شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[27 / 7 / 1399] شهید خلبان عباس دوران؛
[27 / 7 / 1399] امیر سرتیپ خلبان شهید حمیدرضا سهیلیان؛
[28 / 7 / 1399] سردار شهید حاج‌حبیب لک‌زایی؛
[27 / 7 / 1399] وصیت نامه شهید «علی فاتحی»؛
[28 / 7 / 1399] شهید «لطف الله تقدیسی میرک»؛
[27 / 7 / 1399] خاطراتی از حسین خادمی پیشکسوت دفاع مقدس؛
[27 / 7 / 1399] به روایت حجت الاسلام حمید ملکی؛
[27 / 7 / 1399] ریاست دفتر فرماندهی کل قوا؛

 

کدخبر: 71805
تاریخ انتشار: 2 خرداد 1399 _16:00:47
شهدای قدس را بیشتر بشناسیم

مقام معظم رهبری در بیانات امروزشان،«شیخ احمد یاسین»، «سیّد عبّاس موسوی» و «فتحی شقاقی» را در کنار شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس، در زمره شهدای قدس نامیدند.

 

تا شهدا؛ مقام معظم رهبری در پایان بیانات امروشان به مناسبت روز جهانی قدس، یاد شهیدان قدس از «شیخ احمد یاسین»، «سیّد عبّاس موسوی» و «فتحی شقاقی» تا سردار بزرگ اسلام و چهره فراموش نشدنی مقاومت «شهید قاسم سلیمانی» و مجاهد بزرگ عراقی «شهید ابومهدی المهندس» و دیگر شهدای قدس را گرامی داشتند.

در ادامه نگاهی کوتاه خواهیم داشت به اقدامات سه تن از شهدای قدس یعنی «شیخ احمد یاسین»، «سیّد عبّاس موسوی» و «فتحی شقاقی» که رهبر انقلاب امروز یادشان را گرامی داشتند.

شیخ احمد یاسین

شیخ احمد اسماعیل یاسین معروف به شیخ احمد یاسین، بنیانگذار جنبش مقاومت اسلامی؛ حماس و ریاست مجمع اسلامی غزه در سال ۱۹۳۷ در روستای الجوره از توابع شهرستان مجدل در جنوب نوار غزه به دنیا آمد. 

وی ۳ سال بیشتر نداشت که پدرش را از دست داد و به همراه خانواده‌اش پس از جنگ ۱۹۴۸ به نوار غزه پناهنده شد. احمد یاسین در جوانی در اثر یک حادثه فلج شد، اما این حادثه وی را از فعالیت‌های اجتماعی و تحصیلی دور نکرد و او به عنوان معلم ادبیات عرب و تربیت اسلامی به کار مشغول شد.

شیخ احمد به شاخه اخوان‌المسلمین در فلسطین پیوست، اما تا سال ۱۹۸۷ و آغاز انتفاضه اول فلسطینیان از شهرت چندانی برخوردار نبود. سپس به تشکیل جنبش مقاومت اسلامی حماس پرداخت که در ۱۴ دسامبر ۱۹۸۷ در آغاز انتفاضه اول اعلام موجودیت کرد.

او در سال ۱۹۸۷ به همراه گروهی از فعالان اسلامگرا، جنبش مقاومت اسلامی حماس را در غزه بنیان گذاشت.

وی در سال ۱۹۸۵ در چار چوب تبادل اسراء میان  صهیونیست‌ها و جبهه آزادیبخش فلسطین پس از تحمل ۱۱ ماه زندان، آزاد شد. در سال ۱۹۸۸ نیروهای دفاعی صهیونیست‌ها با یورش به منزلش، او را مورد بازجویی قرار داده و تهدید به تبعید به لبنان کردند.

در ۱۶ اکتبر ۱۹۹۱ دادگاه نظامی صهیونیست‌های اشغالگر با کیفرخواستی در ۹ بند، شیخ احمد را  به حبس ابد محکوم ‌کرد.

وی در سال ۱۳۷۶ در توافقی که میان اردن و صهیونیست‌ها صورت گرفت و در مقابل آزادی دو جاسوس موساد که در جریان ترور «خالد مشعل» رییس دفتر سیاسی حماس دستگیر شده بودند، آزاد شد.

شهید شیخ احمد یاسین،  در سحرگاه روز دوشنبه ۲۲ مارس سال ۲۰۰۴ (۳ فروردین ۸۳) پس از ادای نماز صبح هنگام خروج از مسجدی در شهر غزه هدف موشک‌های پرتاب شده از سوی هلی‌کوپترهای نظامی صهیونیست‌ها قرار گرفت و به شهادت رسید.

