شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[7 / 11 / 1399] رئيس بنياد شهید منطقه سه مشهد خبر داد؛
[8 / 11 / 1399] شهیده سیده سلطنت حمیدتبار؛
[8 / 11 / 1399] روایتی از مادران و همسران شهدای مازندران؛
[7 / 11 / 1399] شهردار شریف آباد؛
[7 / 11 / 1399] شهید ابراهیم تبریزی؛
[7 / 11 / 1399] سردار شهید علیرضا نعمانی؛
[7 / 11 / 1399] معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ؛
[7 / 11 / 1399] با موضوع معرفی شهید حسین مالکی نژاد؛
[8 / 11 / 1399] به روایت مادر سه شهید ابرکوهی؛
[7 / 11 / 1399] شهید «محمد یاوری‌ثانی»؛

 

کدخبر: 66542
تاریخ انتشار: 4 تیر 1398 _15:27:33
ظریف: جمهوری اسلامی همیشه در صف مقدم مبارزه با سلاح‌های شیمیایی است

وزیر امور خارجه گفت: کسانی که امروز می‌گویند استفاده از سلاح شیمیایی خط قرمز ماست، تمام تلاششان را کردند تا استفاده صدام از سلاح‌های شیمیایی بدون کوچکترین هزینه‌ای اتفاق بیفتد.

 

تا شهدا: همایش نفس‌های خسته تجلیل از قربانیان سلاح‌های شیمایی باحضور جواد وزیر امور خارجه کشور، حجت‌الاسلام شهیدی محلاتی نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و جمعی از خانواده شهدای بمباران شیمیایی سردشت و جانبازان شیمیایی هشت سال دفاع مقدس صبح امروز سه‌شنبه، 4 تیرماه، در هتل پارسیان انقلاب برگزار شد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشور با اشاره به سلحشوری‌های مردم جان برکف جمهوری اسلامی ایران گفت: فرهنگ ایثار و شهادت و مقاومت مردم تاکنون توانسته از این مرز و بوم در بدترین شرایط، در شرایطی که همه فشارها و قدرت‌های دنیا در برابر مردم ایستاده بودند، محافظت کنند. صدام و کسانی که علیه مردم ما ایستادند و جنایت کردند حالا کجا هستند؟ اما شما مردم و جانبازان شیمیایی سربلند ایستاده‌اید. استفاده صدام از سلاح‌های شیمیایی تقریبا از روزهای بعد از فتح خرمشهر و حداقل از سال 63 که من مسئولیت حضور در سازمان ملل را داشتم، حملات شیمیایی صدام به سازمان ملل گزارش می‌شد. فاجعه حمله به سردشت مقدمه فاجعه حلبچه شد اما هیچ کدام از این جنایت‌ها باعث تحرک از سوی شورای ملل متحد نشد.

وی افزود: شش‌بار دبیر کل وقت سازمان ملل متحد با اصرار و فشار ما و علی‌رغم کارشکنی فعال آمریکا، هیئت‌هایی به ایران اعزام کرد و حتی به سردشت آمدند و مصدومین شیمیایی در بستر بیماری را دیدند و گزارش دادند. گزارش‌های بدون تردید در مورد استفاده صدام از سلاح شیمیایی داده شد. من خودم در نیویورک از مجروحین شیمیایی که برای درمان آمده بودند استقبال کردم. همه این میزان صبوری را در چهره زنان و کودکان دیدند اما دریغ از یک جمله یا کلمه که اعلام کنند. کسانی که امروز می‌گویند استفاده از سلاح شیمیایی خط قرمز ماست، تمام تلاششان را کردند تا استفاده صدام از سلاح‌های شیمیایی بدون کوچکترین هزینه‌ای اتفاق بیفتد.

