شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[7 / 8 / 1399] در مراسم رونمایی از نماهنگ «پیراهن بهشت» مطرح شد؛
[7 / 8 / 1399] مروری به زندگینامه شهید «یوسف بلالی»؛
[7 / 8 / 1399] شهید علی محمد قنبری؛
[8 / 8 / 1399] نماینده ولی فقیه در استان کردستان؛
[8 / 8 / 1399] مدیرکل آموزش و پرورش کردستان؛
[7 / 8 / 1399] معرفی کتاب؛
[7 / 8 / 1399] وصیتنامه شهید «عباس حسین نژاد»؛

 

کدخبر: 74885
تاریخ انتشار: 8 مهر 1399 _23:31:57
روایتی از مدیریت جهادی فرماندهان در زمان جنگ تحمیلی/ شهید خرازی همیشه در خط مقدم بود

فرمانده قرارگاه منطقه‌ای سیدالشهدا(ع) نیروی زمینی سپاه در استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد گفت: حضور میدانی فرماندهان یک ویژگی بارز دوران دفاع مقدس بود که به‌گفته شهید سلیمانی «فرهنگ ما در جنگ فرهنگ "برو" نبود، "بیا" بود.»

تا شهدا؛ سردار سرتیپ جواد استکی در برنامه وبینار تخصصی چهل‌سالگی دفاع مقدس، در خصوص ویژگی‌های منحصربه‌فرد دفاع مقدس و مقایسه با سایر جنگ‌ها در تاریخ ایران و جهان اظهار داشت: دفاع مقدس گنجینه‌ای بزرگ برای بشر است که جهاد در راه خدا و کار کردن برای رضای خدا از ویژگی‌های منحصربه‌فرد رزمنده‌ها بود.

 

روایتی از مدیریت جهادی فرماندهان در زمان جنگ تحمیلی

 

وی افزود: آنها با این عقیده دیگر گزارش دادن به بالادستی را زمانی که می‌دانستند خدای آنها دانا و بیناست، الزام نمی‌کردند و این جهاد فی سبیل الله را دستوری از سوی ائمه اطهار(ع) و فرمان ولی فقیه قلمداد می‌کردند. «احیای فرهنگ عاشورا» از دیگر ویژگی‌های این دوران بود زیرا با وجودی که قبل از آن در مدح و سوگ شهیدان عاشورا در روضه‌ها گفته می‌شد، اما با دفاع مقدس به‌صورت عملی و در میدان نبرد درک نشده بود، زیرا همه اقشار مختلف، زن و مرد، پیر و جوان با طهارت نفس و روح، ایثار و خلوص و با امکانات کم به میدان آمده بودند و برای دفاع از میهن جنگیدند.

فرمانده قرارگاه منطقه‌ای سیدالشهدا(ع) گفت: دفاع کردن از دیگر ویژگی‌هاست، نه‌تنها کشور را آزاد کردیم بلکه دشمن را تا کشور خودش تعقیب کردیم تا به مجازات این جنایاتش برسانیم.

وی از وجود معنویت میان رزمندگان گفت که در واقع معنویت ارتباط رزمنده را با صحنه جنگ برقرار می‌کرد و آنها متکی به امکانات پشتیبانی نبودند و این رفتارهای بهنگامی که داشتند به فرد قدرت می‌داد در هر صحنه‌ای بایستد و بجنگد و خدا را پشتیبان خود بداند که همین ویژگی در پیروزی جنگ تأثیرگذار بود.

سردار استکی استقامت بی‌نظیر در جنگ، صحنه‌های منحصربه‌فرد تسلیم گروهی دشمن مقابل رزمندگان و حضور میدانی فرماندهان را یک ویژگی بارز دانست و افزود: شهید سلیمانی می‌گفتند «فرهنگ ما در جنگ فرهنگ "برو" نبود، "بیا" بود.»، به‌عبارتی در ابتدا فرماندهان به خط مقدم می‌رفتند و سپس دستور ملحق شدن نیروها را می‌دادند که البته همه رزمنده‌ها نیز هجوم می‌بردند به خط مقدم، به همین دلیل فرهنگ حضور در خط مقدم و درگیری نزدیک با دشمن در نیروها ایجاد شده بود، کسی حاضر نبود حتی در توپخانه و بهداری بماند، نمونه آن حضور همیشگی و شهید شدن شهید خرازی در خط مقدم عملیات کربلای5 است.

وی خاطرنشان کرد: روحیه شجاعت نیروها مقابل تیر و تانک دشمن بسیار ستودنی بود و مصداق آن حضور نیروها و فرماندهان در خط مقدم بود، حقوق و امکاناتی نداشتند اما ایثار و ازجان‌خودگذشتگی و اخلاص در عمل رزمندگان و... همیشه همراه آنها بود و دست از آنها برنمی‌داشتند.

فرمانده قرارگاه منطقه‌ای سیدالشهدا مدیریت جهادی در جنگ و فرماندهی و رهبری را ویژگی شاخص دوران دفاع عنوان کرد که میان ‌آنها کنترل و هدایت رهبری رفتارها بیشتر به‌چشم می‌خورد، البته صداقت، اعتقاد و خلوص فرمانده باعث می‌شد که بر نیروها و رزمنده‌ها نفوذ پیدا کنند و همین خصلت‌ها سبب جذب نیروها شد.

وی با اشاره به الگوی رهبری و مدیریت جهادی حتی در زمان جنگ که در تحریم هم به‌سر می‌بردند، خاطرنشان کرد: امروزه فردی که در این شرایط تحریم کشور و با امکانات کم توانسته مدیریت جهادی داشته باشد رهبر معظم انقلاب است که شبانه‌روز تمام وقت و ذهن خود را برای مأموریتی که به‌عهده دارد به‌کار گرفته است./تسنیم

ابزار هدایت به بالای صفحه