شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[6 / 8 / 1399] سردار سرلشکر پاسدار شهید حاج حسن طهرانی مقدم؛
[7 / 8 / 1399] در مراسم رونمایی از نماهنگ «پیراهن بهشت» مطرح شد؛
[6 / 8 / 1399] توسط انتشارات شهید کاظمی؛
[6 / 8 / 1399] شهید مدافع سلامت مصطفی علی‌دادی؛
[7 / 8 / 1399] مروری به زندگینامه شهید «یوسف بلالی»؛
[6 / 8 / 1399] یادداشت/ سمانه حسن‎خانی؛
[6 / 8 / 1399] مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس خراسان شمالی؛
[6 / 8 / 1399] در افتتاحیه مرحله دوم برگزاری شانزدهمین جشنواره ...

 

کدخبر: 74490
تاریخ انتشار: 31 شهریور 1399 _13:47:46
دفاع مقدس حقانیت و مقاومت ملت ایران را به دنیا نشان داد

فرمانده معظم کل قوا در آیین تجلیل و تکریم سراسری یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس و مقاومت سراسر گفتند: تکریم و بزرگداشت پیشکسوتان عرصه دفاع مقدس جزو وظایف حتمی و ملی ماست.

تا شهدا؛ آئین تجلیل و تکریم سراسری یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس و مقاومت سراسر کشور در ارتباط تصویری با رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) آغاز شد.

 

دفاع مقدس حقانیت و مقاومت ملت ایران را به دنیا نشان داد

 

اهم فرمایشات فرمانده معظم کل قوا حضرت امام خامنه‎‌ای (مدظله‌العالی):

- امروز را به‌مناسبت چهلمین سال از آغاز دفاع مقدس روز تکریم و بزرگداشت رزمندگان و پیشکسوتان عرصه دفاع مقدس قرار داده‌اند،‌ بسیار کار به‌جا و درستی انجام گرفته است؛ این تکریم و بزرگداشت جزو وظایف حتمی و ملی ماست. پیشکسوتان و رزمندگان که امروز روز تکریم آنهاست، اینها چه کسانی هستند؟‌ اینها کسانی هستند که از جان خود گذشتند جان را کف دست قرار دادند و از آسایش، خانواده، از پدر، مادر و فرزندان چشم پوشیدند، صرف نظر کردند و همه داشته‌های خودشان را بردند به مصاف دشمنی که تشخیص داده بودند باید در مقابل آن‌ها از اسلام و انقلاب دفاع کنند. از اسلام،‌ از انقلاب و از عزت ملی و از ناموس دفاع کردند، برخی از آن‌ها عروج کردند و بعضی هم ماندند و کار را به پایان رساندند.

 - اسنادی که بعدا رو شد و نشان داده شد ثابت کرد که آمریکا پیش از آغاز جنگ با صدام توافقاتی داشته است؛‌ همچنان که کمک‌های تسلیحاتی به سمت نیروهای قوای صدام و حزب بعث سرازیر بود، کاروان نظامی به‌طور پیوسته که اینها جلوی چشم ما بود.

- بعضی‌ها اظهار تعجب و انکار می‌کنند چطور ممکن است یک روحانی مسن،‌ یک پیرمردی در سنین هشتاد و چند ساله بتواند نیروهای مسلح را در جنگ اداره کند، مسئله امام چند چیز دیگر بود، کار بزرگ امام این بود که از اول حجم واقعی این کارزار را شناخت، از اول معنای واقعی این جنگ را شناخت. امام از اول فهمید این یک درگیری عادی بین دو همسایه نیست؛‌ دشمن را شناخت و فهمید دشمن اصلی در این جنگ کیست و تشخیص داد صدام در این جنگ یک ابزار است.