ظریف در ادامه با اشاره به یکی از بمباران‌های شیمیایی گفت: بعد از یکی از بمباران‌های شیمیایی من به عنوان کاردار 25 ساله سفارت جمهوری اسلامی در سازمان ملل در خواست ملاقات از سفیر 65 ساله فرانسه را داشتم که آن روز رئیس شورای امنیت بود و گفتم عراق دوباره از سلاح شیمیایی استفاده کرده است اما او گفت اجازه ندارم با شما در این زمینه صحبت کنم. حالا می‌خواهید ما بپذیریم که شما مدعی مبارزه با سلاح‌های شیمیایی هستید؟ شما قدرت‌هایی که مسئول زجرهای جانبازان هستید، از مقابله با سلاح کشتار جمعی صحبت می‌کنید؟ اگر در دنیا کسی حق داشته باشد درباره مقابله با این سلاح‌ها صحبت کند، آنهایی هستند که هنوز زخم سلاح‌های غیرانسانی را حس می‌کنند. شما نه تنها حاضر نشدید مقابله کنید بلکه حاضر شدید بر روی این جنایت‌ها سرپوش بگذارید. مقاله‌ای در نیویورک تایمز منتشر شد که بعد از فاجعه حلبچه سازمان سیا تلاش گسترده‌ای انجام داد که وزارت خارجه آمریکا به متحدانش دستور دهد تا ایران را مسئول فاجعه حلبچه معرفی کنند.

وی در ادامه تاکید کرد: اگر شما قدرت‌ها آن روز در برابر سلاح شیمیایی صدام ایستاده بودید، امروز داعش جرأت نمی‌کرد علیه مردم عراق و سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کند و هنوز هم شما تلاش می‌کنید بر این جنایات سرپوش بگذارید. سال‌ها قبل اعلام کردیم داعش از سلاح شیمیایی استفاده می‌کند و مدارک آن را ارائه دادیم، اما همانطور که در مورد مدارک حمله صدام سرپوش گذاشتید با وجود اینکه در گزارش‌ها آمد که صدام علیه غیرنظامیان هم سلاح شیمیایی استفاده می‌کند امروز هم همین‌گونه رفتار می‌کنید. جمهوری اسلامی به عنوان بزرگترین قربانی سلاح‌های شیمیایی با نظر مقام معظم رهبری که سلاح شیمیایی را حرام می‌دانند همیشه در صف مقدم مبارزه با سلاح شیمیایی حضور دارد. علی‌رغم همه ملاحظات امنیتی ما به کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی پیوستیم و از اولین کشورهایی بودیم که مخازنی که اواخر جنگ برای مبارزه با رژیم صدام ایجاد کرده بودیم نابود کردیم.

بیشتر بخوانید
اقدامات بنیاد شهید در رابطه با 1600 جانباز شیمیایی سردشت تشریح شد

ظریف با بیان اینکه "امروز بیش از 14 سال از تصویب کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیای می‌گذرد" گفت: هنوز آمریکا سلاح‌های شیمیایی‌اش را از بین نبرده است. تمام امکانات فنی و مالی را در این زمینه برای از بین بردن سلاح‌ها دارد. آمریکا کشوری است که سالیانه 700 میلیارد دلار هزینه نظامی می‌کند و می‌تواند هزینه بسیار کمتری را برای از بین بردن این سلاح‌ها انجام دهد. رژیم صهیونیستی از پیوستن به کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی امتناع می‌کند. آیا این‌ها سردمدار مبارزه با کشتار جمعی می‌شوند؟ ما معتقدیم این‌ها کسانی هستند که نه 150 نفر بلکه میلیون‌ها نفر را در بمباران هسته‌ای نابود می‌کنند. ماییم که سردمدار مقابله با سلاح‌ هسته‌ای هستیم و براساس دیدگاه شرعی و استراتژیک هیچ وقت سراغ سلاح‌های شیمیایی نمی‌رویم چون آن را مخل امنیت می‌دانیم و تلاش می‌کنیم آن‌ها را به میز محاکمه بکشانیم.

وزیر امور خارجه با اشاره به افتخارات ملی ما گفت: وزارت امور خارجه افتخار دارد که تاجر اصلی سلاح‌های شیمیایی عراق را به 18 سال زندان محکوم کرده است. افتخار دارد که تلاش می‌کنیم حقوق قربانیان شیمیایی را در دادگا‌ه‌های بین‌المللی از رژیم صهیونیستی و سایر قدرت‌ها بگیریم و با حضور خانواده‌ها نشان بدهیم واقعیت مقابله با سلاح شیمیایی کجاست و کماکان تلاش می‌کنیم در خاورمیانه، منطقه‌ای عاری از سلاح شیمیایی ایجاد کنیم تا هیچ حلبچه و سردشتی ایجاد نشود و مردم مجبور نباشند همه عمرشان را با کابوس سلاح شیمیایی زندگی کنند. جانبازان و خانواده شهدا بهترین شاهدانی هستند که این واقعیت را به جهان اثبات می‌کنند./تسنیم

ابزار هدایت به بالای صفحه