شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[7 / 8 / 1399] در مراسم رونمایی از نماهنگ «پیراهن بهشت» مطرح شد؛
[7 / 8 / 1399] مروری به زندگینامه شهید «یوسف بلالی»؛
[7 / 8 / 1399] شهید علی محمد قنبری؛
[8 / 8 / 1399] نماینده ولی فقیه در استان کردستان؛
[8 / 8 / 1399] مدیرکل آموزش و پرورش کردستان؛
[7 / 8 / 1399] معرفی کتاب؛
[7 / 8 / 1399] وصیتنامه شهید «عباس حسین نژاد»؛

 

کدخبر: 74683
تاریخ انتشار: 4 مهر 1399 _12:18:48
شهیدی که خواب شهادتش تعبیر شد

محمدرضا احسانی شهیدی است که در شهرش سرخه، شهره به کم‌سن‌وسال‌ترین شهید دوران دفاع مقدس شد.

تا شهدا؛ محمدرضا، زاده پنج فروردین سال 1347 است و فقط 14 سال داشته است که به درجه رفیع شهادت نائل می‌شود.

 شهیدمحمدرضااحسانی اززبان ابراهیم، برادر بزرگ‌تر؛

محمدرضا بعد از انجام تحصیلات مقطع ابتدایی و همزمان با ورود به مقطع راهنمایی خیلی زود فعالیت در امور مذهبی را آغاز می‌کند و همین فعالیت‌ها او را مشتاق به خواندن دروس حوزوی می‌کند به همین دلیل در حوزه علمیه برادران سمنان مشغول تحصیل می‌شود.

محمد رضا 15 ماه در حوزه علمیه بیشتر درس نخواند؛ چرا که فکر و ذهنش درگیر رفتن به جبهه شده بود؛ آرام و قرار نداشت؛ اصرارهای شبانه روزی‌اش به پدر و مادر که می‌خواهم به جبهه بروم تمامی نداشت و سرانجام با این اصرارهای مداوم دل پدر و مادر را نرم کرد و رضایت دادند که آموزش‌های مقدماتی را بیاموزد.

 

روایت شهیدی که خواب شهادتش تعبیر شد

 

محمدرضا می‌گفت که چرا باید فلانی و فلانی (از اقوام و آشنایان) به جبهه بروند و من نروم؟ هر چه به او می‌گفتیم که تو سن و سالت کم است؛ گوشش به این حرف‌ها بدهکار نبود و حرف خودش را می‌زد.

محمدرضا از اینکه توانسته بود رضایت پدر و مادر را جلب کند بسیار خوشحال بود و شور و شوق و شعفی وصف ناپذیرش را می‌شد از برق چشمانش فهمید.

محمدرضا برای اتمام دوره آموزشی روز شماری که نه، ثانیه شماری می‌کرد و دوست داشت هر چه سریعتر خود را به جبهه و دیگر رزمندگان برساند.

برادرش ابراهیم خاطره‌ای از محمدرضا برایمان تعریف می‌کند و می‌گوید: محمدرضا در جبهه شهید خواب پسر عمویش (شهید محمدعلی احسانی) را که در عملیات بیت المقدس شهید شده بود را می‌بیند که در زیر درختی نشسته و انار جلویش است؛ محمدرضا به محمدعلی می‌گوید خوش به حالت اینجا هستی و محمدعلی در پاسخ می‌گوید نگران نباش هفت شب دیگر شما هم مهمان ما هستی و در همین هنگام محمدرضا از خواب بیدار می‌شود و این خواب را برای دوستان همرزم خود تعریف می‌کند و آنها می‌گویند شاید این خوب تعبیر خاصی نداشته باشد.

و محمدرضا بعد از 2 روز به دست عوامل ضد انقلاب در سردشت به شهادت می‌رسد و دقیقاً بعد از پنج روز از شهادتش پیکر مطهرش به خاک سپرده و خواب و رؤیای صادقه محمدرضا این‌گونه تعبیر می‌شود.

محمدرضا ‌در روز بیست و هفتم مرداد سال 1362 به فیض شهادت نائل و سوم شهریورماه همان سال، مراسم تشییع این شهید والامقام برگزار شده است.

ابزار هدایت به بالای صفحه