شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[6 / 11 / 1399] شهید حجت‌الله ایوتوند؛
[6 / 11 / 1399] بازخوانی حماسه هزارسنگر؛
[6 / 11 / 1399] پدر شهید «عباس اسحقی»؛
[6 / 11 / 1399] جانشین سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت روحانی ...
[6 / 11 / 1399] مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس سمنان خبر داد؛
[6 / 11 / 1399] رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای ‌سمنان خبر داد؛
[6 / 11 / 1399] مدیر نشر آثار روحانیت در دفاع مقدس خراسان رضوی ...
[6 / 11 / 1399] معاون هماهنگ‌کننده نهاجا در دیدار با عوامل سریا ...
[6 / 11 / 1399] روحانی شهید «اسماعیل محمدپور توانا»؛
[6 / 11 / 1399] فرزند شهید کریمی؛
[6 / 11 / 1399] مسئول مرکز حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپ ...
[7 / 11 / 1399] رئيس بنياد شهید منطقه سه مشهد خبر داد؛
[6 / 11 / 1399] سرپرست بنیاد شهید و امور ایثارگران استان همدان؛

 

کدخبر: 65896
تاریخ انتشار: 2 خرداد 1398 _20:24:36
ماجرای شهیدی که تمثال او در دیدار شب گذشته رهبر انقلاب با دانشجویان حضور داشت +عکس

تمثال شهیدی که در نبرد با ناوهای آمریکایی در خلیج فارس به شهادت رسید, توسط یک دانشجو به رهبر انقلاب اهدا شد.

تا شهدا: در جریان دیدار دانشجویان با امام خامنه‌ای که شب گذشته (چهارشنبه دوم خرداد) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد, یکی از دانشجویان تمثال شهید نادر مهدوی را به امام خامنه‌ای اهدا کرد و این تصویر کنار رهبر انقلاب قرار گرفت.

اما شهید نادر مهدوی که بود؟ شهید نادر مهدوی از شهدای شاخص مبارزه با آمریکای استکبار، 14 خردادماه سال 1342 در روستای «نوکار» واقع در شهرستان «دشتی» استان بوشهر دیده به جهان گشود. نادر که در خانه به نام «حسین» لقب گرفته بود، علاقه فراوانی به قرآن کریم داشت که در جهت آموختن این کتاب آسمانی تلاش کرد و طی 25 روز موفق به ختم کل این کتاب آسمانی شد.

نادر که در روستای «زایرعباسی» در نزدیکی محل زندگی‌اش تحصیل می‌کرد به‌جهت مشکلات اقتصادی، دوری راه و نیز به‌جهت عدم وجود مدرسه در روستای محل زندگی‌اش مجبور به ترک تحصیل در مقطع دوم راهنمایی و پس از آن برای تأمین مایحتاج خود و کمک به والدینش در یک مغازه مشغول به کار شد.

همزمان با پیروزی انقلاب در سال 59 به‌عضویت بسیج در آمد و فعالیت‌های انقلابی خود را با بصیرت و علاقه وافری دنبال کرد و در سن 17سالگی با شروع جنگ تحمیلی، برای حضور در جبهه‌ها سر از پا نشناخت و به خانواده خود گفت: «من دیگر حاضر به ادامه فعالیت در مغازه نیستم و به هر طریقی شده باید وارد عرصه خدمت در جبهه‌های جنگ شوم».

سال 60 در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استخدام شد و در پادگان آموزشی شهید «عبدالله مسگر» شیراز آموزش اولیه پاسداری را گذراند و در اولین مأموریت خود در مردادماه سال 60 تا مهرماه همان سال در تهران، به مبارزه با گروهک‌های منافقین پرداخت و پس از بازگشت از تهران و قبل از عملیات «طریق القدس» جهت همکاری به سپاه اهواز اعزام و پس از بازگشت به‌مدت 2 سال به سمت معاون فرمانده سپاه «جم» و بعد از آن فرمانده عملیات سپاه خارک منصوب شد.

نادر در سال 60 ازدواج کرد و تنها حاصل آن، دخـتری به‌نام «زهرا» که چهل روز پس از شهادت پدرش به دنیا آمد، شد.

در سال 1363 در طرح «لبیک یا امام» همراه با رزمندگان جزیره «خارگ» به‌عنوان مسئول فرماندهی گروهان به «دشت‌عباس» اعزام شد و پس از آن گروهان دریایی ناوتیپ امیرالمؤمنین(ع) را بنیان‌گذاری کرد و فرماندهی آن را عهده‌دار شد و در عملیات «بدر» با گروهان تحت امر خود حماسه‌ای آفرید.

پس از عملیات موفق‌آمیز «بدر»، در سپاه بوشهر تصمیم به تشکیل ناوگروه دریایی «ذوالفقار» وابسته به منطقه دوم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گرفت و با همین یگان رزمی در عملیات «والفجر8» مسئولیت تدارک نیرو‌های رزمی به‌وسیله شناور‌ها را به‌عهده داشت که نقش مؤثری در ردگیری ناو‌ها و ناوچه‌های دشمن و جلوگیری از فعالیت نیروی دریایی عراق و نیز مین‌گذاری در کانال «خورعبدالله» داشت. وی همچنین در عملیات «کربلا3» سال 65 در جریان فتح اسکله و پایانه نفتی «الامیه» عراق حضوری فعال داشت.

نادر مهدوی سرانجام در 16 مهرماه سال 66 همراه با همرزمانش همچون سردار شهید «غلام‌حسین توسلی»، «بیژن کرد»، «نصرالله شفیعی»، «آبسالانی»، «محمّدی‌ها» و «مجید مبارکی» جهت انجام گشت‌زنی، با استفاده از 2 فروند قایق «بعثت» و یک فروند ناوچه به‌نام «طارق» به‌سمت جزیره «فارسی» در آب‌های نیلگون خلیج فارس حرکت می‌کنند و با آمریکایی‌ها درگیر می‌شوند که در جریان این عملیات شهادت‏‌طلبانه با وارد کردن ضربات مهلکی به تجهیزات و سربازان آمریکایی، اکثر اعضاى این ناوگروه به فیض عظمای شهادت نائل می‌آیند.

 

ابزار هدایت به بالای صفحه