سید عباس موسوی

علامه سیدعباس موسوی که در صف مقدم ستیز با رژیم اشغالگر قدس قرار داشت، با هم فکری جمعی از علماء و گروهی از شاگردان خود، جنبش انقلابی «حزب الله لبنان» را در سال ۱۳۷۰ بنیان نهاد و به عنوان دبیرکل این حرکت شیعی، با ایمان و شجاعت خود، اقشار گوناگون و به خصوص نسل جوان را شیفته خود ساخت.

با تأثیرپذیری سیدعباس موسوی از اندیشه امام خمینی (ره) و نهضتی که بنیانگذاری کرد، حزب‌الله لبنان، این تشکّل مقاوم، در فعالیت‌های خود به مبارزه با رژیم صهیونیستی بسنده نکرد و در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی لبنان حضور گسترده یافت و متولی بسیاری از امور محرومان، کارگران و مردمان ساکن در نواحی عقب‌افتاده شد.

۲۷ دی ماه سال ۱۳۷۰ «سیدعباس موسوی» دبیرکل حزب‌الله لبنان پس از سخنرانی در مراسم هشتمین سالگرد شهادت شیخ راغب حرب، به همراه همسرش «ام یاسر» و فرزند خردسالش «حسین»، با شلیک مستقیم موشک هلیکوپتر رژیم صهیونیستی به خودروی حامل آنان، در سن چهل سالگی به شهادت رسید. پیکر دبیر کل شهید حزب‌الله و خانواده‌اش، در شهر «نبی شیث»، امروز به زیارتگاهی برای شیعیان لبنان تبدیل شده است.

فتحی شقاقی

فتحی شقاقی بنیانگذار جنبش جهاد اسلامی فلسطین است. فتحی در سال ۱۹۷۴ برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی وارد دانشگاه «الزقازیق» مصر شد و موفق گردید دکترای طب اطفال را از این دانشگاه دریافت کند. حضور فتحی شقاقی در مصر را می‌توان از پربارترین و مهم‌ترین مراحل سیاسی و فکری زندگی وی به شمار آورد؛ دوره‌ای که از سال ۱۹۷۴ تا ۱۹۸۱ ـ یعنی تاریخ اخراج او از مصر ـ به درازا کشید. در دانشگاه الزقازیق بود که نطفه یک جنبش واقع‌گرای اسلامی منعقد گردید و نخستین هسته‌های این سازمان متشکل از برخی دانشجویان جوان فلسطینی این دانشگاه به رهبری او شکل گرفت و بعدها این هسته به قلب فلسطین انتقال یافت و هسته اولیه سازمان جهاد اسلامی در داخل فلسطین ایجاد شد.

فتحی شقاقی به دلیل حمایت از انقلاب اسلامی ایران و دیگر فعالیت‌های اسلامی ـ سیاسی خود تحت پیگرد دولت‌مردان مصر قرار داشت و سرانجام به جرم بنیان‌گذاری جنبش جهاد اسلامی در سال ۱۹۸۰ پس از تحمل چند ماه زندان از خاک مصر اخراج شد و در سال ۱۹۸۱ وارد سرزمین فلسطین گردید.

شقاقی بلافاصله پس از بازگشت به فلسطین در نوامبر ۱۹۸۱ به تأسیس هسته‌های سازمان جهاد اسلامی در سرتاسر اراضی اشغالی و به خصوص در غزه و کرانه باختری پرداخت و هم‌زمان برای آموزش و تربیت کادرهای جدیدی برای جنبش و ساختن نیروی نظامی و عقیدتی آن اقدام نمود تا این که سرانجام فعالیت‌های سیاسی وی توجه نیروهای اشغال‌گر صهیونیستی را جلب نمود.

شاید ترسناکترین خاطره صهیونیست‌ها از دکتر فتحی شقاقی و جنبش تحت فرمانش، عملیات منحصر به فرد «بیت لید» باشد. عملیاتی که بیش از یکصد سرباز اشغالگر را به درک واصل کرد و اسحاق رابین نخست وزیر وقت اسراییل آن را با حمله سی جنگنده برابر دانست.

بعد از این عملیات بود که اسراییل عزم خود را برای ترور دکتر شقاقی جزم کرد و نهایتا در تاریخ ۲۶ اکتبر ۱۹۹۵ برابر با ۴ آبان ۱۳۷۴ وقتی رهبر جنبش جهاد اسلامی فلسطین در حال بازگشت از کنفرانسی در کشور لیبی بود، در مقابل هتل اقامتش در جزیره مالت توسط جوخه‌های ترور رژیم صهیونیستی به شهادت رسید.

ابزار هدایت به بالای صفحه