شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[28 / 6 / 1399] مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس لرستان؛
[29 / 6 / 1399] شهید «حسن وکیل‌زاده»:
[29 / 6 / 1399] شهید مدافع حرم جهانپور شریفی؛
[29 / 6 / 1399] وصیت نامه شهید «غضنفر جمیری»؛
[29 / 6 / 1399] وعده دیدار ۳۱ شهریور؛
[29 / 6 / 1399] پدر شهید علیدوست مطرح کرد؛
[29 / 6 / 1399] شهید مصطفی ردانی‌پور؛
[29 / 6 / 1399] پوستر؛
[29 / 6 / 1399] از سوی بهزیستی استان تهران؛
[29 / 6 / 1399] فرمانده سپاه ناحیه چالوس خبر داد؛

 

کدخبر: 73468
تاریخ انتشار: 14 مرداد 1399 _22:40:17
جوانان را با سیره «آیت»ها بیشتر آشنا کنیم

فعال سیاسی در استان کهگیلویه و بویراحمد معتقد است برای بصیرت‌افزایی بیشتر در بین قشر جوان آن‌ها را با سیره افرادی چون شهید آیت بیشتر آشنا کنیم.

 

جوانان را با سیره «آیت»ها بیشتر آشنا کنیمبه گزارش تا شهدا؛ نادر منتظریان فعال سیاسی به مناسبت سالروز شهادت سید حسن آیت، روزنامه نگار و سیاست مدار دهه اول انقلاب آورده است: سید حسن آیت، روزنامه‌نگار و سیاست‌مدار متولد ۳ تیر ۱۳۱۷، نجف آباد - شهادت ۱۴ مرداد ۱۳۶۰، تهران، عضو شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی، از نمایندگان استان اصفهان و عضو هیئت رئیسه ی مجلس خبرگان قانون اساسی و نمایندهٔ تهران در دورهٔ اول مجلس شورای اسلامی بود. او نقش مهمی در تدوین اصول قانون اساسی و الحاق اصل ولایت فقیه به آن داشت.

آیت که به گفته‌ای طراح سقوط ابوالحسن بنی‌صدر خائن نخستین رئیس‌جمهوری اسلامی ایران بوده‌است، در  تهران توسط گروه نامعلومی ترور و به شهادت رسید. هر چند آن روزها، ضدانقلاب در قالب گروه‌های مختلف سازمان یافته، نیروهای انقلاب را ناجوانمردانه به شهادت می رساندند اما بعضی ها منافقین را مسئول ترور و شهادت وی اعلام کرده‌اند.

شهید آیت انسانی با بصیرت و دوراندیشی بودند که در مقابل جریان های انحرافی زمان خود ایستادگی می کردند، چنانچه جامعه امروز ما بیش از هر زمان دیگری نیاز به انسان های بصیری مثل ایشان دارد.

دهه اول انقلاب خصوصا آن ایام خاص، پُر از حوادث تلخ فراوانی است، وجود گروه‌های ضد انقلاب با اسامی مختلف، گروه‌های انحرافی و نفوذ آنها در دستگاه‌های مهم نظام جمهوری اسلامی، در مجموع از درون و برون  شرایطی برای نظام ایجاد کرده بودند که نیروهای انقلابی شبانه روز درگیر مبارزه بودند. از جمله تفکرات انحرافی که بزرگترین خطر برای نظام محسوب می‌شدند در آن فاصله کوتاه، مقطعی بازرگان و ملی گراها، بعد از آن بنی صدر و مرتبطین فکری آنها از جمله منافقین کوردل با هدایت سازمان‌ها و سرویس های جاسوسی کشورهای بیگانه، تلاش های فراوانی داشتند که حکومت نوپای اسلامی را به سقوط بکشانند که عنایت خداوند و هدایت های امام (ره) و حضور ملت و جوانان ایثارگر آن روز و روشنگری روحانیون و در مجموع مبارزان انقلابی، دست به دست هم داد و توطئه های دشمنان خبیث داخلی و خارجی خنثی و کم کم نظام تثبیت شد.

