شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[16 / 5 / 1399] آزادگان استان تهران؛
[16 / 5 / 1399] فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور بسیج خبر داد؛
[16 / 5 / 1399] بیانیه «جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی» به‌مناسبت ...
[17 / 5 / 1399] شهید علی رحیمی؛
[17 / 5 / 1399] یک کاربر فضای مجازی در توییتر نوشت؛
[17 / 5 / 1399] معاون تعاون بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان ...

 

کدخبر: 69392
تاریخ انتشار: 18 آذر 1398 _20:45:35
کتاب زندگینامه ۴ هزار شهید روحانی رونمایی می‌شود

 رئیس پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق(ع) گفت: زندگینامه داستانی ۴ هزار شهید روحانی در ۲۰ جلد در طی سه سال تدوین و در هفته پژوهش این پروژه رونمایی می‌شود.

تا شهدا؛ حجت الاسلام حمید نگارش بعد از ظهر دوشنبه در آستانه هفته پژوهش با تشریح فعالیت‌های پژوهشگاه علوم انسانی امام صادق علیه السلام اظهار داشت: این مرکز علمی در سال ۱۳۵۹ با هدف تهیه متون عقیدتی و سیاسی مورد نیاز رزمندگان اسلام با عنوان مرکز بررسی زیر نظر شهید محلاتی نماینده وقت امام در سپاه پاسداران در قم تأسیس شد و بعد از آن مسئولیت تدوین متون آموزشی عقیدتی - سیاسی و پژوهش‌های مورد نیاز سپاه پاسداران و بسیج به این نهاد واگذار و نام آن مرکز تحقیقات اسلامی شد.

وی گفت: این مرکز در سال ۷۳ به‌صورت اصولی تبدیل آن به پژوهشکده از سوی وزارت علوم تصویب شد و در سال ۷۶ با عنوان پژوهشکده تحقیقات اسلامی موافقت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را به طور قطعی کسب کرد.

دبیر هیئت امنا و رئیس پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق(ع) با بیان اینکه گسترش فعالیت‌های پژوهشی این پژوهشکده و استقبال مراکز نظامی و انتظامی از آثار باکیفیت آن باعث شد در سال ۹۲ موافقت اصولی ارتقای پژوهشکده به پژوهشگاه اخذ شود، افزود: این مرکز بنا به درخواست ستاد فرماندهی کل قوا با ابلاغ رهبر معظم انقلاب در سال ۹۳ به پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق(ع) ارتقا یافت و پژوهش‌های اسلامی و انسانی و تهیه متون آموزشی مورد نیاز سازمان‌های عقیدتی- سیاسی نیروهای مسلح و نمایندگی ولی فقیه در سپاه پاسداران به آن واگذار شد.

وی اظهار داشت: این پژوهشگاه از ظرفیت‌های عظیم حوزه‌های علمیه و اساتید برجسته حوزه بهره‌مند است و امروز در تراز انقلاب اسلامی و ستاد کل نیروهای مسلح کشور بوده و ظرفیت پاسخگویی خود را بالا برده است.

حجت الاسلام نگارش با بیان اینکه، تقویت مسئله شناسی در حوزه مباحث مورد نیاز نظام جمهوری اسلامی در عرصه‌های مختلف از جمله مأموریت‌های پژوهشگاه علوم انسانی است، افزود: مسئله یابی و مسئله شناسی امر مهمی است که از سیاست‌های کلی این پژوهشگاه است و حل مسئله‌ها و مشکلات، دغدغه‌ها اصلی پژوهشگران این مرکز است.

تقویت گفتمان انقلاب اسلامی

وی ادامه داد: پژوهشگاه علوم انسانی امام صادق علیه السلام به دنبال تقویت گفتمان انقلاب اسلامی و روزآمدسازی اطلاعات علمی پژوهشگران نیز در دستور کار است تا آنان برای انجام تحقیقات خود آمادگی‌های لازم را داشته باشند و امروز در بین پژوهشگران استادیار و دانشیار برجسته داریم.

رئیس پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق(ع) با بیان اینکه تعاملات و همکاری خوبی با سایر مراکز علمی داریم، افزود: تلاش شده تا از انجام کارهای موازی پرهیز شود و امروز پژوهشگاه‌های بسیاری در قم مشغول به فعالیت هستند که همکاری با آنان از جمله برنامه‌ها و سیاست‌های پژوهشگاه است.

