شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[27 / 7 / 1399] شهید خلبان عباس دوران؛
[27 / 7 / 1399] امیر سرتیپ خلبان شهید حمیدرضا سهیلیان؛
[28 / 7 / 1399] سردار شهید حاج‌حبیب لک‌زایی؛
[27 / 7 / 1399] وصیت نامه شهید «علی فاتحی»؛
[28 / 7 / 1399] شهید «لطف الله تقدیسی میرک»؛
[27 / 7 / 1399] خاطراتی از حسین خادمی پیشکسوت دفاع مقدس؛
[27 / 7 / 1399] به روایت حجت الاسلام حمید ملکی؛
[27 / 7 / 1399] ریاست دفتر فرماندهی کل قوا؛
[28 / 7 / 1399] به‌صورت مجازی برگزار می‌شود؛

 

کدخبر: 74502
تاریخ انتشار: 31 شهریور 1399 _14:37:23
غیرت دلیرمردان گیلانی در نبرد با جبهه باطل

بسیاری از جانبازان و ایثارگران دوران دفاع مقدس همچنان بر عقاید خود ایستاده‌اند و تجلی ایثار و مقاومت برای نسل حاضر هستند.

تا شهدا؛ به‌مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس، پای صحبت مردانی نشستیم که پس از گذشت سال‌ها از دوران دفاع مقدس همچنان بر عقاید خود ایستاده‌اند و بسیاری از آنان رنج جانبازی را تحمل می‌کنند که این نشان از اخلاص و روحیات بی‌نظیر این بزرگان دارد؛ مردانی که یادگاران دوران پرافتخار دفاع مقدس هستند.

امروز، اینجا کنار میدانی که زمانی هزاران مرد غیور و  ولایتمدار را عازم میدان رزم کرده و هر وجب از خاکش، خاطره قدوم رزمندگانی را در حافظه حک کرده است، مردانی نشسته‌اند که شهیدان زنده این دیار لقب‌ دارند. 

امروز در گوشه‌ای ساکت از گلزار شهدای رشت که عشق را می‌شود در وجب به وجب و گوشه گوشه آن، نفس کشید، مردانی جمع شده‌اند که تجلی ایثار، مقاومت و غیرت بوده و هستند و امروز خود را جامانده می‌دانند و غریبانه بر سر مزار همرزمانشان حاضر می‌شوند؛ مردانی‌که سختی کشیدند تا امنیت را برای مردمان ایران زمین به ارمغان آورند.

 

شهید زنده دوران دفاع مقدس از غیرت دلیرمردان گیلانی در نبرد با جبهه باطل می‌گوید

 

این ایثارگران سرشار از غیرت، شهامت و پهلوانان بی‌ادعای این دیار هستند اگرچه امروز گرد سفیدی در موهایشان مشاهده می‌شود، درد چهره‌هایشان را چروکیده کرده، ترکش‌های دشمن نور چشم‌هایشان را برده، سموم زرد و تاول‌زا و کشنده، پوست و معده و ریه‌هایشان را زخمی‌ کرده اما غیرتشان همچنان پابرجا است. 

به‌منظور گفت‌وگو و شنیدن خاطرات به‌یاد ماندنی دوران پرافتخار دفاع مقدس در منزل یکی از جانبازان گیلانی حضور پیدا کردیم. این رزمنده و جانباز دوران دفاع مقدس ضمن یادآوری نخستین روزهای حضور خود در جبهه اظهار داشت: بند سال 62 به تبریز رفته بودم؛ شاهد شور و هیجانات حضور در جبهه و جنگ بودم تا اینکه بنده نیز با تعدادی از دوستان طلبه خود عازم جبهه و عملیات شدیم.

حجت‌الاسلام مهدی صادقی خمامی با اشاره به خاطره اقامه نماز جماعت رزمندگان در سنگرهای انفرادی خاطرنشان کرد: در شرایط عادی، نماز جماعت  برگزار می‌کردیم و حتی یک بار در همان صف نماز جماعت خمپاره دشمن فرود آمد و بعد از نماز متوجه مجروحیت یکی از نیروها شدیم؛ این صحنه برای ما یادآور صحنه کربلا و آخرین نماز امام حسین(ع)بود.

