شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[17 / 5 / 1399] شهید علی رحیمی؛
[17 / 5 / 1399] معاون تعاون بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان ...
[17 / 5 / 1399] یک کاربر فضای مجازی در توییتر نوشت؛
[19 / 5 / 1399] سرهنگ «غلامرضا فلاحی»؛
[19 / 5 / 1399] فرمانده مرزبانی آذربایجان غربی خبر داد؛
[19 / 5 / 1399] یادداشت/ شهاب شعبانی‌نیا؛
[19 / 5 / 1399] رزمنده دفاع مقدس روایت کرد؛
[19 / 5 / 1399] روایت زندگی شهید مدافع حریم امنیت، محمدحسین حدا ...
[19 / 5 / 1399] گفت‌وگو با نویسنده کتاب «با تو باران می‌شوم»؛
[19 / 5 / 1399] در کتاب السابقون به بخشی از زندگی شهید بنی مصطف ...
[19 / 5 / 1399] ۲۳ مرداد ۱۳۶۹ روز بزرگی در تاریخ ایران است؛
[19 / 5 / 1399] معرفی کتاب «هفت روز آخر»؛
[19 / 5 / 1399] معرفی کتاب «رفاقت به سبک تانک»؛
[19 / 5 / 1399] در راه سلامت مردم و در مبارزه با کرونا؛
[19 / 5 / 1399] ۱۹مرداد بر ایران چه گذشت؟
[19 / 5 / 1399] صفحه توییتر منتسب به شهید حاج قاسم سلیمانی؛
[19 / 5 / 1399] یک فعال رسانه‌ای در صفحه اینستاگرام خود نوشت؛
[19 / 5 / 1399] یکی از فعالان فرهنگی در مطلبی نوشت؛

 

کدخبر: 72938
تاریخ انتشار: 23 تیر 1399 _08:59:05
یک اعتراف از معاون اول صدام

«در حالی است که رژیم عراق با جاروجنجال تبلیغاتی مدعی خروج کامل نیروهای خود از سرزمین‌های اشغالی جمهوری اسلامی ایران است؛ معاون اول صدام اعلام کرد که نیروهای نظامی این کشور در خاک ایران حضور دارند.»

 

تا شهدا؛ در روزشمار بیستم جنگ ایران و عراق با عنوان «عبور از مرز؛ تعقیب متجاوز با عملیات رمضان» در گزارشی که در روز بیست‌ودوم تیرماه سال ۱۳۶۱ نوشته شده است با اشاره به آغاز عملیات رمضان می خوانیم:

«امروز عملیات رمضان در ساعت ۲۱:۳۰ آغاز شد و یگان‌های قرارگاه‌های قدس، فجر و فتح به ترتیب از شمال به جنوب به سمت دشمن پیش‌روی کردند. تا آخرین ساعات امروز (ساعات ۲۴) وضعیت کلی عملیات بدین شرح است:

قرارگاه قدس تنها در یک محور پیش‌روی کرده و خط دشمن را شکسته، اما هنوز موفق به تصرف اهداف خود نشده است. در محور دیگر یکی از تیپ‌ها براثر برخورد به میدان مین نتوانسته موفقیتی کسب کند.

قرارگاه فجر نیز در یک محور توانسته با چهار کیلومتر پیش‌روی، مواضع اولیه دشمن را پشت سر بگذارد، اما در محورهای دیگر به دلیل ناهماهنگی و برخورد به میدان‌های مین و فشار دشمن، پیش‌روی عمده‌ای را انجام نداده است. قرارگاه فتح با چهار یگان زبده موفق شده در دو محور تا نزدیکی هدف در عمق دشمن پیش‌روی کند. دو تیپ نیز که در دو جناح این قرارگاه عمل می‌کنند، توانسته‌اند خط دشمن را بشکنند و مقدار قابل‌توجهی پیش روند.

قرارگاه قدس در شمال منطقه عملیات در دو محور مأموریت خود را آغاز کرده است: «قدس ۱» با تیپ بعثت و «قدس ۲» با تیپ ثارالله (هردو تیپ از سپاه) حمله کرده‌اند و لشکر ۱۶ زرهی از ارتش در پدافند است. در محور شمالی این قرارگاه، تیپ بعثت قبل از رسیدن به خط دشمن، به میدان مین برخورد که پاک‌سازی آن، چند ساعت وقت گرفت. به دلیل این تأخیر، تیپ ثارالله در جناح چپ دیرتر حرکت کرد، اما توانسته با شکستن خط دشمن، مقدار قابل‌ملاحظه‌ای پیش‌روی کند. یک گردان از این تیپ به‌سرعت تا عمق مواضع دشمن نفوذ کرده که به دلیل تأمین نداشتن در دو جناح خود، به محاصره دشمن درآمده و تلفات فراوانی داده است. بااینکه تا آخرین ساعات امروز همه محورهای تیپ بعثت باهم الحاق کرده‌اند، ولی هنوز نتوانسته‌اند با تیپ ثارالله در سمت راست خود الحاق کنند.

اعتراف طه یاسین رمضان به حضور نیروهای عراقی در خاک ایران

طه یاسین رمضان، معاون اول صدام، امروز اعتراف کرد که نیروهای عراقی هنوز در خاک ایران هستند. این در حالی است که رژیم عراق با جاروجنجال تبلیغاتی مدعی خروج کامل نیروهای خود از سرزمین‌های اشغالی جمهوری اسلامی ایران است! به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس از قاهره، رمضان تأکید کرده است: «نیروهای عراقی که در داخل خاک ایران هستند، تنها به مناطقی که عراق آن‌ها را مرز طبیعی خود می‌داند عقب‌نشینی خواهند کرد.» وی در این مصاحبه دولت سوریه را به دلیل حمایتش از ایران در جنگ، مورد سرزنش قرارداد و از موضع دولت مصر در خصوص جنگ و کمک‌های این کشور به عراق، قدردانی کرد.

منابع:

 سند شماره ۱۰۸۶، مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: گزارش عملیات رمضان، مجموعه اسناد، تدوین: مهران موحدی فر، صص ۶۶، ۷۰ و ۷۴.

روزنامه الوحده، چاپ ابوظبی. ص ۱، تهران ـ خبرگزاری جمهوری اسلامی.

ابزار هدایت به بالای صفحه