شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[14 / 5 / 1399] شهید مصطفی محمود مازح؛
[14 / 5 / 1399] شهید منا محمدرحیم آقایی پور؛
[13 / 5 / 1399] شهیده طاهره کبابیان؛
[13 / 5 / 1399] یادداشت اوحدی در فضای مجازی؛
[13 / 5 / 1399] شهید محسن حاج حسنی کارگر؛
[14 / 5 / 1399] شهیده مریم فرهانیان؛
[14 / 5 / 1399] «عاشقانه‌ای برای ۱۶ ساله‌ها»؛
[13 / 5 / 1399] معاون فرهنگی و پژوهشی بنیاد شهید و امور ایثارگر ...
[13 / 5 / 1399] مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کردستان؛
[13 / 5 / 1399] سالروز شهادت آیت الله سید حسن مدرس(ره)؛
[13 / 5 / 1399] فرمانده نیروی دریایی ارتش؛
[13 / 5 / 1399] با حضور در منزل مهناوییکم شهید آرش پاکدل؛
[13 / 5 / 1399] جشنواره نشریات شهید آوینی؛
[13 / 5 / 1399] تجلیل از خانواده شهیدان خبرنگار؛
[13 / 5 / 1399] مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران مازندران؛
[13 / 5 / 1399] مدیر کل آموزش و پرورش استان کرمان؛
[13 / 5 / 1399] مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز؛
[14 / 5 / 1399] یادداشت/ سید جواد هاشمی فشارکی؛
[14 / 5 / 1399] جمعی از مدیران شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهر ...
[13 / 5 / 1399] مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان ایلام؛
[14 / 5 / 1399] ۱۴مرداد بر ایران چه گذشت؟
[14 / 5 / 1399] گزارشی از دیدار خانواده شهید خبرنگار؛

 

کدخبر: 73041
تاریخ انتشار: 25 تیر 1399 _16:49:02
۱۴۰ نفر از اعضای کادر درمان در راه مقابله با کرونا شهید شدند

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به ابتلای بیش از ۵ هزار نفر از جامعه پزشکی به کرونا از شهادت ۱۴۰ نفر از اعضای کادر درمان در راه مقابله با این بیماری خبر داد.

 

تا شهدا؛ دکتر محمد رضا ظفرقندی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه به‌صورت ویدئوکنفرانس و تحت عنوان با عنوان "پویش ملی همدلی با مدافعان سلامت" با اشاره به این که در شرایط حساس کنونی سلامت آحاد جامعه در معرض آسیب و خطر قرار گرفته است، اظهار کرد: نزدیک به 6 ماه از شروع بیماری کووید 19 می‌‌گذرد و پس از آن که کنترل خوبی برروی بیماری داشتیم متاسفانه در این اواخر با سهل انگاری‌‌ها با اوج مجدد بیماری و افزایش میزان ابتلا و مرگ و میر افراد مواجه شدیم.

وی افزود: با ادامه این روند تعداد بیشتری از هموطنان را از دست خواهیم داد و از سوی دیگر باعث فرسایش جامعه پزشکی می‌شویم.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به این که نوع مواجهه با این بیماری مهم است؛ ادامه داد: کشور‌هایی مانند استرالیا، ژاپن و نیوزلند و حتی کشوری نه چندان پیشرفته مثل ویتنام توانستند با روش‌های مناسب بیماری را کنترل کنند به طوری که در برخی از کشور‌ها بیماری کاملا حذف شده است.

ظفرقندی با تاکید براین که برای اجرای هر مدل ایمنی باید شرایط اقتصادی آن کشور نیز در نظر گرفته شود؛ تصریح کرد: در کشور ما به دلیل مشکلات اقتصادی تعطیلی اصناف به صلاح نیست، اما رهاسازی و عادی سازی نیز نباید در دستور کار قرار گیرد زیرا عادی سازی در همه ابعاد باعث شیوع کرونا و اوج گیری آن شد.

ابتلای 5 هزار نفر از کادر درمانی به کرونا

وی با بیان این که جامعه پزشکی تا امروز بیش از 5 هزار مبتلا را داشته است؛ تصریح کرد : تا کنون 140 نفر از پزشکان و اعضای کادر درمان در این مسیر شهید شده‌اند و آنچه امروز به آن نیاز داریم توجه به سلامت کادر پزشکی و درمان است و همه باید مسئولیت اجتماعی خود را در این زمینه انجام دهند.

وی گفت : گروه پرستاری 20 درصد؛ پرسنل 19 درصد؛ پزشکان عمومی 17 درصد ؛ گروه داخلی 9 درصد و زنان و زایمان 5.5 درصد از مبتلایان کرونا را تشکیل داده‌‌اند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی دربخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که تاکنون هیچ دارو و واکسنی برای درمان و پیشگیری از ابتلا به کرونا ارائه نشده است؛ بیان کرد: پزشکان نباید دارویی را که در پروتکل‌های دارویی کشور نیست تجویز کنند چرا که بیماران سردرگم شده و به مسیر‌های جعلی هدایت می‌شوند و این توصیه را به همکاران داشته‌‌ایم که طبق پروتکل‌‌های وزارت بهداشت نسبت به تجویز داروها اقدام کنند.

تجهیزات و ضروریات مقابله با کرونا برای بیمارستان‌‌های خصوصی هزینه‌‌بر است

وی در خصوص ضررهای بخش خصوصی به‌‌واسطه شیوع کرونا اظهار کرد : در بخش خصوصی هزینه‌ها و درآمد‌ها باید تعادل داشته باشد تا کار ادامه یابد. بخش خصوص به دلیل بروز کرونا با کاهش عملکرد روزمره مواجه شده و درآمد بیمارستان‌ها کاهش شدید یافته است.

