شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[12 / 9 / 1399] وصیتنامه شهید «یدالله دموخ»؛
[12 / 9 / 1399] وصیت‌نامه شهید احمد اکبرپور؛
[12 / 9 / 1399] شهید عادل چگینى؛
[12 / 9 / 1399] شهید مدافع حرم محرمعلی مرادخانی؛
[11 / 9 / 1399] «رضا جلالی» در گفت‌وگویی مطرح کرد؛
[11 / 9 / 1399] سردار فلاح‌زاده از زبان حاج قاسم پاسخ می‌دهد؛
[11 / 9 / 1399] معاون دادستان کل کشور در جمع خبرنگاران عنوان کرد؛
[11 / 9 / 1399] رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد ...
[12 / 9 / 1399] مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی؛

 

کدخبر: 75781
تاریخ انتشار: 29 مهر 1399 _20:15:44
‌رونمایی از کتاب زندگینامه «شهید ‌امان‌اللهی» در کردستان

در مراسمی با حضور مسئوان و فرماندهان نظامی و انتظامی استان از کتاب "امان، اسطوره زمان" زندگینامه شهید محمود امان‌اللهی از شهدای نیروی انتظامی کردستان رونمایی شد.

تا شهدا؛ در مراسمی با حضور استاندار، فرماندهان سپاه، انتظامی، مرزبانی، قرارگاه عملیاتی لشکر 28 ارتش، دادستان و اعضای شورای تأمین کردستان از کتاب "امان، اسطوره زمان" زندگینامه شهید محمود امان‌اللهی از شهدای نیروی انتظامی کردستان رونمایی شد.

 

‌رونمایی از کتاب زندگینامه «شهید ‌امان‌اللهی» در کردستان

 

همچنین در این مراسم از خیرین امنیت‌ساز، پیمانکار پروژه سالن شهدای انتظامی و رؤسای پلیس‌های تخصصی نمونه انتظامی استان کردستان تجلیل شد.

شهید «محمود امان اللهی» 25 خردادماه سال 1339 در خانواده‌ای مذهبی در روستای «جعفرآباد » شهرستان «بیجار» واقع در استان «کردستان» چشم به جهان گشود؛ پس از سپری کردن دوران کودکی، تحصیلات ابتدایی را در کوران فقر و محرومیت، در دبستان "معرفت" روستا که شامل دو کلاس خاکی بود، آغاز کرد. اشتیاقش در کسب علم و دانش چنان بود که همواره دانش‌آموز ممتاز بود تا جایی که دو پایه تحصیلی را در یک سال به صورت جهشی گذراند.

وی در کنار تحصیل، پابه‌پای خانواده در امر کشاورزی و دامداری کوشا و ساعی بود. حتی بعد از اتمام کار کشاورزی، به همسایگان کشاورز خود و خانواده‌‌های مستضعف و بی‌بضاعت روستا کمک می‌کرد؛ سرانجام پس از اتمام تحصیلات مقدماتی به دلیل نبود امکانات آموزشی جهت آموختن پایه‌های بالاتر در سال 1349 زادگاه خویش را ترک کرد.

شهید «امان اللهی» در زمان تحصیل در دوره متوسطه نیز، جزو‌ شاگردان ممتاز و برجسته بود. پس از گذراندن پایه پنجم طبیعی در دبیرستان سعدی سابق شهر تکاب، برای اخذ دیپلم به شهر کرمانشاه عزیمت کرد، سرانجام در سال 1356 با قبولی در پایه ششم طبیعی در دبیرستان 25 شهریور سابق کرمانشاه موفق به اخذ دیپلم و یکم مهرماه وارد دانشگاه افسری ارتش در تهران شد و دوران شبانه‌روزی دانشگاه را با موفقیت طی کرد و سپس به سپاه معرفی و در عملیات‌های مختلف دوران جنگ حضور و حماسه‌های ماندگار خلق کرد.

شهید «امان اللهی» در سال‌های پس از جنگ همواره با آسیب‌های چشمی ناشی از دوران اسارت و جنگ مواجه بود. تا این که سرانجام به علت جراحات شدید مغزی، طی دو مرحله در بیمارستان توحید شهر سنندج، تحت درمان و مراقبت پزشکان قرار گرفتند؛ اما به دلیل عدم بهبودی و بنا به تشخیص پزشکان، وی را به صورت اورژانسی به وسیله هواپیمای ارتش در هفتم خردادماه 79 به بیمارستان خانواده ارتش در تهران منتقل، بستری و تحت درمان قرار گرفت اما متأسفانه علی‌رغم تلاش پزشکان و مراقبت‌های ویژه، بهبودی حاصل نشد و 15 خردادماه 79 به بیمارستان دکتر شریعتی تهران انتقال یافت که در نهایت این رزمنده خستگی‌ناپذیر در 17 خردادماه 79 ندای حق را لبیک گفت و به دیدار پدر و دیگر همرزمان شهیدش شتافت و بنا به وصیتش قلب و کلیه‌های آن بزرگمرد به 3 نفر از نیازمندان که سال‌ها از درد بیماری رنج می‌کشیدند، اهداء شد و پیکر مطهرش پس از اجرای مراسم تشییع در دانشگاه افسری امام علی (ع) برگزار و سپس در زادگاهش  بیجار و در میان سیل خروشان همرزمان، اقوام و مردم شهیدپرور تشییع و در کنار مزار پدر شهیدش به خاک سپرده شد. از این شهید سرافراز 2 فرزند پسر و 2 فرزند دختر به یادگار مانده است.

ابزار هدایت به بالای صفحه