شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[8 / 7 / 1399] شهید حسن طهرانی مقدم؛
[7 / 7 / 1399] سردار شهید احمد سوداگر؛
[7 / 7 / 1399] به روایت جانباز شیمیایی بهروز بیات؛
[7 / 7 / 1399] شهید قاسم کریمی؛
[7 / 7 / 1399] دبیر شورای نامگذاری معابر و اماکن عمومی تبریز خ ...
[7 / 7 / 1399] اشعاری نوجوانانه در وصف شهید حاج قاسم سلیمانی؛
[7 / 7 / 1399] از سوی فرمانده انتظامی شهرستان کهگیلویه؛
[7 / 7 / 1399] در ویژه برنامه «راویان مقاومت» مطرح شد؛
[7 / 7 / 1399] نماینده ولی فقیه در گیلان؛
[8 / 7 / 1399] شهید رضا محسنی شعار؛
[8 / 7 / 1399] شهید سیدعلی منتظرین؛
[7 / 7 / 1399] با حضور شهردار منطقه ۶ و خانواده شهید برگزار شد؛
[7 / 7 / 1399] مشاور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام؛
[7 / 7 / 1399] خواهر شهید خلبان «غلامرضا چاغروند» خبر داد؛
[8 / 7 / 1399] مدیر کل بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس یزد؛

 

کدخبر: 71794
تاریخ انتشار: 1 خرداد 1399 _12:54:25
به مناسبت سوم خرداد حماسه سوم خرداد برگ افتخار ایران و سند رسوایی استکبار جهانی است

حماسه سوم خرداد، یادآوری فداکاری ها و ایستادگی های تحسین برانگیز مدافعان ایران اسلامی در برابر نیروهای متجاوز است.

 

تا شهدا؛ آزادسازی خرمشهر از اهداف اصلی عملیات بیت‌المقدس در خلال جنگ ایران و عراق بود، که توسط رزمندگان دلاور ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام گرفت.
روز سوم خرداد 1361 یکی از بارزترین جلوه‌های نصر الهی و یکی از مهمترین و زیباترین روزهای انقلاب اسلامی ایران است.
در این روز شهر مقاوم خیز خرمشهر که پس از 35 روز پایداری و مقاومت در 4 آبان 1359 به اشغال دشمن در آمده بود، پس از 578 روز (19 ماه)، بار دیگر توسط رزمندگان اسلام فتح شد و پرچم اسلام بر فراز مسجد جامع و پل تخریب شده خرمشهر به اهتزاز در آمد و فتح خرمشهر بازتاب جهانی داشت و این نبرد از لحاظ نظامی، به‌عنوان نقطه عطفی در تاریخ 8 سال دفاع مقدس شناخته می‌شود.
شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز ۳ خرداد را به عنوان روز مقاومت، ایثار و پیروزی در تقویم رسمی ایران نام‌گذاری کرده‌است.
آزاد سازی خرمشهر اتفاقی نبود که به سادگی قابل اجرایی شدن باشد و به راستی که با توان نظامی ایران همخوانی نداشت به طوریکه حضرت امام بعد از آزاد سازی این شهر فرمودند: « خرمشهر را خدا آزاد کرد»، رزمندگان قهرمان ما با معجزه ایمان و اراده توانستند این جنگ نابرابر را به کام ملت ایران شیرین کنند.
حماسه آزاد‌سازی خرمشهر در همه ابعاد آن، اعم از نظامی،‌ حماسی و فرهنگی، نقطه عطف مهمی در تاریخ انقلاب اسلامی ایران است، سوم خرداد نه فقط یادآور آزادی خرمشهر که یادآوری فداکاری ها و ایستادگی های تحسین برانگیز مدافعان ایران اسلامی در برابر نیروهای متجاوز است.
ملت بزرگ و قدرشناس ایران هر ساله در روز سوم خرداد یاد و خاطره آزادسازی خرمشهر را گرامی داشته و ایثارگری‌های شهدا و جانبازن را مورد تجلیل قرار می‌دهند.
به راستی که این حماسه بزرگ از مهم ترین اتفاقات در تاریخ جمهوری اسلامی ایران است چرا که رشادت بزرگمردان و خون شهدای پاکمان این پیروزی را برای ما به یادگار گذاشت.
بدون شک دوران جنگ تحمیلی روزهای سختی داشتیم اما اراده، دلیر مردی و ایمان رزمندگان و شهدای ما سبب شد تا این روزهای سخت برگ زرین دیگری بر افتخارات جمهوری اسلامی ایران باشد.
جنگ و توطئه علیه کشورمان تا زمان مبارزه حق علیه باطل ادامه خواهد داشت و از روزهای نخست پیروزی انقلاب این جنگ وجود داشته و تا به امروز هم ادامه دارد.
دشمن با شکستهای پیاپی که از ملت بزرگ ایران می‌خورد، در هر زمان با ابزار گوناگونی به میدان آمده است، زمانی با جنگ سخت و امروز با جنگ نرم و عرصه سیاست وارده شده اند تا به این نظام و به این مردم گزند برسانند، منتها با توکل به خدا همواره با سرشکستگی از میدان خارج شده‌اند.
تا زمانی که این جنگ و این دشمنی ادامه داشته باشد، جوانان انقلابی و مومن با حضور پر رنگ و همه جانبه پشت انقلاب ایستاده اند.
نخستین و مهم ترین اصل بزرگداشت چنین حماسه ای مستلزم آگاهی بخشی و بیان واقعیات آن است و نسل جوان ما امروز حق دارد تا در خصوص جنگ تحمیلی، اتفاقات آن و چنین حماسه هایی آگاهی کامل داشته باشد.
در پایان یاد و خاطره تمامی شهیدان انقلاب اسلامی، خصوصا شهدای عملیات بیت المقدس را گرامی می‌داریم و به روح بلند و ملکوتی این عزیزان درود می‌فرستیم.

"سید جلال زمانی" معاون امور فرهنگی، آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران کردستان

ابزار هدایت به بالای صفحه