شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[7 / 9 / 1399] خبرنگار شهید حاج مسعود جان‌نثاری,
[7 / 9 / 1399] شهید مدافع سلامت سید محمد موسوی؛
[7 / 9 / 1399] سرلشکر باقری در واکنش به ترور دانشمند هسته‌ای؛
[8 / 9 / 1399] معرفی شهدای مدرسه زینبیه؛
[8 / 9 / 1399] وزیر دفاع در جمع خبرنگاران؛
[7 / 9 / 1399] سرلشکر سلامی در واکنش به ترور دانشمند هسته‌ای؛

 

کدخبر: 76006
تاریخ انتشار: 5 آبان 1399 _19:18:03
بنیانگذار تحول عظیم در عرصه مبارزات علیه رژیم اشغالگر قدس

بیست و پنج سال از شهادت «فتحی ابراهیم شقاقی» یکی از برجسته‌ترین رهبران محور مقاومت گذشت، شهید شقاقی نقشی مهم در تغییر روند مبارزات فلسطین از تفکرات چپ و ملی گرایی به مبارزه بر اساس تفکر اسلامی دارد.

تا شهدا؛ دکتر فتحی ابراهیم شقاقی در تاریخ 14/11/1330 ش(4/1/1951م) در اردوگاه آوارگان فلسطینی واقع در رفح در جنوب نوار غزه به دنیا آمد. آنگونه که خود گفته تولدش در زیر چادر محل زندگی خانواده آواره‌اش بوده است.

  انواده او جزء بیش از 750 هزار آواره فلسطینی بودند که به دلیل اشغال فلسطین از سوی صهیونیست ها در سال 1327ش (1948م) برای فرار از قتل عام ناگزیر از ترک خانه و کاشانه شده بودند. بر این اساس باید گفت فتحی شقاقی مانند بسیاری دیگر از کودکان هم نسل خود با درد اشغال و درد آوارگی پا به این دنیا گذشت و انتخاب مبارزه برای بازگشت به خانه یک انتخاب طبیعی برای این نسل و نسل های بعد فلسطینی است.

 

بنیانگذار تحول عظیم در عرصه مبارزات علیه رژیم اشغالگر قدس

 

وی دوران کودکی و نوجوانی را در غزه گذراند. این در شرایطی بود که عرب گرایی ناصریسم در اوج محبوبیت خود قرار داشت و فتحی جوان نیز مانند بسیاری دیگر از جوانان عرب و فلسطینی، جمال عبدالناصر را تمجید می کرد. اما شکست مصر در جنگ سال 1967 میلادی(1346َ شمسی) همه رویاهای وی را از بین برد. شکستی که وی را ناامید نکرد، بلکه او را به اندیشدن برای رسیدن به بهترین انتخاب واداشت.

در سال 1347ش(1968م) وارد دانشگاه بیرزیت در کرانه باختری شد و پس از دو سال تحصیل به عنوان معلم ریاضی در مدرسه النظامیه در شهر بیت المقدس اشغالی مشغول شد.در همین دوران با گروه ها و جریان ها مختلف فلسطین که عمدتا گرایش ها چپ داشتند آشنا شد و در برخی از فعالیت های آنها مشارکت کرد.

در سال 1353ش(1974م) برای ادامه تحصیل به مصر رفت و در دانشگاه الزقازیق مصر در رشته پزشکی مشغول تحصیل شد و موفق به اخذ مدرک پزشکی اطفال شد. در مصر با جریان های فکری مختلفی آشنا شد و این آشنایی روح ناآرام وی را به تفکر بیشتر در باره مشکلات جهان اسلام واداشت. در همین دوران بود که با جمعی از همفکران مانند ایمن العوده و رمضان عبدالله، جنبش جهاد اسلامی فلسطین را پایه گذاری کرد و خود به عنوان نخستین دبیرکل آن انتخاب شد.

در مصر بود که مبارزات ملت ایران علیه رژیم پهلوی توجه او را جلب کرد و او را به سوی مطالعه و شناخت نهضت امام خمینی (ره) سوق داد تا جایی که معتقد بود «مطرح کردن اندیشه های جایگزین و شک و تردید نسبت به ایدئولوژی اسلامی و قدرت آن در حفظ انسجام امت، موضوع اصلی بحث و درگیری است که از قرن نوزدهم آغاز شده و تاکنون ادامه یافته است». در ادامۀ این روند، امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی او که مظهر روش و فکر ایشان بود، نمونه ای جدید از تمدن بشری ارائه کرد که «پایان کار اندیشه های لائیک و همۀ دیگر انواع اندیشه هایی را که می خواستند جایگزین اسلام شوند اعلام کرد». امام خمینی(ره) «مظهر جریانی نو بود که اسلام را به عنوان یک ایدئولوژی مطرح می کرد تا از طریق برپایی حکومت اسلامی، همۀ ابعاد زندگی و مشکلات آن را حل و فصل کند».

