شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[10 / 9 / 1399] خلبان شهید حسین خلعتبری؛
[10 / 9 / 1399] وصیت‌نامه یونس ادیبی؛
[10 / 9 / 1399] سرلشکر سلامی در مراسم تشییع پیکر شهید فخری‌زاده:
[10 / 9 / 1399] یادداشت/ شهاب شعبانی‌نیا؛
[12 / 9 / 1399] شهید عادل چگینى؛
[10 / 9 / 1399] همسر شهید طهرانی مقدم؛
[10 / 9 / 1399] مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران؛
[10 / 9 / 1399] شهیدان میرسالاری؛
[10 / 9 / 1399] مسئول آموزش لشکر 41 ثارالله در دوران دفاع مقدس؛
[11 / 9 / 1399] «رضا جلالی» در گفت‌وگویی مطرح کرد؛
[11 / 9 / 1399] سردار فلاح‌زاده از زبان حاج قاسم پاسخ می‌دهد؛
[11 / 9 / 1399] معاون دادستان کل کشور در جمع خبرنگاران عنوان کرد؛

 

کدخبر: 54742
تاریخ انتشار: 6 اسفند 1396 _18:08:46
شهیدی که به تنهایی یک گردان بود

سردار فضلی گفت: شهید نوریان قابلیت‌های فراوانی داشت و در آن زمان علاوه بر فرماندهی گردان تخریب، فرماندهی گردان مهندسی هم به او واگذار شد، با توجه به اینکه این دو مسئولیت، مسئولیت‌های سنگینی است، اما او بر اساس تکلیف آن‌ها را بر عهده گرفت و به خوبی از پس آن‌ها بر آمد.

تا شهدا؛ سردار علی فضلی جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفان شب گذشته در یادواره سی و دومین سالگرد شهادت سردار شهید عبدالله نوریان فرمانده گردان تخریب و مهندسی لشکر ۱۰ سید الشهدا (ع) که در آستان مقدس امامزاده علی اکبر (ع) چیذر برگزار شد، در سخنانی شهید نوریان را بزرگ مردی نامید که به تنهایی یک گردان بود.

وی ادامه داد: شهید نوریان در دوران فرماندهی اش توجه ویژه‌ای به کادرسازی داشت و او آن‌قدر تاثیر گذار بود که تمامی اصحاب تخریب به مانند شمع دور شهید نوریان حلقه زده بودند.

سردار فضلی گفت: شهید نوریان از زمان غافل نمی‌شد و زمان را به بهترین شکل مدیریت می‌کرد. شهید نوریان قابلیت‌های فراوانی داشت و در آن زمان علاوه بر فرماندهی گردان تخریب، فرماندهی گردان مهندسی هم به او واگذار شد، با توجه به اینکه این دو مسئولیت، مسئولیت‌های سنگینی است، اما او بر اساس تکلیف آن‌ها را بر عهده گرفت و به خوبی از پس آن‌ها بر آمد.

جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفان با بیان اینکه شهید نوریان یکی از الگو‌های ما و رزمندگان تخریب لشکر ۱۰ سید الشهدا (ع) است، گفت: ابتکار، دین‌مداری، خداترسی، بصیر، عامل به احکام الهی و شجاعت کم‌نظیر از جمله ویژگی‌های شخصیتی شهید نوریان بود.

در پایان این مراسم از خانواده شهید نوریان تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

شهید عبدالله نوریان در سال ۱۳۴۰ در محله شمیران تهران به دنیا آمد. سال ۱۳۵۸ همزمان با اخذ دیپلم به برای یاری دین خدا به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمد و در سال ۶۱ با تأسیس تیپ سیدالشهدا علیه السلام به عنوان فرمانده گردان تخریب لشکر سیدالشهدا علیه السلام مشغول به کار شد. شهید نوریان سرانجام در چهارم اسفند ۶۴ سردار شهید عبدالله نوریان، در ۲۴ سالگی در عملیات «والفجر ۸» در حالی که مسئولیت مهندسی و تخریب لشکر ۱۰ سیدالشهداعلیه السلام را بر عهده داشت، در حین هدایت بلدوزرها به منظور ایجاد خاکریز بر اثر اصابت خمپاره در منطقه فاو به شهادت رسید. پیکر این سردار شهید در امامزاده علی‌اکبرعلیه السلام چیذر آرام گرفت.

سید علی هاشمی از رزمندگان گردان قمربنی هاشم علیه السلام که آخرین نماز شهید نوریان را اینچنین روایت می‌کند:«شب قبل از شهادت با نیروهای تخریب آمد محور گردان قمر بنی هاشمعلیه السلام کنار کارخانه نمک در شهر فاو … حال و هوای خاصی داشت.گفت: باید جاده‌های جلوی خط لشکر را با  انفجار خرج گود برش بدهیم تا تانک های دشمن اگر جلو آمدند زمین گیر شوند و نتوانند در پاتک ها به سمت نیروها پیشروی کند.

از راست شهید جعفر جنگروی جانشین لشکر, شهید حسن احسانی‌نژاد مسئول ستاد لشکر و  شهید عبدالله نوریان فرمانده تخریب و مهندسی لشکر ۱۰ سیدالشهداعلیه السلام

آن شب حاج عبدالله و بچه های تخریب از خط خودی عبور کردند و مشغول کار شدند و تا اذان صبح طول کشید. قبل از روشن شدن هوا حاجی  بچه های تخریب را عقب آورد  و پشت خاکریز دو جداره نماز صبح رو خواندند. این آخرین نماز صبح حاج عبدالله بود ..

آخرین نماز صبحش را با آن خشوع مثال زدنی خواند. سپیده صبح بود. من  و آقای سعیدی فرمانده گردان قمر بنی هاشمعلیه السلام حضور داشتیم و در حال صحبت و خدا حافظی با حاج عبدالله بودیم که خمپاره کنار ما منفجر شد از بین جمع دیدم حاجی روی زمین افتاد. ترکش به پشت سرش خورد . انگار در کمال آرامش به خواب رفته بود فورا به اورژانس پشت خط انتقال داده شد و اقدامات به نتیجه نرسید و پس از عمری مجاهدت به فیض شهادت نائل شد روحش شاد.»

ابزار هدایت به بالای صفحه