شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[2 / 7 / 1399] سردار شهید مدافع حرم حسین همدانی؛
[2 / 7 / 1399] مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس لرستان؛
[2 / 7 / 1399] وصیت شهید «علی طبری» به مسئولین؛
[2 / 7 / 1399] به روایت خالد سلمان محمودکاظمی؛
[2 / 7 / 1399] معاون پژوهش و مدیر آموزش هیئت معارف جنگ شهید سپ ...
[2 / 7 / 1399] اینفو‌گرافیک؛
[2 / 7 / 1399] مدیرکل ارشاد اسلامی لرستان؛
[2 / 7 / 1399] توسط به نشر «ما با تو سربلندیم» منتشر شد؛
[2 / 7 / 1399] فرمانده نیروی انتظامی؛
[2 / 7 / 1399] مسئول نشر آثار مشارکت روحانیت در دفاع مقدس کهگی ...

 

کدخبر: 73620
تاریخ انتشار: 22 مرداد 1399 _17:41:33
شهدای مرزبانی نماد خدمت جانانه و بی‌منت هستند

معاون اجتماعی مرزبانی خراسان‌ رضوی، شهدای مرزبان را نماد بارز خدمت جانانه و بی‌منت به نظام مقدس جمهوری اسلامی و مردم ایران توصیف و بیان کرد: با این وجود بعضا این شهیدان و خانواده‌های آنان در اجابت بدیهی‌ترین درخواستهایشان مظلوم واقع شده‌اند.

شهدای مرزبانی نماد خدمت جانانه و بی‌منت هستندتا شهدا؛ سروان مجتبی بیهقی روز چهارشنبه با حضور در ایرنای مشهد و گفتگو با رییس خبرگزاری جمهوری اسلامی در خراسان رضوی به مناسبت "روز خبرنگار" افزود: تنها درخواست خانواده‌های این جان‌نثاران امنیت جامعه، نهادن نام "شهیدان مرزبانی" بر یکی از خیابانها، میدانها و یا بلوارهای شهر است. 

وی ادامه داد: این در حالی است که ظرف ۱۰ سال اخیر تاکنون به دفعات مکرر درخواست نامگذاری یکی از میدانها یا بلوارهای کلانشهر مشهد به نام "شهیدان مرزبانی" تقدیم مسوولان شهری، اعضای شورای اسلامی شهر مشهد و حتی نمایندگان مردم این خطه در مجلس شورای اسلامی شده است.

معاون مرزبانی خراسان‌ رضوی گفت: با این وجود تاکنون هیچگونه اقدامی برای اجابت این درخواست صورت نگرفته ‌است. 
وی افزود: مرزبانی خراسان رضوی تاکنون ۲۴۶ شهید مرزبان در راه حراست از مرزهای میهن اسلامی، امنیت مردم و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تقدیم کرده است.

سروان بیهقی همچنین مرزبانی خراسان رضوی را "مرزبان معین" استان سیستان و بلوچستان ذکر و بیان کرد: به همین خاطر شماری از مرزبانان خراسانی در مناطق مرزی استان سیستان و بلوچستان در مبارزه با اشرار و متجاوزان مرزی به فیض عظمای شهادت نائل آمده‌اند.
وی ادامه داد: با حضور مقتدرانه و تلاش شبانه‌روزی مرزبانان هم‌اینک مرزهای شرق کشور به ویژه در محدوده خراسان رضوی امن‌ترین مناطق در سطح کشور محسوب می‌شوند.

معاون اجتماعی مرزبانی خراسان‌ رضوی گفت: با توجه به حساسیت مرزبانی و فعالیت مرزبانان فداکار، همه چارچوبهای قانونی و استاندارد حوزه مرزبانی در بهترین شرایط قرار داشته و مطابق تاکیدات فرماندهی مرزبانی جمهوری اسلامی ایران کار هوشمندسازی فعالیتهای مرزبانی با جدیت پیگیری شده و در دست اقدام قرار دارد.

وی همچنین بر لزوم ترویج دیدگاه اجتماعی نسبت به مرز و پرهیز از "مرزهراسی" برای بهره‌گیری هرچه بیشتر از قابلیتهای اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی مرزها تاکید و بیان کرد: ایجاد تعادل بین دیدگاههای امنیتی و اجتماعی نسبت به مرز، با هدف گسترش توجه به دیگر شاخصه‌ها و توانمندیهای مناطق مرزی نیازمند فعالیت رسانه‌ای است. 

سروان بیهقی افزود: بر این اساس رسانه‌ها می‌توانند نقشی موثر و مهم در معرفی و انعکاس همه قابلیتهای مرز داشته باشند.
خراسان رضوی از شمال و شمال شرق به طول تقریبی ۵۳۱ کیلومتر و ۶۰۰ متر دارای مرز مشترک با جمهوری ترکمنستان و از شرق به طول حدود ۳۰۲ کیلومتر مرز مشترک با جمهوری اسلامی افغانستان دارد.

هشت شهرستان شامل "قوچان، درگز، کلات، سرخس، صالح‌آباد، تربت‌جام، تایباد و خواف" با مجموع جمعیت ۸۶۶ هزار نفر از مجموع ۲۹ شهرستان استان خراسان رضوی واقع در نوار شرقی این استان با کشورهای جمهوری ترکمنستان و جمهوری اسلامی افغانستان هم مرز هستند.

مرز مشترک شهرستانهای "قوچان، درگز، کلات، سرخس و صالح‌آباد" با کشور جمهوری ترکمنستان و شهرستانهای "تربت‌جام، تایباد و خواف" با جمهوری اسلامی افغانستان است./ایرنا

ابزار هدایت به بالای صفحه