شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[19 / 5 / 1399] صفحه توییتر منتسب به شهید حاج قاسم سلیمانی؛
[19 / 5 / 1399] یکی از فعالان فرهنگی در مطلبی نوشت؛
[19 / 5 / 1399] خبرنگار سوری شبکه تلویزیونی «العالم»؛
[19 / 5 / 1399] گفت‌وگو با نویسنده کتاب «با تو باران می‌شوم»؛
[19 / 5 / 1399] معرفی کتاب «هفت روز آخر»؛
[19 / 5 / 1399] روایت زندگی شهید مدافع حریم امنیت، محمدحسین حدا ...
[19 / 5 / 1399] رزمنده دفاع مقدس روایت کرد؛
[19 / 5 / 1399] همزمان با عید سعید غدیر؛
[19 / 5 / 1399] سرهنگ «غلامرضا فلاحی»؛
[19 / 5 / 1399] در راه سلامت مردم و در مبارزه با کرونا؛
[19 / 5 / 1399] رونمایی در جشنواره فیلم عمار؛
[19 / 5 / 1399] مسوول سازمان بسیج ورزشکاران سپاه امام علی بن اب ...
[19 / 5 / 1399] شهید حسین کشورى‌دلاور
[19 / 5 / 1399] شهید قاسم افتخارى‌منش؛
[19 / 5 / 1399] فرمانده مرزبانی آذربایجان غربی خبر داد؛
[19 / 5 / 1399] یادداشت/ شهاب شعبانی‌نیا؛
[19 / 5 / 1399] ۲۳ مرداد ۱۳۶۹ روز بزرگی در تاریخ ایران است؛
[19 / 5 / 1399] یک فعال رسانه‌ای در صفحه اینستاگرام خود نوشت؛
[19 / 5 / 1399] در کتاب السابقون به بخشی از زندگی شهید بنی مصطف ...
[19 / 5 / 1399] معرفی کتاب «رفاقت به سبک تانک»؛
[20 / 5 / 1399] «شهادت» تجلی «عاقبت به‌خیری» است؛
[19 / 5 / 1399] ۱۹مرداد بر ایران چه گذشت؟
[19 / 5 / 1399] رامین نظامی خواه مسوول سازمان بسیج رسانه آذربای ...
[19 / 5 / 1399] شهید احمد سلامت؛
[19 / 5 / 1399] جانشین فرمانده یگان‌های ویژه ناجا؛

 

کدخبر: 72901
تاریخ انتشار: 18 تیر 1399 _14:55:30
این داستان ناگوار ‌ادامه دارد

‌سعادت سجادیان کارشناس بخش رادیولوژی بیمارستان شهید محمدی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داد و به عنوان دومین شهیده مدافع سلامت استان هرمزگان لقب گرفت، در این گزارش این بانوی شهیده استان را معرفی کرده‌ایم.

تا شهدا؛ در روزهای کرونایی هر لحظه منتظر شنیدن خبرهای ناگواری نظیر افزایش آمار جانباختگان بر اثر کرونا و مبتلا شدن خانواده، دوستان و همکاران و کادر درمان هستیم اما در این بین شهادت دومین مدافع سلامت هرمزگان قلبم را به درد آورد و حال با خود می‌گویم به کدامین گناه از دستت داده‌ایم؟

 

مرثیه‌ای برای صبا

 

تنها گناه تو این بود که در این روزهای جنگ نابرابر با ویروس کرونا، با وجود تمام کم و کاستی‌های محافظتی و مشاهده رعایت نکردن بسیاری از مردم، باز هم در این میدان ایستادی و جانانه به مردمت خدمت کردی.

بگذارید از اول برایتان بگویم، روز شنبه خبردار شدم که یکی از همکاران بخش رادیولوژی شهرستان بندرعباس به کرونا مبتلا شده و وضعیت خوبی ندارد؛ تنها کاری که از دستم بر می‌آمد دعا کردن بود، اما متاسفانه این ویروس منحوس پیروز شد و صبا را از ما گرفت.

اسم شناسنامه‌ای او سعادت سجادیان بود اما همه صبا صدایش میزدند، از همان روزهای اول که به بخش رادیولوژی بیمارستان شهید محمدی می‌رفتیم، چهره مهربان و دوست داشتنی او به دلم نشسته بود، با وجود سختی‌هایی که کشیده بود همیشه پر انرژی و شاداب بود و همه همکاران هم این را ویژگی بارزش می‌دانند.

