شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[2 / 5 / 1400] ماجرای عملیات بعد از پذیرش قطعنامه؛
[2 / 5 / 1400] عبرت‌های عملیات رمضان از نگاه شهید صیاد شیرازی؛
[2 / 5 / 1400] «پسر خندان»؛ لقب همسایه‌ها برای شهید کاظمی؛
[2 / 5 / 1400] زندگینامه شهید رمضان رحیمی حسن پور؛
[2 / 5 / 1400] در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد؛
[2 / 5 / 1400] به مناسبت پرواز جاودانه شهید دوران؛

 

کدخبر: 76007
تاریخ انتشار: 5 آبان 1399 _20:34:23
اقدامی نمادین با تأثیرات واقعی

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: تحریم سه مقام آمریکایی در عراق از سرعت عمل آمریکایی‌ها در طراحی و پیشرد سیاست‌هایشان به خصوص در داخل عراق تا حدود زیادی می‌کاهد؛ بنابراین این تحریم‌ها اقدامی نمادین با تأثیرات واقعی است.

تا شهدا؛ حمید خوش‌آیند کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگویی، در مورد قرار دادن نام سفیر و تعدادی از مقامات آمریکایی در عراق در فهرست تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: تحریم سفیر آمریکا در بغداد، معاون سفیر و سرکنسول آمریکا در اربیل که در هماهنگی اقدامات تروریستی آمریکا در منطقه و عراق و عملیات ترور شهید سلیمانی نقش مهمی داشتند، در اصل یک واکنش مطلوب و قاطع به اقدام آمریکا مبنی بر تحریم سفیر جمهوری اسلامی در عراق است.

 

اقدامی نمادین با تأثیرات واقعی

 

خوش‌آیند افزود: البته این کار باید پیش از این‌ها صورت می‌گرفت، ولی در هر حال یک اقدام مهم است. نباید فراموش کنیم که سفارت آمریکا در عراق ستون فقرات و مرکز فرماندهی عملیات ترور، آشوب، هرج و مرج‌سازی و ایجاد ناامنی نه تنها در عراق بلکه در سطح منطقه است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل اضافه کرد: هرگونه اقدام سیاسی علیه این سفارت مطمئناً از سرعت عمل آمریکایی‌ها در طراحی و پیشرد سیاست‌هایشان به خصوص در داخل عراق تا حدود زیادی می‌کاهد؛ بنابراین تحریم سه مقام آمریکایی در عراق همزمان اقدامی نمادین با تأثیرات واقعی است.

وی با اشاره به تبعاتی که این اقدام از سوی جمهوری اسلامی ایران برای آمریکایی‌ها در سطوح سیاسی، امنیتی و افکار عمومی دارد، تصریح کرد: اولاً این تحریم نشان می‌دهد دوران مماشات و انفعال گذشته است و تهران دیگر در مقابل تهدید و تحریم مقامات خود که به بهانه‌های مختلف واهی صورت می‌گیرد دست روی دست نخواهد گذاشت.

این کارشناس مسئل بین‌الملل ادامه داد: اگر یکی از مکانیسم‌های مؤثر برای مقابله با تحریم‌های اقتصادی، سیاسی و ... علیه ایران را هزینه‌بر کردن تحریم برای آمریکا بدانیم که البته در دستگاه دیپلماسی کشورمان تا حدود زیادی مغفول مانده است، از این نقطه نظر نیز تحریم مقامات آمریکایی می‌تواند یک عامل بازدارنده تلقی شود.

خوش‌آیند ادامه داد: ثانیاً استفاده از تعابیر حقوقی پیرامون حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر در بیانیه تحریم سفیر آمریکا که توسط وزارت خارجه صادر شد، به شرطی که با پیوست مناسب رسانه‌ای همراه باشد، ضمن اینکه می‌تواند مسیر مشروعیت‌زدایی از حضور مقامات آمریکایی در عراق در بین افکار عمومی عراقی شود، باعث تقویت این دیدگاه در سطح منطقه هم می‌گردد که دولت آمریکا از فعالیت‌ها و اماکن دیپلماتیک خود به عنوان پوششی برای انجام اقدامات تروریستی در کشور‌های خارجی استفاده می‌کند.

ابزار هدایت به بالای صفحه