ظفرقندی با اشاره به این که تجهیزات و ضروریات کرونا برای بیمارستان‌های خصوصی هزینه بر است؛ گفت: گاهی برای یک بیمار تجهیزاتی که برای حفاظت از کرونا در نظر گرفته می‌‌شود حدود یک میلیون تومان هزینه برای بیمار ایجاد می‌‌کند که این مهم در تعرفه‌‌های ابلاغی دیده نشده است.

3 اصل در بازگشایی‌‌ها باید مدنظر قرار گیرد

رئیس کل سازمان نظام پزشکی در ادامه با بیان این که حمایت خیرین و نهاد‌های مدنی به بیمارستان‌ها و مردم باید ادامه یابد، اظهار کرد: باید واقعیت بیماری را برای مردم بازگو کرده و اصل و اساس مهار این بیماری در حمایت مردم نهفته است .

وی ادامه داد: در خصوص بازگشایی‌‌ها باید پروتکل های ابلاغی تغییر کند به طوری که سه اصل مهم مبنی بر اینکه چقدر بازگشایی‌ها در آلوده کردن موثر است، چقدر ضروریت اقتصادی دارند و اینکه چقدر امکان تعطیلی آن‌ها وجود دارد؛ مدنظر قرار گیرد و با این اصول هر منطقه ارزیابی شود و تعلیق فعالیت موقت به صورت سیال صورت گیرد و در خصوص بازگشایی‌‌ها به‌‌طور هوشمند وارد عمل شویم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر استفاده پزشکان از کارتخوان؛ گفت: زیرساخت لازم برای برقراری ارتباط با سازمان امور مالیاتی فراهم نبود، هماهنگی لازم در استان‌ها و تهران انجام شد که کارتخوان‌ها در مطب‌ها قرار گیرد و این هماهنگی در حال انجام شود.

بخش‌‌های خصوصی و دولتی با توجه به ظرفیت خود بیماران را پذیرش می‌‌کنند

ظفرقندی با اشاره به این که تخت‌های اشغال شده کرونا رو به افزایش است؛ تصریح کرد: بیمارستان فقط مختص رسیدگی به بیماران مبتلا به کرونا نیست، بنابراین بیمارستان‌ها در بخش خصوصی و دولتی با توجه به ظرفیت بیماران را پذیرش می‌کنند البته وزارت بهداشت در حال برنامه‌ریزی است تا مشخص کند که چند درصد بیمارستان‌ها و کدام بیمارستان‌ها باید مبتلایان به کرونا را پذیرش کنند.

رئیس سازمان نظام پزشکی مجددا با بیان این که هیچ داروی قطعی تا به امروز برای کوید 19 تایید نشده است، عنوان کرد : دارویی مثل رمدیسیور نتایج خوبی داشته است، اما تجویز دارو‌هایی که در فارماکوپه نیست نباید در دستور کار قرار گیرد.

وی ادامه داد: تعداد زیادی از اعضای پزشکی و کادر درمان دچار بیماری شده‌اند که این موضوع باعث کمبود پزشکان شده است و برخی شهر‌ها از ما درخواست کرده‌اند که از پزشکان داوطلب درخواست کنیم وارد صحنه شوند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به این که بحث ما در مورد تعرفه‌ها شفاف است، تصریح کرد : تعرفه باید بر اساس واقعیت و طبق روش‌های معمول اقتصادی باشد، نام این موضوع را هزینه تمام شده یا تعرفه واقعی می‌گذاریم، اگر تعرفه اعلام شود و این هزینه واقعی دیده نشود و هزینه خرید اقلام زیر قیمت واقعی محاسبه شود پزشک متضرر خواهد شد.

وی افزود : باید بر اساس قانون، تعرفه واقعی توسط شورای عالی بیمه محاسبه و اعلام شود و هدف اصلی ما این است که کیفیت خدمات کاهش پیدا نکند، آنچه ما بر اساس قانون پیگیر هستیم کاهش نیافتن کیفیت خدمات بیماران است.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به این که به دلیل شرایط اقتصادی موجود روزانه سه مطب اعلام تعطیلی کرده و فعالیت خود را کنار می‌‌گذارند یاد آور شد: به طور کلی سیستم بهداشت و درمان کشور با توجه به فعالیت خانه‌های بهداشت خوب عمل کرد و توانستیم در دورترین مناطق کشور نیز سازماندهی مقابله با کرونا را ادامه دهیم، شیوع کرونا باعث ایجاد شوک به کشور‌ها شد و در کشور ما نیز پس از شوک اولیه امکانات و تجهیزات بیمارستانی فراهم شد، و طبیعی است زمانی که بیماری یک‌‌دفعه اوج بگیرد دچار کمبود شویم اما باید به دنبال پیشگیری و تدوین برنامه کنترلی باشیم، اگر این بیماری را رها کنیم امکانات هیچ کشوری جوابگو نخواهد بود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، در انتهای این نشست ظفرقندی از اهالی رسانه و کلیه مسئولان و مدیران کشور و عموم مردم دعوت کرد در پویش #جان_ما_ایران_ما شرکت فعال داشته باشند تا به سمت مقابله و مدیریت کامل بیماری کرونا حرکت کنیم.

ابزار هدایت به بالای صفحه