وی گفت: شهید سیدمحمد حسینی و سیدمحسن حسینی دو برادر، اهل انزلی و هردو طلبه بودند، این دو برادر بسیار مخلص بودند و بنده با سیدرحمت در حوزه علمیه انزلی آشنا شده بودم و از آنجا که ایشان یک یا دو سال زودتر از من طلبه شده بود لذا حق استادی به گردن بنده داشت.

این پیشکسوت و جانباز دوران دفاع مقدس با اشاره به روحیات و اخلاص بی‌نظیر همرزم شهید خود "سیدرحمت حسینی" خاطرنشان کرد: این شهید بزرگوار اخلاص بی‌نظیری داشت و اگر کاری انجام میداد خودش را اصلاً نشان نمی‌داد و شهادتش را نیز در عالم خواب دیده بود.

صادقی خمامی با اشاره به نقش‌آفرینی رزمندگان گیلانی در عملیات‌های مهم دوران دفاع مقدس تصریح کرد: گیلانیان نه تنها در عملیات کربلای 5 بلکه در سایر عملیات‌ها نظیر عملیات کربلای 2، نقش کلیدی داشتند تا جایی‌که مورد تمجید رهبر معظم انقلاب نیز قرار گرفتند.

این رزمنده دوران دفاع مقدس ضمن یادآوری خاطره‌ای از رزمندگان اسلام در جبهه‌ها بیان کرد: صحنه‌ای را به‌خاطر دارم که نیروهایمان پشت خاکریز بودند و آتش دشمن هم فرود می‌آمد لذا بچه‌ها قبل از اینکه به سمت دیگر خاکریز بروند آیه《وَجَعَلْنَا مِن بَیْنِ أَیْدِیهِمْ سَدًّا وَمِنْ خَلْفِهِمْ سَدًّا فَأَغْشَیْنَاهُمْ فَهُمْ لَا یُبْصِرُ‌ونَ》می‌خواندند و سریع می‌پریدند.

صادقی خمامی با اشاره به لحظه مجروحیت خود گفت: به‌دلیل تاریکی هوا دقیق یادم نیست که خمپاره بود یا آرپی‌جی اما بر اثر یکی از این دو از ناحیه چشم، فک و پا مجروح شدم اما به‌خاطر دارم که سیدرحمت مرا صدا می‌زد که "صادقی زنده هستی؟"، زمانی‌که صدای او را شنیدم فهمیدم که نفس می‌کشم و جوابش را دادم "بله زنده هستم".

وی افزود: پس از مجروحیت، وقتی سید رحمت را بالای سرم دیدم، در چهره‌اش یک نورانیت خاصی مشاهده کردم با وجود اینکه چند نفر دیگر هم کنارش ایستاده بودند ولی چهره سید رحمت برایم نورانی به نظر می‌رسید‌.

این رزمنده و جانباز دوران دفاع مقدس بیان داشت: انسانی‌که به روز قیامت و حسابرسی آخرت اعتقاد داشته باشد این اعتقاد سبب می‌شود تا به‌دنبال دنیاطلبی نرود و به‌تکلیف خود عمل کند و تکلیف الهی نیز بدین معناست که انسان آنچه که رضای خداوند در آن است را در نظر بگیرد و نقش‌آفرینی کند.

صادقی خمامی با بیان اینکه رزمندگان دوران دفاع مقدس با در نظر گرفتن رضایت الهی از جان خود گذشتند و به تکلیف خود عمل کردند ابراز داشت: امام حسین(ع) با یارانش در کربلا به شهادت رسیدند و با شهادت‌شان پیروزی بزرگی برای جامعه اسلامی به ارمغان آوردند و دفاع مقدس نیز از ثمرات حرکت حسینی است./تسنیم

ابزار هدایت به بالای صفحه