شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[7 / 7 / 1399] سردار شهید احمد سوداگر؛
[8 / 7 / 1399] شهید حسن طهرانی مقدم؛
[7 / 7 / 1399] شهید قاسم کریمی؛
[7 / 7 / 1399] به روایت جانباز شیمیایی بهروز بیات؛
[7 / 7 / 1399] دبیر شورای نامگذاری معابر و اماکن عمومی تبریز خ ...
[7 / 7 / 1399] اشعاری نوجوانانه در وصف شهید حاج قاسم سلیمانی؛
[7 / 7 / 1399] از سوی فرمانده انتظامی شهرستان کهگیلویه؛
[7 / 7 / 1399] در ویژه برنامه «راویان مقاومت» مطرح شد؛
[7 / 7 / 1399] نماینده ولی فقیه در گیلان؛
[7 / 7 / 1399] با حضور شهردار منطقه ۶ و خانواده شهید برگزار شد؛
[8 / 7 / 1399] شهید رضا محسنی شعار؛
[7 / 7 / 1399] شهید «حجت‌الله رمضانی»؛

 

کدخبر: 69364
تاریخ انتشار: 17 آذر 1398 _17:00:45
ماجرای شهید مدافع حرمی که می‌دانست رفتنش بازگشتی ندارد

نویسنده کتاب «الی الحبیب» گفت: هنگامی که «شهید علیرضا بابایی» تصمیمش را برای اعزام و ملحق شدن به بسیجیان حریم حرم اعلام کرد، قرار دیداری با من در حرم «حضرت فاطمه معصومه(س)» گذاشت و گفت‌‌وگوی مفصلی داشتیم.

 

تا شهدا؛ علی آسترکی نویسنده کتاب «هرگز به دنیا وابسته نشو» در گفت‌وگو با میزان، پیرامون مضمون کتاب «الی الحبیب» گفت: کتاب «الی الحبیب» روایت زندگی، خاطرات و همچنین فعالیت‌های دوران زندگی «شهید علیرضا بابایی» کارمند دانشگاه اراک است که در در راه دفاع از «حریم اهل بیت(ع)» در سال 1395 در فلوجه عراق بر اثر گرفتار شدن در تله انفجاری تروریست‌های تکفیری به درجه رفیع شهادت رسید.

وی شهید علیرضا بابایی را اولین شهید مدافع حرم بدون غسل دانست و بیان کرد: این شهید بزرگوار اولین شهید بسیجی ایرانی بود که بدون غسل و کفن با پرچم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در حرم مقدس «امام حسین (ع)»، «حضرت ابوالفضل (ع)»، «امام علی (ع)»، «امام جواد (ع)»، « امام موسی کاظم (ع)»، «امام هادی (ع)» و «امام حسن عسکری (ع)» طواف داده شد.

وی علت نگارش این کتاب را دوستی نزدیک با «شهید علیرضا بابایی» دانست و ابراز کرد: من علاوه بر همکار، دوست نزدیک این شهید بزرگوار بودم، وی یکی از نخبه‌های فعال در دانشگاه و موسسه جامع الثقلین بود.

وی به وقایعی که در آخرین دیدارش با «شهید علیرضا بابایی» داشت اشاره و اظهار کرد: هنگامی که این شهید بزرگوار تصمیمش را برای اعزام و ملحق شدن به بسیجیان حریم حرم اعلام کرد، قرار دیداری با من در حرم «حضرت فاطمه معصومه (س)» گذاشت و گفت‌‌وگوی مفصلی داشتیم، ما در آن روز هر دو می‌دانستیم که این رفتن بازگشتی را در پی ندارد لذا به اصرار من مصاحبه‌‌ای تصویری با وی انجام دادیم و در همان زمان من به وی قول دادم تا کتابی در موردش بنویسم. هم اکنون پس از گذشت چند سال یک مستند و یک کتاب از زندگی این شهید بزرگوار تولید کردم که توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شده است.

این نویسنده کتاب با اشاره به سبک نگارش کتاب «الی الحبیب» بیان کرد: این کتاب به صورت تاریخ شفاهی و بر اساس اسناد و مدارک کامل نوشته شده تا اگر کسی خواست بار دیگر در مورد شهید علیرضا بابایی تحقیق کند بتواند از این کتاب مستند و کامل استفاده کند، در این کتاب علاوه بر گفت‌وگو‌ با «شهید علیرضا بابایی» مصاحبه‌هایی را نیز با مادر، همسر، همکاران و دوستان همچنین فرزندان این شهید بزرگوار داشته‌ام.

نویسنده کتاب «هرگز به دنیا وابسته نشو» به مستند ساخته شده از «شهید علیرضا بابایی» با عنوان «بابایی» اشاره و تصریح کرد: مستند «بابایی» با محوریت زندگی شهید علیرضا بابایی» در جشنواره فیلم فجر سال گذشته به عنوان مستند برتر شناخته شد و هم اکنون در فضای مجازی در دسترس است، این مستند از زبان دختر این شهید بزرگوار بیان شده و جذابیت‌های فراوانی را با خود به همراه دارد.

آسترکی در مورد ادامه نگارش کتاب و ساخت مستند زندگی «شهید علیرضا بابایی» بیان کرد: ناگفته‌های فراوانی از زوایای زندگی و شخصیتی «شهید علیرضا بابایی» وجود دارد که هنوز بیان نشده و باید در قالب سه جلد کتاب دیگر و مستنداتی دیگر به مخاطبان عرضه شود.

وی پیرامون جذابترین نکته در مورد زندگی «شهید علیرضا بابایی» ابراز کرد: شهید علیرضا بابایی زمانی که به عراق فرستاده شد موفق به زیارت حرم «امام حسین (ع)» و «حضرت ابوالفضل عباس(ع)» نشده بود هرچند به سوریه و به زیارت «حضرت زینب (س)» رفته بود و همین امر سبب شده بود تا دل در گرو این بانوی بزرگوار اسلام داشته باشد، اما در هنگام اعزام به عراق فرستاده و در همانجا نیز شهید شد، وی اولین بسیجی است که به عنوان مستشار به عراق اعزام و شهید شد.

آسترکی پیرامون علت نامگذاری کتاب «شهید علیرضا بابایی» با نام «الی الحبیب» خاطرنشان کرد: نام کتاب از کلمه «من الحبیب، الی الغریب» بر گرفته شده است، واژه‌ای که در نامه‌ «امام حسین (ع)» به حبیب بن مظاهر نوشته شده است. این کتاب در 7 فصل و در قالب 230 صفحه نوشته و از سوی انتشارات شهید کاظمی منتشر شده است.

ابزار هدایت به بالای صفحه