دشمنان در تلاش بودند با طراحی برنامه های متفاوتی مثل کودتا، جنگ مسلحانه خیابانی گروهک ها، جنگ در تمام مرز های ایران از عراق و هرج و مرج در اکثر استان‌های مرزی و دامن زدن به اختلافات قومی و قبیله ای و تقویت گروه‌های معارض در کردستان و سیستان و بلوچستان و دیگر قومیت ها و نفوذ در جایگاه‌های کلیدی و به شهادت رساندن عناصر پایه ای و کلیدی نظام، مانع تثبیت نظام شوند. 
در یک فقره از این جنایت ها فقط در یک روز در حزب جمهوری اسلامی، بیش از هفتاد تن از مهره های موثر نظام شهید شدند. ترور ناموفق مقام معظم رهبری که عنایت خداوند، معظم له را نگه داشت، ترور مغز متفکر و فیلسوف بزرگ شهید مطهری، به فاصله کوتاه شهادت رئیس جمهور و نخست وزیر و به شهادت رساندن روزانه پاسداران و نیروهای امنیتی و کمیته ای و بسیجی و کسبه و... نیز نمونه ای از این اقدامات جنایتکارانه دشمان خبیث بودند.

در نظام های معمولی یکی از این حوادث می تواند آن حکومت را ساقط کند، آن هم در دورانی که همه نیروهای ما جوان و کم تجربه در بحث حکومت داری، سازمان‌های نظامی و امنیتی ما نوپا و بدون هیچ امکانات و آموزش های خاصی باید از کشور و کیان نظام صیانت می کردند اما دست دیگری هدایت گر و حامی و حافظ این نظام و مملکت بود.

پیشنهاد می کنم جوانان عزیز حداقل تاریخ معاصر و به خصوص تاریخ انقلاب اسلامی را با دقت و با بهره گیری از مستندات لازم، مطالعه کنند. اگر این دُر گران بها را به خوبی نشناسیم و متوجه نباشیم که نسل های اول و دوم انقلاب چه هزینه‌ های جانی و مالی فراوانی متحمل شدند تا امروز شاهد این امنیت و آرامش باشیم قطعا هم قدر ناشناس می‌شویم هم ناسپاس و همه می دانیم نتیجه ناسپاسی چه می شود! 

نکته دیگر اینکه اگر این تاریخ را به درستی مطالعه کردیم و فهمیدیم که چه سرمایه گذاری ها و فداکاری های بزرگی شده است نسل های به جا مانده از آن دوران را قَدر می دانیم و به عنوان گنجینه های ارزشمند این انقلاب از آنها یاد می کنیم نه به عنوان پیر و تاریخ گذشته! و آنها را نه تنها مانع پیشرفت جوانان مطرح نمی کنیم بلکه آنها را به عنوان ذخیره های مجرب، کار کشته، آبدیده و سرمایه های گرانقدر ارج می نهیم.

اما امروز با همه مشکلات متعدد اقتصادی که محصول تلاش دشمنان و سوء مدیریت های داخلی است باید بپذیریم که در بخش‌های مختلف نظام به خصوص در حوزه های نظامی و امنیتی به واسطه وجود مدیران لایق، مخلص و از خودگذشته و یاران از قافله شهداء عقب مانده، سرمایه گذاری هایی شده که هر از گاهی بر اساس ضرورت، بعضی از اقدامات آنها را شاهد هستیم که اتاق های فکر دشمن تا بن دندان مسلح را به هم ریخته و به زانو در آورده است. بنابراین امروز کجا و دیروز کجا؟!

مخاطبان گرامی و به خصوص جوانان عزیز؛ این چند جمله را به بهانه سالروز شهادت شهید والا مقام حسن آیت نوشتم که بدانیم در هر زمان و مکان برای حفظ نظام و خنثی کردن توطئه های دشمن چه جان های عزیزی را نثار کرده ایم و چه مجاهدت هایی کشیده شده است.

اما امروز زمان شعار گذشته و باید برای حفظ این نظام و حل مشکلات کشور با تمام توان و به صورت جهادی عمل نماییم.
به امید روزی که پرچم این انقلاب به دست صاحب اصلی آن به اهتزاز درآید./فارس

ابزار هدایت به بالای صفحه