- شخصیت امام، نفوذ معنوی امام، صداقت و معصومیت بیان امام، وقتی حرف می‌زد آثار معصومیت در بیان او برای همه آشکار بود، نگاه تیزبین ایشان که یک اعماقی را مشاهده می‌کرد؛ قاطعیت بی‌نظیر، کارهای نشدنی را به معنای واقعی کلمه اینها را امام به‌طور قاطع داشت. وقتی آبادان در حصر افتاد بود اتفاقا بنده در اهواز بودم، ممکن نبود این حصر رفع شود؛ امام چیزهای نشدنی را به‌صورت قاطع مطالبه می‌کردند. متاسفانه نقش امام در نوشته‌های مربوط به جنگ مورد غفلت واقع شده است.

- پیروزی جمهوری اسلامی در دوران دفاع مقدس مثل خورشید برای همگان عیان است؛‌ لذا دشمن با انگیزه در تلاش است شبه‌افکنی کند و بگوید که ایران برنده این جنگ نیست؛ تمام بلوک شرق و غرب به ایران حمله کنند و سرانجام ما یک وجب از خاک خود را واگذار نکنیم و آنها هیچ غلطی نتوانند بکنند، پیروزی از این بزرگتر؟

- کشور سربلند ایران توانست در مقابل دشمنان، بلوک غرب و شرق و مرتجعین ایستادگی کند و پیروز بشود؛ این بخشی از هویت ملی ماست؛ اینکه گفته می‌شود دفاع مقدس بخشی از هویت ملی ماست که البته که درست گفته می‌شود، به‌خاطر این است که دفاع مقدس مظهر بروز عظمت ایران است که توانست جنگ را به پیروزی برساند.

- داخل کشور هم شرایط کشور طوری بود که دشمن را تشجیع می‌کرد تا حمله نظامی را آغاز کند؛ در درجه اول نیروهای مسلح که چشم امید در جنگ‌ها هستند از وضع خوبی برخوردار نبود و ارتش تازه از زیر یوغ فرماندهان طاغوتی خارج شده بود و خودآرایی می‌کرد و حضور انقلابی خود را نشان می‌داد. شهیدان فلاحی و ظهیرنژاد که در ارتش شخصیتی بودند و جایگاه مهمی داشتند برای اداره سازمان ارتش آماده نبوده‌اند و در این کار تازه کار بودند. سپاه هم که اندکی بعد از یک سال بود که تشکیل شده بود.

- سپاه به کلی فاقد امکانات بود و امکاناتش تفنگ و خمپاره‌های سبک بود؛ یعنی ما امکانات نظامی نداشتیم و این‌ها دشمن را تشویق می‌کرد و می‌فهمید که به ما حمله کند.

- بنده در اهواز رفتم نقطه‌ای را دیدم، زنان محترم لباس‌های چرک رزمندگان را می‌شستند، پزشک جراح مشخصا می‌توانست در جنگ حضور داشته باشد و ما دیدم که حضور داشت، راننده، صافکار و ریخته‌گر و کارگر روستایی و انواع و اقسام نیرو‌های مردمی در جنگ خدمت کردند، این در هیچ جای دنیا سابقه ندارد؛ اصلا نمونه چنین بسیج مردمی عظیمی وجود ندارد. این مدل سازی جدید حضور مردمی در جنگ تحمیلی بود.

- از لحاظ ابزارهای نظامی هم واقعا باید همه در یاد داشته باشند که در نهایت شدت و تنگدستی بودیم. اولین ابزارهای نظامی ما کم و ناقص بود و بسیاری شناخته شده نبود. در همان آغاز حمله دشمن بعضی از این تجهیزات از دست ما رفته بود؛ بنابراین امکانات بسیار کم بود من بعد از چند ماه از شروع جنگ در یگان‌ها گردش می‌کردم و می‌دیدم که تیپ زرهی ارتش که باید حدود ۱۵۰ تانک داشته باشد چهل و خورده‌ای تانک داشت یعنی امکانات ما در این حد بود.

