شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[6 / 7 / 1399] به همت فرهنگسرای کار و تعاون؛
[6 / 7 / 1399] شهید محمد رسول رضایی؛
[6 / 7 / 1399] معرفی کتاب؛
[7 / 7 / 1399] از سوی فرمانده انتظامی شهرستان کهگیلویه؛
[6 / 7 / 1399] معرفی کتاب؛
[6 / 7 / 1399] رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی؛
[7 / 7 / 1399] دبیر شورای نامگذاری معابر و اماکن عمومی تبریز خ ...
[6 / 7 / 1399] معرفی کتاب؛
[6 / 7 / 1399] مسئول سازمان زنان اداره کل حفظ آثار دفاع مقدس ی ...
[6 / 7 / 1399] اینفوگرافیک؛
[6 / 7 / 1399] مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان؛
[6 / 7 / 1399] شهید مدافع حرم محمد پورهنگ؛
[7 / 7 / 1399] شهید قاسم کریمی؛
[7 / 7 / 1399] در ویژه برنامه «راویان مقاومت» مطرح شد؛

 

کدخبر: 69880
تاریخ انتشار: 25 دی 1398 _12:03:17
آیا نقش دشمن در سقوط بوئینگ ۷۳۷ اثبات شد؟

پس از آنکه بنیاد شهید، رسما اعلام کرد که جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی شهید هستند، این فرضیه تقویت شده است که ستاد کل نیروهای مسلح توانسته مسئولین سخت‌گیر بنیاد شهید را متقاعد کند که این سانحه می‌توانسته به دلایل دیگری نیز که دشمن در شکل‌گیری آن نقش داشته است مربوط باشد.

 

تا شهدا؛ محمد قادری: اولین بار، صبح شنبه و در بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح که طی آن خطای انسانی و هدف قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی از سوی یگان‌های پدافند هوایی سپاه پذیرفته شد از جان‌باختگان این حادثه تلخ به عنوان «شهید» یاد شد.

از بامداد شنبه تا امروز که بنیاد شهید و امور ایثارگران با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که جان‌باختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی در «حکم شهید» هستند هیچ یک از مراجع رسمی حاضر نشدند از عنوان شهید برای کشته‌شدگان این پرواز استفاده کنند.

توجه به این نکته بسیار مهم است که حتی در اطلاعیه‌های تسلیت که از سوی مقامات عالی کشور نیز منتشر شد از عنوان شهید برای جان‌باختگان سانحه سقوط هواپیما استفاده نشد.

تا کنون و در حوادث مختلف موضوع اطلاق عنوان شهید به جان‌باختگان یکی از چالش‌های مهمی بوده است که منشاء گفتگو و مجادلات رسانه‌ای بسیاری نیز شده است. لیکن بدلیل قداست و ارزش معنوی عنوان و جایگاه شهید، نهاد متولی امور شهدا و ایثارگران با سخت‌گیری و جدیت قابل تحسینی در برابر فشارهای سیاسی، رسانه‌ای و... ایستاده است و حاضر نشده از آیین‌نامه تعیین مصادیق شهید و شهادت عدول کند.

ذکر این نکته قابل توجه است که در حال حاضر هزاران پرونده مربوط به رزمندگانی که در سال‌های دفاع مقدس در حوادث مختلف درمناطق عملیاتی (غیر از معرکه جنگ) کشته شده‌اند در بنیاد شهید و امور ایثارگران وجود دارد که این بنیاد حاضر به پذیرش شهادت آنها نشده است.

اما چرا بیانیه بنیاد شهید و امور ایثارگران به فاصله سه روز پس از انتشار اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح و استفاده از عنوان شهید برای جان‌باختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی منتشر می شود؟

پاسخ به این سؤال را باید در آیین‌نامه تعیین مصادیق شهید و شهادت جستجو کرد.

بر اساس بند ۱۸ ماده ۳ آیین‌نامه تعیین مصادیق شهید و شهادت «افرادی که در حین درگیری بین نیروهای مسلح و دشمن یا گروه‌های معارض کشته می‌شوند» در حکم شهید هستند.

طی روزهای گذشته گزارش‌ها و گفتگوهای کارشناسی متعددی از سوی متخصصان و مراجع داخلی و خارجی منتشر شده که بر اساس آن احتمال انجام جنگ الکترونیک یا هک سیستم‌های پدافندی را برای گمراه کردن اوپراتورهای سامانه موشکی و اشتباه در تشخیص هدف مطرح کرده‌اند.

سیر منطقی مواردی که در خصوص اعلام دیرهنگام شهادت مسافران پرواز هواپیمای اوکراینی می‌تواند این فرضیه را تقویت نماید که ستاد کل نیروهای مسلح توانسته است مسئولین سخت‌گیر بنیاد شهید و امور ایثارگران را متقاعد کند که سقوط هواپیما می‌توانسته به دلایل دیگری نیز که دشمن در شکل‌گیری آن نقش داشته است مربوط باشد.

ابزار هدایت به بالای صفحه