وی متولد آبان ماه سال 61 بود و اهل خوزستان اما در بندرعباس زندگی می‌کرد، متاهل بود و فرزندی نداشت، در دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در رشته کاردانی رادیولوژی قبول شد و از سال 84 شروع به کار کرد.

در ابتدای شروع کارش دو سال طرح خود را در بیمارستان قشم گذراند، سپس در بخش پزشکی هسته‌ای مشغول شد و بعد از آن در بخش رادیولوژی بیمارستان شهید محمدی خدمت رسانی به بیماران را ادامه داد.

حدودا از ده روز گذشته مشخص شد به بیماری کووید١٩ مبتلا شده اما در ابتدا علائم حادی نداشت و در خانه استراحت می‌کرد، در تاریخ دوم تیر که اولین سیتی اسکن از او گرفته شد، درگیری‌هایی در ریه‌اش نمایان بود اما همچنان در بیمارستان بستری نشد.

چهارشنبه گذشته علائم وی شدید می‌شود و به بیمارستان مراجعه می‌کند و در بخش کووید بیمارستان شهید محمدی بستری می‌شود، بدلیل وخیم تر شدن وضعیتش دو روز بعد، در تاریخ سیزدهم به ICU انتقال یافت.

با وجود اینکه سعادت سجادیان بیماری زمینه‌ای نداشت و تنها 38 سال از عمرش می‌گذشت، شنبه دچار افت شدید سطح اکسیژن خون شد که از 63 درصد بالاتر نمی‌رفت و منجر به لوله گذاری تنفسی برایش شد.

در مدتی که در ICU توسط دستگاه تنفس مصنوعی نفس می‌کشید، دفعاتی دچار ایست تنفسی شد که با تلاش کادر درمان به زندگی برگشت اما در آخرین جدال این بانوی شهیده با ویروس کرونا در شامگاه دوشنبه 16 تیر ماه، تلاش پزشک و پرستاران نتیجه‌ای نداد و صبا برای همیشه چراغ زندگی‌اش خاموش شد.

پزشک معالج می‌گوید که ویروس کرونا علاوه بر درگیری شدید ریوی که در وی بوجود آورده بود، باعث ایجاد لخته خون و آمبولی ریوی نیز شده بود.

و اما این داستان ناگوار تنها به شهادت صبا ختم نمی‌شود چرا که به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان 934 نفر از کادر بهداشت و درمان استان تا امروز به ویروس کرونا مبتلا شده اند و وضعیت چند نفر از آنها وخیم است ولی مردم کماکان با وجود تعطیلی یک هفته‌ای، مراسمات عروسی و عزایشان به راه است.

دیگر قلمم خشک شده ‌و از اندوه از دست دادن همکار عزیزمان بغض گلویم را گرفته و نمی‌دانم چگونه باید جدی بودن این ویروس را به مردم بگوییم، اینکه به جوان و کودک و افراد سالم هم رحمی نمی‌کند و اگر کارشان به ICU و دستگاه تنفس مصنوعی کشیده شود باید معجزه‌ای رخ دهد تا زنده بمانند.

صبا سجادیان جوانی پر انرژی و مهربان بود که روزهای زیادی را در کنار خانواده و دوستانش می‌توانست زندگی کند اما دیگر در بین ما نیست. در همین روزها که او در بیمارستان خطر را پذیرفته و مشغول دفاع از جان مردم بود، عده‌ای از مردم هم مشغول خوشگذرانی در اجتماعتشان بودند. 

صبا هم مانند آرزو باهو(اولین شهیده مدافع سلامت استان هرمزگان) آسمانی شد و به پیش مادرش که سال‌هاست او را از دست داده بود رفت اما نمی‌دانم بعدها مردم چگونه خواهند توانست چهره‌اش را فراموش کنند چرا که هرکدام از ما با سهل‌انگاریها و رعایت نکردن‌هایمان در این روزهای کرونایی، سهمی در جان باختنش داریم.

به نوبه خود این ضایعه دردناک را به خانواده سجادیان و کادر درمانی استان هرمزگان تسلیت می‌گوید و برای این شهیده دفاع از سلامت مغفرت الهی مسئلت می‌کند. /تسنیم

ابزار هدایت به بالای صفحه