شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[3 / 7 / 1399] به روایت رزمنده نادعلی کربلایی؛
[3 / 7 / 1399] با موضوع سه مرزبان شهید جلفا؛
[4 / 7 / 1399] جانباز و آزاده شهید علی‌احمد مؤمنی؛
[3 / 7 / 1399] شهید «عباس رستم زاده چوبری»؛
[4 / 7 / 1399] شهید صادق کفشدار طوسی؛
[4 / 7 / 1399] با حضور جمعی از پیشکسوتان دفاع مقدس؛

 

کدخبر: 74262
تاریخ انتشار: 25 شهریور 1399 _20:30:10
«رسانه ملی» می‌تواند یاری‌دهنده بنیاد شهید باشد

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: با همکاری دوجانبه بنیاد شهید و رسانه ملی، می‌توانیم گام‌های بلندی برای بهره‌مندی از گنج گران‌بهای فرهنگ ایثار و شهادت برداریم.

تا شهدا؛ تفاهم‌نامه همکاری بین بنیاد شهید و امور ایثارگران و سازمان صدا و سیما، امروز (سه‌شنبه) با حضور «سعید اوحدی» رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و «عبدالعلی علی‌عسگری» رییس سازمان صدا و سیما به امضا رسید.

«سعید اوحدی» در نشست امضای این تفاهم‌نامه، با بیان اینکه رسانه ملی مهم‌ترین رسانه کشور است که می‌تواند در حوزه‌های فرهنگی یاری‌دهنده بنیاد شهید و امور ایثارگران باشد، اظهار داشت: با همکاری دوجانبه بنیاد شهید و رسانه ملی، می‌توانیم گام‌های بلندی برای بهره‌مندی از گنج گران‌بهای فرهنگ ایثار و شهادت برداریم.

وی افزود: درباره فعالیت‌های رسانه ملی در زمینه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت هرچه بگوییم کم است و این سازمان در بسیاری از موارد در این زمینه از ما پیشی گرفته است.

اوحدی با بیان این‌که یکی از اقداماتی که به‌صورت مستمر در بنیاد شهید و امور ایثارگران در حال انجام است، سفرهای هفتگی به استان‌هاست، گفت: در این طرح، هر هفته در یک استان مسائل و مشکلات خانواده‌های شهدا و ایثارگران را بررسی می‌کنیم و تاکنون به 12 استان سفر کرده‌ایم.

وی با اشاره نقش مؤثر رسانه ملی در پوشش برنامه‌های این سفرها و اطلاع‌رسانی درباره خدمات بنیاد شهید و امور ایثارگران، گفت: قرار است در آغاز هفته دفاع مقدس به استان کرمان سفر کنیم و در اولین روز از این هفته، در جوار مزار سردار شهید حاج «قاسم سلیمانی» به امضای تفاهم‌نامه‌ای با استانداری کرمان اقدام خواهیم کرد.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: اقدامات در حوزه اشتغال‌زایی، درمان، مسکن و رفع دیگر مشکلات خانواده‌های شهدا و ایثارگران، بخشی از خدماتی است که توسط رسانه ملی به‌خوبی پوشش داده شده است.

اوحدی با بیان اینکه مأموریت ذاتی بنیاد شهید و امور ایثارگران ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است، گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران همگام با اقدامات خدماتی، باید مجموعه فرهنگی اثرگذاری نیز باشد.

وی با اشاره به مقوله تاب‌آوری به‌عنوان یکی از موضوعات روز جامعه، گفت: در جبهه فرهنگی، کشور باید انسجام کامل داشته باشد و اگر تاب‌آوری ریشه در ارزش‌ها داشته باشد، می‌تواند عامل ایستادگی در برابر بحران‌های مختلف باشد.

در این نشست، «عبدالعلی علی‌عسگری» نیز اظهار داشت: امروز که فرهنگ غرب به دنبال فرسایش فرهنگ ملت ماست و می‌کوشد روحیه مقاومت را از ما بگیرد، آن‌چه بیش از هرچیز به ما کمک می‌کند تا بتوانیم روحیه ایمان و معنویت‌مان را حفظ کنیم، شهیدان هستند.

وی افزود: ما گرچه هیچ‌گاه قادر به پی بردن به اعماق وجود و روح بلند این شهدا نیستیم؛ اما می‌توانیم قصه زندگی شهدا را هنرمندانه برای مردم بازگو کنیم.

علی‌عسگری با اشاره به تأثیرگذاری بیان زندگی شهدا، گفت: همان‌طور که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز فرموده‌اند، زنده نگه‌داشتن یاد شهدا به‌اندازه خود شهدا اهمیت دارد که مسئولیت این روایتگری امروز بر عهده ماست.

رییس سازمان صداوسیما با اشاره فعالیت‌هایی که تاکنون در معاونت‌های برنامه‌ساز رسانه ملی برای معرفی شهدا و ایثارگران انجام شده است و همچنین تولید صدها مستند در این زمینه، گفت: از معاونت امور استان‌ها خواسته‌شده تا 100 شهید هر استان را در فهرستی جمع‌آوری کنند؛ این مأموریت علاوه بر مراکز استانی، به معاونت‌های برنامه‌ساز دیگر نیز ابلاغ‌شده تا بتوان با شناسایی شهدا، روایت‌های نابی از زندگی آن‌ها یافت و به مردم عرضه کرد.

رییس رسانه ملی همچنین از بنیاد شهید و امور ایثارگران خواست تا فصل‌های خاص زندگی شهدا را بیابند و آن را بنویسند تا بتوان آثار مختلفی از این زندگی‌نامه‌ها در قالب‌های نمایشی تولید کرد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های مختلف قالب‌های برنامه‌سازی، گفت: زندگی‌نامه شهدا و ایثارگران، بسته به ظرفیت هر مورد، در قالب یک متن، مستند یا ساختار‌های نمایشی دیگر چون فیلم و سریال قابل ارائه است. بخش‌های مختلف رسانه ملی از شبکه‌های استانی گرفته تا برون‌مرزی، فضای مجازی و بخش‌های مختلف خبری، آماده ارائه بهترین تولیدات در این حوزه هستند./دفاع پرس

ابزار هدایت به بالای صفحه