وی با بیان اینکه در قم چندین مرکز مطالعاتی و علمی وجود دارد که ممکن است از فعالیت‌های همدیگر خبر نداشته باشند، افزود: ما تولیدات پژوهشگاه‌های دیگر را دنبال می‌کنیم و در صورت انجام پروژه مورد نظر ما در دیگر پژوهشگاه‌ها از آن استفاده خواهیم کرد تا موازی کاری صورت نگیرد.

حجت الاسلام نگارش ادامه داد: امروز در زمینه علوم انسانی باید به بیانات رهبر معظم انقلاب توجه شود که تحول علوم انسانی از جمله موضوعات مهم و مورد پیگیری ما است.

وی تصریح کرد: به طور خلاصه می‌گوییم که پژوهشگاه به دنبال معرفی دین خدا در عرصه‌های گوناگون اعتقادی، فرهنگی و سیاسی است و در این عرصه با سایر مراکز علمی هم افرایی خواهیم داشت و پاسخگویی به سؤالات و شبهات را دنبال می‌کنیم.

فعالیت سایت جوابگو

رئیس پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق(ع) با اشاره به فعالیت سایت جوابگو این مرکز، افزود: این سایت توانسته است به سؤالات متعدد مخاطبان پاسخ دهد و مورد استقبال قرار گرفته که کارشناسانی در ابعاد مختلف به سؤالات دینی، سیاسی و اخلاق پاسخ می‌دهند.

وی با بیان اینکه کتابخانه پژوهشگاه علوم انسانی امام صادق علیه السلام ۳۰ هزار جلد کتاب دارد، افزود: تلاش می‌شود از این طریق نیاز پژوهشگران به منابع مرتفع شود.

حجت الاسلام نگارش بیان داست: یکی از کارهای فاخر پژوهشگاه علوم انسانی امام صادق علیه السلام تدوین زندگینامه داستانی شهدای روحانی است که ما بیش از ۴ هزار شهید روحانی داریم که در طی سه سال اخیر این منابع جمع‌آوری شده که در هفته پژوهش این پروژه رونمایی می‌شود که شامل ۲۰ جلد می‌باشد.

رئیس پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق علیه السلام عنوان کرد: رصد مراکز علمی و پژوهشگاه‌های جهان از جمله اقدامات این مرکز است تا ظرفیت ایجاد شده در این پژوهشگاه به آنان شناسانده و از ظرفیت‌های این مراکز نیز استفاده شود.

انتخاب در جشنواره امام علی(ع)

وی با اشاره به انتشار برخی از آثار فاخر پژوهشگاه علوم انسانی امام صادق علیه السلام ابراز داشت: این پژوهشگاه در سال قبل در جشنواره امام علی علیه السلام به عنوان پژوهشگاه برتر شناخته شده‌ایم.

حجت الاسلام نگارش همچنین ابراز داشت: جریان شناسی‌های فکری و فرهنگی معاصر در این پژوهشگاه صورت گرفته است و در زمینه نیازهای شرعی، کتاب احکام سازمانی تدوین شده که مورد توجه دستگاه قرار گرفته است.

وی افزود: کتاب «موج چهارم جنگ نرم» منتشر شده در این پژوهشگاه نیز اثر برتر در جشنواره پاسداران اهل قلم شناخته شده است و در زمینه سبک زندگی و خانواده اسلامی و معنویت اسلامی نیز چند جلد کتاب تدوین شده است.

رئیس پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق علیه السلام افزود: در عرصه پاسخ به سؤالات نیروهای مسلح نیز کتاب‌هایی به نگارش درآمده که کتاب فرهنگ نهادی سپاه در ۲۳ جلد در هفته پژوهش رونمایی می‌شود.

وی اضافه کرد: کتاب‌های صوتی نیز در هفته پژوهش امسال آماده رونمایی است که ۵۰ داستان شهدای روحانی به صورت کتاب صوتی درآمده است.

حجت الاسلام نگارش در پایان عنوان کرد: رونمایی از کتاب‌های پژوهشگاه، دیدار با مراجع عظام تقلید و علمای حوزه، دیدار با رؤسای پژوهشگاه‌های قم، برگزاری جلسات ارائه گزارش و نیز برپایی نشست‌های تخصصی از جمله برنامه‌های هفته پژوهش این مرکز است.

ابزار هدایت به بالای صفحه