عمل و عبادت، به معنای گسستن از غیر خداست و از آنجایی که زمینه‌‎ی قطع وابستگی‌ها و بریدن تعلقات دنیوی در جبهه فراهم و آماده است، پس جبهه‌ها بهترین مکان برای ارتباط نزدیک با خداست.

رزمندگان خود را وسیله‌ای برای انجام مشیت الهی دانسته و فتح و نصرت را در دست خدا می‌دانند كه ما اگر پیروزی‌های خیره كننده را نتیجه تلاش و آتش سلاح مان بدانیم و به مهمات اسلحه و نفرات غره شویم، از روح توحید دورخواهیم شد؛ بی‌شک باید دانست تنها ایمان و شور شهادت طلبی و عقیده به حقانیت راه، از مهمترین عوامل پیروزی هستند.

ابزار هدایت به بالای صفحه