شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[20 / 5 / 1399] «شهادت» تجلی «عاقبت به‌خیری» است؛
[20 / 5 / 1399] شهید رضا عادلی به روایت خواهر؛
[21 / 5 / 1399] شهید محسن نورانی؛
[20 / 5 / 1399] در جلسه مجتهدزاده با رئیس رادیو نمایش مطرح شد؛
[20 / 5 / 1399] شهید افغانستانی دفاع مقدس «نسیم افغانی»؛
[20 / 5 / 1399] شهید جواد عبدی و شهید محسن غلامی؛
[21 / 5 / 1399] نسل جوان تشنه منش اسطوره‌های وطنی؛
[21 / 5 / 1399] شهید مدافع حریم امنیت، محمدحسین حدادیان؛
[21 / 5 / 1399] مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان زنجان؛
[21 / 5 / 1399] پنجمین شهید مدافع سلامت اصفهان؛
[21 / 5 / 1399] رییس بنیاد شهید رودان؛
[21 / 5 / 1399] مسوول روابط عمومی بیمارستان فاطمه الزهرا (س) م ...
[21 / 5 / 1399] روایت دلدادگی‌های یک شهید از زبان برادرش؛
[21 / 5 / 1399] مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز؛
[21 / 5 / 1399] به مناسبت سی‌امین سالگرد ورود آزادگان؛
[21 / 5 / 1399] خواهر شهید «رضا عادلی» مطرح کرد؛
[21 / 5 / 1399] مرور خاطرات دانشمند هسته‌ای در عراق و لبنان با ...
[21 / 5 / 1399] گفت‌وگو با طاهره صفا همسر شهید نوروز ایمانی‌نسب؛
[21 / 5 / 1399] شهید آیت‌الله سیداسدالله مدنی؛
[21 / 5 / 1399] از ایده تا نگارش کتاب «مرد من» در گفت‌وگو با مح ...
[21 / 5 / 1399] معرفی کتابی اثر گلستان جعفریان؛

 

کدخبر: 72906
تاریخ انتشار: 19 تیر 1399 _12:58:08
حذف نام شهدا از برخی کوچه‌های شهر پیشوا کذب محض است

شهردار پیشوا ضمن رد برخی شایعات مبنی بر حذف نام شهدا از معابر این شهر، از افزودن نام ۲۰ شهید جدید و حاضران قیام پانزده خرداد بر روی کوچه‌ها و معابر شهر پیشوا خبر داد.

 

تا شهدا؛ همیشه نام شهدا که به میان می‌آید ما را به یاد فداکاری‌ها، بزرگی و رشادت‌هایی می‌اندازد که خالق آرامش و امنیت امروزه‌ی ماست. پدران و مادرانی که گل‌های باغ زندگی‌شان را نثار کردند تا ما باشیم و آزادانه نفس بکشیم اما ما نیز باید نام اسطورهای فداکاری را همیشه زنده نگهداریم که یکی از اقدامات کوچک نامگذاری کوچه‌ها و معابر به نام شهدا است.

در پیشوا نیز به عنوان مبداء قیام پانزده خرداد با وجود سبقه دینی و انقلابی‌اش چنین امری بسیار چشم‌نواز است و خانواده شهدا و نام شهید، محبوب قلب مردم این دیار انقلابی است.

اما در چند روز گذشته و پس از بازسازی و ساماندهی تابلوهای معابر، برخی ادعاها در زمینه‌ی حدف نام شهدا سبب ایجاد حواشی مختلفی در سطح شهر پیشوا شد که افکار عمومی نیز خواستار تبیین این اتفاقات بودند زیرا نام و خاطر شهیدان خط قرمزی است که نه باید حذف شده و نه اینکه ابزار حاشیه‌سازی برای این شهر انقلابی شود.

در همین راستا خبرنگار تسنیم به بررسی میدانی معابر پرداخت؛ در حالی که برخی مطالب در فضای مجازی از حذف نام شهدا خبر می‌داد اما شواهد میدانی و تابلوهای معابر بیانگر مسئله‌ای دیگر بود و نه تنها نام شهیدی پاک نشده بود بلکه به تابلوهای با نام شهدا افزوده شده بود برای مثال در خیابان پانزده خرداد پیشوا کوچه‌ای که به استقلال نام داشت این‌کوچه به نام شهید پنجعلی اسدنژاد تغییر نام داده بود و جهت ارسال مرسولات پستی زیر اسم شهید‌، نام قدیمی کوچه یعنی "استقلال 5" درج شده بود که با توجه به سبقه‌ی نامی و معروفیت این‌کوچه‌ها امری منطقی بود.

