شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[3 / 11 / 1399] به روایت همسر شهید محبعلی فارسی؛
[3 / 11 / 1399] شهید علی محمد باروت کوب زاده؛
[3 / 11 / 1399] نیروی زمینی سپاه اعلام کرد؛
[3 / 11 / 1399] دیدگاه امام خامنه‌ای نسبت به شهید نواب؛
[3 / 11 / 1399]
[3 / 11 / 1399] روایت پدر شهید سید رضا باقری؛
[3 / 11 / 1399] شهید «پرویز حبرانی»؛
[3 / 11 / 1399] شهید «اسماعیل دهقانی ارزوئیه»؛
[3 / 11 / 1399] شهید «حسین دیندار»؛
[3 / 11 / 1399] امام جمعه چگنی؛

 

کدخبر: 73527
تاریخ انتشار: 19 مرداد 1399 _14:08:19
«حاوار»، حکایت ۳۵ سال چشم‌انتظاری مادر شهید

کارگردان فیلم داستانی «حاوار» گفت که تدوین فیلم به پایان رسیده و آماده نمایش در یازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار است.

 

«حاوار»، حکایت ۳۵ سال چشم‌انتظاری مادر شهیدبه گزارش تا شهدا؛ یونس شهباز کارگردان و مستندساز پیرامون تولید فیلم داستانی «حاوار» به خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس گفت: موضوع این فیلم داستانی درباره مادر شهیدی ۸۵ ساله‌ای است که ۳۵ سال از جاویدالاثری فرزندش در دفاع مقدس می‌گذرد و همچنان منتظر برگشتن او است. البته این مادر شهید نام خاصی ندارد و در این فیلم داستانی با عنوان «خان ننه» به مخاطبان معرفی می‌شود.

وی افزود: پس از پایان مرحله تصویربرداری فیلم داستانی «حاوار» که هشت روز به طول انجامید، کار تدوین آن از روز دوشنبه ۲۶ خردادماه آغاز شد و بعد از تقریبا دو ماه در نیمه مرداد به پایان رسید. این فیلم هم اکنون آماده نمایش برای مخاطبان و علاقمندان است. البته زیرنویس فارسی این فیلم سه روز زمان می‌برد تا فیلم برای غیرآذری‌زبانان نیز قابل درک باشد.

این کارگردان ادامه داد: فیلم داستانی «حاوار» چیزی در حدود ۲۵ دقیقه زمان دارد و به معنی فریاد و حامی و برگرفته از شعر «خان ننه» استاد شهریار است. تصویربرداری این فیلم نیز در روستای توریستی «عیش آباد» از توابع شهرستان «مرند» در استان آذربایجان شرقی انجام شده است.

شهباز خاطرنشان کرد: فیلم داستانی «حاوار» روایتگر داستان مادر شهیدی است هر روز در ورودی روستا می‌نشیند تا فرزند او که در دوران دفاع مقدس برای نبرد با دشمن به جبهه‌های جنگ رفته است، به خانه بازگردد.

وی اضافه کرد: در این فیلم داستانی، مخاطبان می‌بینند که ماجرای دفن پیکر مطهر یک شهید موجب برطرف شدن اخلاف دو طایفه یک روستا و رفع کدورت بین آنها می‌شود و در نهایت نیز مادربزرگ فیلم ما این شهید گمنام را به فرزندی قبول می‌کند و در مزاری که برای فرزند شهید خود در تپه شهداء تهیه کرده او را به خاک می‌سپارد.

این کارگردان یادآور شد: با توجه به شرایطی که به دلیل شیوع بیماری کرونا در ایران و جهان ایجاد کرده فیلم داستانی «حاوار» را با سختی و مشقت‌های فراوانی تولید کردیم. متاسفانه در این راه برخی از نهادها و سازمان‌ها که در ابتدای تولید این فیلم قول همکاری داده بودند به قول خود عمل نکردند و ما را در ساخت این فیلم تنها گذاشتند.

شهباز عنوان کرد: بله طور مثال یک مجموعه گردشگری قبل از کلید خوردن پروژه قول همکاری به ما داده بود که متاسفانه در همان روز اول فیلمبرداری از همکاری با ما طفره رفت و ما را دچار مشکلات فراوانی کرد. هدف سخن من این است که اگر مجموعه‌ای قول همکاری می‌دهد درست نیست که ناگهان زیر تعهد خودش بزند.

وی اظهار داشت: نکته بسیار جالب در ساخت فیلم داستانی «حاوار» این بود که کار فیلمبرداری همزمان با اذان ظهر آغاز شد و کار تدوین آن هم همزمان با اذان صبح به پایان رسید. این موضوع برای من بسیار با اهمیت است زیرا می‌دانم که شهدا به این کار عنایت ویژه‌ای داشته و دارند.

اگر شرایط مناسب باشد و زمینه لازم برای ساخت قسمت دوم فیلم داستانی «حاوار» تا چند ماه دیگر آن را کلید می‌زنم. البته باید به این نکته اشاره کنم که قسمت دوم این فیلم داستانی، نحوه شهادت این شهید بزرگوار را به تصویر کشیده و چگونگی مفقود الاثر شدن او و اینکه پلاکش به گردنش نیست تا شناسایی شود را برای مخاطبان بیان می کند./فارس

ابزار هدایت به بالای صفحه