- منطقه جبهه منطقه صدق، صفا، اخلاص و بود. تواضع و خدمت به دیگران در جبهه موج می‌زد.

- حس مادری مادران شهدا را من و شما نمی‌فهمیم، هیچ‌کس نمی‌تواند حس مادری را درک کند به غیر از مادر؛ بعد این مادر، جوان خود را راهی جبهه کند،‌ بعد که پیکر این جوان را می‌آورند خوشحال هستند و می‌گویند که در راه خدا جوانمان را دادیم.

- دفاع مقدس برای کشور سرمایه‌سازی کرد،‌ سرمایه‌های ارزشمندی را برای کشور به وجود آورد، آورده‎های دفاع مقدس خیلی زیاد است،‌ اولا امنیت کشور به برکت دفاع مقدس است، دفاع مقدس نشان داد که تجاوز و تعرض به این کشور هزینه زیادی دارد.

- دفاع مقدس سرمایه‌های انسانی ما را ارتقا داد،‌ خوشبختانه از عناصر حاضر در دفاع مقدس امروز در بخش‌های گوناگون کشور مشغول خدمتگزاری هستند،‌ یک نمونه آن شهید عزیز ما بود،‌ شهید سلیمانی در عرصه دیپلماسی و بین‌المللی یک فعالیت شگفت‌انگیزی داشت؛ هنوز کسی از گستردگی و وسعت اقدامات سردار سلیمانی خبر ندارد،‌ ریزه‌کاری‌های حاج قاسم بیش از این حرفاست،‌ این سرمایه‌گذاری انسانی است که در جنگ درست شد.

- در دوران جنگ‌هایی که در دوران پادشاهان بوده ایران همیشه شکست خورده است؛ چه در دوره قاجار و چه اوائل دوره پهلوی. حتی در جنگی که ایران اعلام بی‌طرفی کرد؛ یعنی در جنگ جهانی اول و دوم، در هر دو جنگ کشور اشغال شد. اولین در دوره قاجار و دومین در دوره پهلوی بود. در جنگ دوم جهانی در همین شهر تهران نیروهای آمریکایی و نیروهای شوروی در خیابان‌ها رژه می‌رفتند و فساد ایجاد می‌کردند. بخش‌هایی از شمال کشور و جنوب کشور تحت سلطه این‌ها قرار گرفت. سران سه کشور بدون اجازه و بدون اطلاع سران کشور ایران به تهران آمدند و در ایران جلسه گذاشتند و شاه ایران یعنی محمدرضا وقتی وارد جلسه شد، تحقیرش کردند. وقتی شاه وارد شد چرچیل و روزولت برای او بلند نشدند، فقط استالین بلند شد و در خاطرات بعدی کمونیست‌ها نوشتند که استالین گفت وقتی دیدم آنها برای او بلند نشدند، من بلند شدم تا او را جذب کنم.

- دفاع مقدس یکی از عقلانی‌ترین حوادث ملت ایران بود. برخی با استناد به یک خطایی که در یک بخشی انجام گرفته است یا یک جمعی انجام دادند، مجموعه دفاع مقدس را به بی‌تدبیری متهم می‌کنند. دفاع مقدس از اول تا آخر مدبرانه و عقلایی بود. کار و سخنرانی‌هایی که از ابتدا انجام گرفت نشان‌دهنده عقلانیت بود و فعالیت‌ها و همکاری سپاه و ارتش خیلی چیز مهمی است. در آن روز ارتش یک سازمان سنتی جا افتاده بود و سپاه یک سازمان جوان و تازه به عرصه آمده انقلابی بود که باید با همدیگر کار کنند، این آسان نبود اما این اتفاق افتاد. بعد از اینکه بنی صدر فرار کرد این اتفاق خیلی بهتر و کامل‌تر انجام گرفت.