اما نام شهید و شهدا چیزی نبود که از آن بگذریم و به جهت حساسیت موضوع به گفت‌وگو با شهردار پیشوا نشستیم.

غلامرضا حبیبی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پیشوا با اشاره به عدم حذف نام شهدا از تابلوهای معابر این شهر اظهار داشت: در راستای ساماندهی تابلوها و نامگذاری معابر تصمیم گرفته شد که برخی تابلوها سامان داده شود و به نام شهدا نام گذاری شود که پس از طرح و تایید در کمیسیون فرهنگی شورای شهر، کمیته نام‌گذاری، صحن شورای شهر و کمیته‌ی تطبیق فرمانداری این امر محقق و به مرحله‌ی اجرا رسید.

شهردار پیشوا ادامه داد: پس از استعلام از بنیاد شهید و گذراندن مراحل مذکور نام‌گذاری معابر با نام شهدا در اولویت قرار گرفت. برای مثال در خیابانی چون آزادگان‌که یکی از خیابان‌های قدیمی پیشوا است و همه این خیابان را با نام آزادگان می‌شناسند و دارای کوچه‌های مختلف است، پس از بررسی به این نتیجه رسیدیم اگر در این خیابان شهید داریم کوچه را با نام شهید مزین کنیم.

حبیبی افزود‌: بنابراین تصمیم گرفته شد با اولویت نام‌گذاری اسم شهدا و ارج نهادن به مقام شامخ این عزیزان، کوچه‌هایی که خیابانش به نام آزادگان است، اولویت نام شهید با رنگ قرمز باشد که بالا درج‌ شود و زیر نام شهید نیز  شمارش قدیمی کوچه ها براساس شماره بندی درج شود. ‌

وی درباره  دلیل درج شمارش کوچه‌ها نیز گفت: شمارش کوچه‌ها نیز به جهت ارسال مرسولات پستی و تسهیل در پیدا کردن آدرس ها ایجاد شد بنابراین در همین خیابان در درجه ی اول  نام شهدا و در درجه ی دوم، کوچه های آزادگان 1 تا 20 زیر نام اصلی کوچه که همان اسم شهید است درج شد.

شهردار پیشوا تاکید کرد: در این نام‌گذاری‌ها نه تنها نام شهیدی حذف نشده است بلکه نام 20 شهید از جمله شهدای مدافع حرم اضافه شد و همچنین باتوجه به سبقه ی انقلابی شهرستان پیشوا و جهت ارج نهادن به حاضرین در این قیام‌تاریخی پانزده خرداد نام برخی افراد که شهید هم نشده بودند ولی در بین مانیستند، نام کوچه ها به نام یادگار قیام‌پانزده خرداد نامیده شد تا به گونه‌ای سعی شود‌ یاد این بزرگان گرامی داشته شود.

حبیبی درباره حواشی ایجاد شده و همچنین مراحل نامگذاری نیز گفت: کمی بی‌لطفی و بی‌انصافی شده است زیرا این موضوع از فیلتر‌های مختلفی همچون کمیته نامگذاری، صحن شورا، کمیته تطبیق گذشته است یعنی با تایید این مراحل بوده است و اصلا حذف نام شهیدی در کار نبوده است.

شهردار پیشوا گفت: خط قرمز شهرداری و شورای شهر شهدا و انقلاب است و هر شخصی با هر تفکر و دیدگاهی به ما انتقاد دارد که نام شهیدی در یک‌محل بوده حذف شده است حاضریم حضوراً اثبات کنیم‌که نام هیچ شهیدی حذف نشده ‌و  اگر ثابت شود ما حضوراً عذرخواهی خواهیم کرد و ضمن پذیرش اشتباه کوچه را به نام شهید مزین می‌کنیم.

حبیبی در پایان ضمن تاکید بر مقام‌ والای شهدا گفت: در مقابل فداکاری و ایثارگری این افتخار‌آفرینان، نامگذاری یک‌ کوچه هیچ است و تاکید می‌کنم شهدای عزیز و انقلاب اسلامی جزو خطوط قرمز شهرداری پیشوا است. 

نیز حاکی از عدم حذف نام شهدا در معابر است و معابر شهر پیشوا نیز به تازگی شاهد نقش بستن نام شهدای جدید به‌ویژه شهدای مدافع حرم به‌همراه حماسه‌سازان قیام ‌پانزده خرداد است که برسیمای شهرستان پیشوا نمایان است‌.

ابزار هدایت به بالای صفحه