شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[30 / 10 / 1399] سردار شهید حسن علیپور؛
[30 / 10 / 1399] طلبه شهید محمد مهدی جلیلی؛
[30 / 10 / 1399] امیر شهید «محمدجعفر نصراصفهانی»؛
[30 / 10 / 1399] در حاشیه همایش بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دف ...
[30 / 10 / 1399] در همایش سراسری مدیران بنیاد حفظ آثار و نشر ارز ...
[30 / 10 / 1399] در همایش سراسری مدیران بنیاد حفظ آثار و نشر ارز ...
[1 / 11 / 1399] مسئول امور روحانیت اداره‌کل حفظ آثار دفاع مقدس ...
[1 / 11 / 1399] فرازی از وصیت‌نامه شهید «غلامعلی هنانیان»؛

 

کدخبر: 76845
تاریخ انتشار: 8 آذر 1399 _15:44:54
نگاهی به زندگی شهید «خلیل ذاکری نیا»

شهید «خلیل ذاکری نیا» ۱۱ بهمن ۱۳۴۵ در آبادن به دنیا آمد و تا پایان دوره کاردانی در رشته علوم و فنون نظامی تحصیل کرد. وی عضو کمیته انقلاب اسلامی بود. سرانجام در ۱۲ بهمن ۱۳۷۸ در ایرانشهر هنگام درگیری با اشرار و قاچقچیان مواد مخدر بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید.

تا شهدا؛ شهید «خلیل ذاکری نیا» ۱۱ بهمن ۱۳۴۵ در شهرستان آبادان به دنیا آمد و پدرش کاووس کارگر ساده بود. او عاشقی صادق از تبار مومنان دریا دل بود و اولین فرزند خانواده بود. وی دو بار تصادف کرده بود که بار اول ۴۸ ساعت و بار دوم ۲۴ ساعت در حال اغما به سر می‌برد. اما به خواست خدا او زنده ماند تا اهدافی بالاتر را دنبال کند.

 

نگاهی به زندگی شهید «خلیل ذاکری نیا»

 

مادرش خدیجه در آبادان غریب بود و تنها دل خوشی خود را وجود فرزند پر مهر و محبت خود می‌دانست.  

شهید ذاکری نیا پس از پایان ابتدایی به اتفاق خانواده به یزد نقل مکان کرد و تحصیل را در یزد ادامه داد. دوره راهنمایی را در مدرسه ادب گذراند که همزمان با دوران شکوهمند پیروزی انقلاب اسلامی بود. او با سن کم خود در راهپیمایی‌ها و تظاهرات ضد رژیم شرکت می‌کرد و اطلاعیه‌ها و اعلامیه‌های امام را به داخل خانه می‌آورد و شب‌ها پخش می‌کرد.

در همان سال عضو بسیج محله شد و به پاسداری از ارزش‌های نظام و اسلام همت می‌گمارد. وی از عاشقان حقیقی انقلاب اسلامی و ولایت فقیه بود و از مریدان حضرت امام خمینی (ره) به شمار می‌آمد. او تحصیلات خود را تا دوم دبیرستان ادامه داد که همزمان با جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بود و درس را رها کرد و داوطلبانه راهی جبهه‌های حق علیه باطل شد.  

شهید ذاکری نیا خدمت سربازی خود را در کمیته  انقلاب اسلامی گذراند و به خاطر علاقه وافر خویش به شهادت و جان سپاری در راه دوست به عضویت کمیته انقلاب اسلامی درآمد. وی به عبودیت خالص و آگاهانه از صمیم  جان عشق می‌ورزید و پیوسته در مجالس سوگ و حماسه آفرین عاشورا شرکت می‌کرد.

پس از مدتی فرماندهی پاسگاه شهری و بعد از مدتی مدیریت مبارزه با مواد مخدر شهرستان تفت یزد را بر عهده گرفت و بسیار فعال و دقیق بود به طوری که اکثر ماموریت‌های کلیدی و حفاظتی به او واگذار می‌شد. او پس از ازدواج صاحب یک دختر و یک پسر شد و در ناحیه انتظامی سیستان و بلوچستان سه سال دلیر مردانه و سخت کوشید. دختر شهید در شب شهادت پدر خواب می‌بیند که سربازان نیروی انتظامی به کلاس درس او آمدند و خبر شهادت پدر را به دخترش دادند و گفتند: «افتخار کن که فرزند شهیدی» 

سرانجام این خواب به تعبیر درآمد و در شامگاه ۱۲ آبان ۱۳۷۸ در ایرانشهر هنگام درگیری با اشرار مسلح شربت شهادت را نوشید و پیکر پاکش در گلزار شهدای خلدبرین یزد به خاک سپرده شد.

ابزار هدایت به بالای صفحه