- رسانه‌های غربی علیه ایران بودند، علیه انقلاب بودند، الان هم علیه ایران و انقلاب هستند، اوائل انقلاب رسانه‌های ضدانقلاب یا دروغ می‌گفتند یا تهمت می‌زدند؛ از شخص امام گرفته تا تمام آحاد مردم تا نیروهای مسلح تا قوه قضائیه دائم علیه اینها کار می‌کردند، می‌خواستند ملت ایران را در چشم دنیا یک ملت ناپسند معرفی کنند، دفاع مقدس یک رسانه و صدای رسایی شد و حقانیت و وجهه ایران و مقاومت ملت را به همگان نشان داد.

- حتی قبول قطع‌نامه هم در پایان کار در آن شرایط که امام از آن تعبیر کردند به نوشیدن جام زهر، این هم مدبرانه بود، در آن مقطع مدبرانه بود باید انجام می‌گرفت. اگر مدبرانه نبود اگر عاقلانه نبود امام انجام نمی‌داد. ما از نزدیک شاهد بودیم و می‌دیدم که چه دارد می‌گذرد. کار بسیار عاقلانه بود. بنابراین از اول تا آخر مسئله دفاع مقدس یک پدیده عقلایی و یکی از عقلانی‌ترین حرکات ملت ایران بود و تحریف‌ها را در این باره باید مراقب بود.

- ما در باب دفاع مقدس کوتاهی کردیم. کارهایی که رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت کارهای با ارزشی است ولی کم است و ما نیاز به کارهای بیشتری داریم. ما هر چه از لحاظ زمان از دفاع مقدس دور می‌شویم باید از لحاظ معرفت به دفاع مقدس نزدیکتر بشویم زیرا تحریف در کمین است و دست‌های تحریف گر در کمین هستند. شما مردان جنگ هستید و دفاع می‌کنید ولی بیست سال دیگر خیلی‌ها نیستند و ممکن است دست تحریف این بخش پر درخشش تاریخ ما را مخدوش کند لذا باید کار کنیم و تا معرفت ما بیشتر بشود.

امیدواریم که خدای متعال از همه جهت برای ملت ایران خیر و صلاح مقدر کند و رزمندگان عزیز ما را که زحمت کشیدند و تلاش کردند را ماجور بدارد و درجات شهدای ما را متعالی کند و خداوند امام بزرگوار ما را که سرحلقه این حرکت عظیم ملت ایران بود و هنوز هم هست، با اولیای خود محشور کند.

- کرونا را دست کم نگیرید، روزی صد و پنجاه هموطن از دست بروند چیز کوچکی نیست، بعضی‌ها ارزیابی صحیحی از این مسئله ندارند، فرض کنید هر دو روز یک بار یک هواپیما سقوط کند؛‌ این چیز کمی نیست؛ علاج هم دست خودمان است، مسئولین که دارند خودشان را فدا می‌کنند، از پزشک و پرستار و مدیر دائم دارند کار می‌کنند؛ ما مردم باید به وظایف خودمان عمل کنیم، فاصله‌گذاری اجتماعی، شست ‌و‌ شوی دست.

-امروز بحث اربعین پیش آمده و عده‌ای عاشق امام حسین هستند. شما [به عتبات مقدس] رفتید اما بنده که محروم بودم و مشتاق هم هستم اما رفتن برای راهپیمایی اربعین فقط متوقف به صلاحدید مسئولان ستاد ملی کرونا است. اگر گفتند نه که تا الان گفتند نه باید همه تابع و تسلیم آنها باشند. اینکه بلند شویم تا لب مرز برویم و حضرت اظهار ارادت کنیم درست نیست، باید همه در روز اربعین در خانه بنشینند و ۲، ۳ زیارت را بخوانند و نزد امام حسین شکوائیه کنند و بگویند که ما دلمان می‌خواست بیاییم اما نشد تا یک نظری و کمکی به ما بکنند.

ابزار هدایت به بالای صفحه