این شناخت از امام خمینی(ره) و نهضت اسلامی وی موجب شد تا مقاله ای با عنوان « امام خمینی(ره) راه حل اسلامی جایگزین» را در سال 1356ش و در حالی که هنوز انقلاب اسلامی به پبروزی نرسیده بود تالیف  و در آن پیروزی ملت اسلامی ایران را حتمی اعلام کند. در ادامه همین مقاله مبنای تالیف کتابی با همین نام شد که تاریخ (16/2/1979م)منتشر شد. کتابی که در همان روزهای اول 10 هزار نسخه آن به به فروش رسید و به چاپ های بعد رسید. نیروهای امنیتی مصر به همین دلیل، وی را بازداشت کردند. مدتی پس از آزادی نیروهای امنیتی مجددا وی را به اتهام تاسیس جنبش جهاد اسلامی فلسطین بازداشت کردند و پس از تحمل چند ماه زندان وی را در 1359ش (1980م) از مصر اخراج کردند.

وقتی به فلسطین اشغالی برگشت اقدام به تاسیس هسته های جوانان جنبش جهاد اسلامی در مناطق مختلف فلسطین به ویژه غزه و کرانه باختری پرداخت. وی چنان در کار خود مسائل امنیتی را رعایت می کرد که بعضا در یک روستا دو و یا سه هسته جنبش را ایجاد کرده بود بدون اینکه آنها از یکدیگر اطلاع داشته باشند. هدف وی از این کار تربیت نیروهایی برای آینده و مبارزه برای آزادی فلسطین از اشغال صهیونیست ها بود. این درحالی بود که در بیمارستان ویکتوریا در بیت المقدس مشغول طبابت بود.

 

بنیانگذار تحول عظیم در عرصه مبارزات علیه رژیم اشغالگر قدس

 

رژیم صهیونیستی در سال 1362ش (1983م) وی را به اتهام تشکیل جنبش جهاد اسلامی فلسطین بازداشت و 11 ماه زندانی کرد. در سال 1365ش(1986م) مجددا وی را به اتهام تحریک و تشویق ملت فلسطین علیه اشغالگری بازداشت و به چهار و نیم سال زندان محکوم کرد اما متوجه شد وی از درون زندان نیز به فعالیت های خود ادامه می دهد لذا پیش از آنکه دوران محکومیتش به اتمام برسد وی را در سال 1367ش( 1988م) به لبنان تبعید کرد. جایی که سبب شد تا با برخی از ایرانی ها آشنا شود و این آشنایی خود موجب سفر به ایران و دیدار با امام خمینی(ره) و برخی دیگر از شخصیت های ایرانی شد. سفر و دیدارهایی که موجب تحکیم روابط جهاد اسلامی فلسطین با ایران شد.

سرانجام در پنجم آبان 1374 ( 26 اکتبر 1995) در حالی که قصد داشت برای بررسی وضعیت آوارگان فلسطینی در لیبی به این کشور سفر کند توسط نیروهای موساد(سازمان جاسوسی) رژیم صهیونیستی در مقابل هتل دیپلماتیک جزیره مالت با پنج گلوله ترور شد و به شهادت رسید. البته بسیاری از کارشناسان امنیتی نقش و همکاری دولت وقت لیبی و معمر قذافی با موساد را در این ترور انکار نمی کنند.

کسانی که تاریخ مبارزات ملت فلسطین و گروه های فلسطین را مطالعه کرده اند در این نکته متفق القول هستند که شهید دکتر فتحی شقاقی نقشی مهم در تغییر روند مبارزات فلسطین از تفکرات چپ و ملی گرایی به مبارزه بر اساس تفکر اسلامی ایفا کرد. روندی که سبب خارج شدن انحصار مبارزه با دشمن صهیونیستی از دست گروه های چپگرا و لائیک و به میدان آوردن توده های مردم برای مبارزه با اشغالگران بر اساس تکلیف دینی شد. تحولی که دستاوردهای بسیار مهمی را در عرصه مبارزات ضد صهیونیستی ملت فلسطین به وجود آورده است.

ابزار هدایت به بالای صفحه